Profetioista

omennemo

Miksei kukaan ennustanut mustaa surmaa joka tappoi puolet euroopan väestöstä? WTC tornien romahdus näyttää olevan isompi asia. Kun 3000 valkokauluskristittyä heittää veivinsä niin siinä jää Ruandan sisällissodan miljoona kuolluttankin kakkoseksi. Ai niin mutta nehän olikin köyhiä, ja mustia.

Miksi kaikki profetiat ja ennusmerkit liittyvät länsimaihin ja meidän elämänkatsomukseemme? Eikö Jumalaa kiinnosta muut ?

8

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helvetti rulettaa!

      Jokaista kiinnostaa todellisuudessa vain oma pelastuminen.

      Siitä ollaan varmoja, että itse kukin pelastuu ja sitten on helppo lyödä Raamatulla päähän niitä jotka uskovat eri tavalla ja heittää vähän helvettiä kehiin, että sinne joudut. Siitä tulee niin hyvä mieli itselle.

      Miksi mua kiinnostais jotkut afrikkalaiset jossain savanneilla tai sademetsissä? Pääasia, että oma nahka säilyy helvetin tulilta.

      Helvetillä mässäily on niin kivaa kun tiedän, että en ainakaan itse sinne joudu.

      • aamullavarahin

        Kyllä mustan surman aikoihin on ollut elämää ja toimintaa, mutta "omennenomo" taisi olla vähän pikkuinen kaveri silloin, ettei enää muista?

        :) Olisko niin? Ja silloin kun ei ollut nettiä, ei puhelimia, ei edes kirjoitus-ja lukutaitoa kuin harvoilla, niin eipäs naputeltu tällaisia dokumentteja kuin nyt!

        Helvetti rulettaa!

        Kirjoittajaa ainakin joku rulettaa, yöllä? Sen pitäs pysyvä pois paikoista, joissa lyödään raamatulla päähän? Kadulla on turvallisempaa, mutta siellä voi saada kuka vain kalossista päähän,.. Ja itse voi aina lyödä päätään seinään, joka päivä. Joten se "pääparka" tarvitsee kypärää.


    • Inhottava realisti

      Maailmanhistoria on täynnä aikausia, jotka täyttävät Lopun Ajan merkit monin tavoin.

      Profetioiden epämääräisyys mahdollistaa muuttuvat tulkinnat. Loputtomiin.

      Kun onnettomuuksia ja katastrofeja ennustaa loputtomiin, tulkinta on helppoa. Aina voi sanoa: "Näinhän minä sanoin!"

    • tulkitsija2011

      Maailmanhistoria ei itse asiassa ole täynnä aikakausia, jotka täyttävät Lopun Ajan merkit.

      Lopun aikaan liittyy vahvasti esimerkiksi
      - maailmanvaltion syntyminen
      - juutalaisten maailmanlaajuinen paluu Israeliin
      - Israelin tuleminen poliittiseksi kipupisteeksi ja taistelutantereeksi koko maailmalle
      - ihmisten merkitseminen tavalla, joka vaikuttaa ostamiseen ja myymiseen (ns. Pedon merkki vasemmassa kädessä tai otsassa)
      - sodat
      - luonnonmullistukset
      - taivaankappaleiden putoamiset, jotka aiheuttavat luonnonmullistuksia
      - muut merkit avaruudessa

      Se kyllä toisaalta mainitaan Raamatussa, että lopunaikana tulee myös pilkkaajia, jotka väittävät, että loppua on ennustettu maailmanhistorian eri vaiheissa.

    • 11+13

      Tärkein niistä merkeistä joka näkyy kaikkialle ja joka koskaan muulloin ei ole näkynyt ihmiskunnan historiassa on Ihmisen Pojan merkki.

    • Inhottava realisti

      Tuosta olen reri mieltä.

      Rooma oli "maailmanvaltio". Siitä sai alkunsa juutalaisten & alkukristittyjen antipatia näitä "maailmanvaltioita" kohtaan.

      Juutalaiset "palaavat" Israeliin, koska valtio on olemassa ja perustettiin. KAIKKI maailman juutalaiset eivät takuuvarmasti ole "palaamassa" maahan. Se, että juutalaiset kokivat niin kovia Hitlerin toimien vuoksi, oli varmasti hyvä kannustin vuonna 1948 ja siitä eteenpäin palata.

      Lähi-Itä on ollut kipupiste monin tavoin AINA.

      Pedon merkit ovat vain tulkintakysymys. Mitä vain voidaan niiden varjolla väittää.

      Sotia, luonnonmullistuksia, taivaankappaleiden putoamisia ym. on ollut AINA. Esim. Eurooppa elää kohtuullisen rauhallista ajanjaksoa parhaillaan.

      Mitä muuten takoittaa "muut merkit avaruudessa"?

      Uskontoihin skeptisesti suhtautuvia ihmisiä ja ateisteja on ollut aina. Käsite "pilkka" on suhteellinen. Mikä vain voidaan tulkita pilkaksi, jos halutaan.

      On vaikeaa kuvitella, että jokin kehittynyt länsimaa olisi sellaiseksi kehittynyt, mikäli uskonnon pohjilta yhteiskunta määriteltäisiin.

      • hui hui

        Tyhjät tynnyrit taas kalisevat, päällä lukee i....r.
        Ei elämää, ei henkeä - vain kuolleita kirjaimia jonossa. Jos tuollaisessa skeptisyydessä ja pimeydessä pitäisi elää, se olisi HIRVEÄÄ! Joku rakastaa epäuskoa, pessimismiä, pimeyttä, surkeutta, toivottomuutta --- hui!
        Tuollaista sontapuhetta voi vain referoiden ohittaa... yök


    • 1+8

      Tärkeiin merkki on Ihmisen Pojan merkki näistä merkeistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      57
      3585
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      41
      3396
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2791
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      46
      2536
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1619
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1338
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1307
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    Aihe