Jos Perussuomalaisten kannatus on jo 23 prosenttia niin ei enää voi olla kysymys mistään "hörhöjen" joukosta vaan kysymys on siitä, että kansa on tyytymätöntä harjoitettuun politiikkaan.
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/06/perussuomalaiset_on_suurin_puolue_2695250.html
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/06/perussuomalaiset_on_suurin_puolue_2695250.html
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ja perussuomalaisuuden tuulahduksen kannattajien joukko on paljon suurempi. On paljon niitä, jotka näkevät demokratiavajeen kasvaneen niin suureksi, ettei vanhoissa puolueissa ole enää ryhtiä sen palauttamiseksi. TArvitaan tällainen uusi voiva valtakuvioihin.
Se miten perussuomalaisia on mustamaalattu julkisuudessa, on vain kasvattanut heidän suosiotaan. Kun he ovat kritisoineet esim. EU-ratkaisuja, he näyttävät nyt olleen oikeassa - muut puolueet ovat jotenkin hämmentyneenä huomaamassa, että kansalaisten kritiikki tässä Kreikan tukiasiassa olikin lähempänä asiantuntijoiden käsityksiä kuin heidän omat liturgiansa.
Moni arjessa vaikuttava asia, kuten jätevesilaki, vie vielä pitkään äänestäjiä pois vanhoilta puolueilta.
On myönnettävä, että remontti on ajankohtainen kaikissa puolueissa ja koko poliittisessa jäjestelmässä. Se ei ole populismia vaan demokratiaa.
Pakkoruotsitus lisää koko ajan Persuja äänestäviä. Joka vuosi tulee uusi pakkorasismista kärsinyt ikäluokka äänestysikään. Jos muita selvästi pakkorasismin vastaisia puolueita ei löydy, niin Persut kasvaa kasvamistaan. Kiitos olkoon RKPeen ja muissa puolueissa olevien pakkoruotsittajien, Persujen kannatus kasvaa ja kasvaa. Lisätkööt vain reipaasti pakkoruotsitusta (toivokaamme vilpittömästi, että näin tapahtuu) ja ensi kunnallisvaalit ovat vanhoille puolueille jättiyllätyksen paikka - tavallinen kansa sen jo oivaltaa, mitä tulee tapahtumaan.
Sillä toisella kotimaisella kirjoitettu kirja Lumedemokratiasta!
@richardquest ra.fi/RJmz A wholebook2read Quasi-democracyinFinland Mensa Finland 2009 Award forQuasi-democracr book in Finland
http://www.toivoajatuspaja.fi/mp/db/file_library/x/IMG/33857/file/Quasi-Democracy_LOW.pdf
Kiitti linkistä, vaikken nyt ihan heti kauniina kesäpäivänä viitsi lukea yli 70 sivua asiaa... joka sinänsä ei ole mitenkään uutta.
Olisi mielenkiintoista nähdä hallitusvastuuta kantavan Persu-puolueen kannatuslukemat. Esimerkiksi 4 vuoden päästä. Tuskinpa päästäisiin kaksinumeroiseen lukuun.
Vastuuta pakoilevana populistisena protestiääntenkalastelijana on hyvä porskuttaa, etenkin nyt, kun nousukkaalla riittää uutuudenviehätyksenkin tuomaa nostetta.
Tietysti kielipoliittisen muutoksen kannalta on positiivista, että Persut porskuttivat isolla porukalla etuskuntaan. Mutta ovatko senkään suhteen esittäneet mitään konkreettista, muuta kuin iskulauseen "pakkoruotsi pois!" ?
TÄH!
Ei väärässä. Mutta 23% kansasta uskoo valheisiin.
Luuletteko että EU tukiasia on maan tärkein poliitiinen haaste? Luuletteko että Soinin malli hoitaa tukiasia olisi parempi kuin nykyinen?
Näin Soini väittää, mutta se ei ole totta.
HÄ?
.
tai ainakin poistettava äänioikeus ns. "Positiivisella Syrjinnällä"
.
Tämähän on periaatteessa jo toteutunut.
Huvittavaa oli lukea RKP puheenjohtajan osakeomistuksia. Stockmannin osakkeita n 7000 e. Itse olen äänestänyt vuosia PS-ää ja omistan selvästi enemmän ko osakkeita ym suuryhtiöiden. Kannaattakos näiden elvistellä nyt niin kauheesti hurrien. Jopa näitä kokoomuslaisia asuu vuokralla. Itse olen aina asunut omistusasunnossa viimeiset 40 v..