Voi jospa Suomen järvet, viinaksi muuttaa vois.!!!!!!!!!

Uusi-Ukki se oikea.

Joo, Iltalehti tuossa kertoo, että Koskenkorva ja muutkin Jätkien juomat, voisi hyvin panna myytiin ruokakauppoihin. Kysynkin mitä mieltä ovat Kepuveljet ja siskot tästä ehdotuksesta.

Lakkaisiko Kiljunteko Maakunnissa, jos Kossua saisi lähikaupasta. Meitä vähän varakkaampia kansalaisia se ei mitenkään helpottaisi, ajamme nytkin uudekarhealla Pösöllämme Kirkonkylän keskustaan, joissa jo jokaisessa Kirkonkylässä onkin viinakauppa. Saisivatpa "Kitutalojenkin" Isännät helpommin päänsä täyteen, eiköstä vain.??????

23

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Persuruhtinas

      alako politikoimaan?!

      Meilläpäin on juotu Venäjän viinaa kymmenet vujet ja yhä ilima kiertää. Valtion kusikauppiaat saapi ryyppiä ite kurasa.

      Venjän poika se ossaa votkan kiehauttaa?!?!

      • Uusi-Ukki, se oikea.

        Sinä tietenkin asut rajan pinassa kun vain Veäläistä Votkoo juot, kaikille ei ole niin hyvässä järjestyksessä nuo juopotteluasit. Se kun tahtoo useimmilla ryyppymiehillä olla rahaasta kiinni, se Votkanosto. Mutta melkoisen Pullomäärän, sillä tukiaisrahalla kyllä ostaa, ja se on Taivahaan tosi.?


      • Tukkea on tullu
        Uusi-Ukki, se oikea. kirjoitti:

        Sinä tietenkin asut rajan pinassa kun vain Veäläistä Votkoo juot, kaikille ei ole niin hyvässä järjestyksessä nuo juopotteluasit. Se kun tahtoo useimmilla ryyppymiehillä olla rahaasta kiinni, se Votkanosto. Mutta melkoisen Pullomäärän, sillä tukiaisrahalla kyllä ostaa, ja se on Taivahaan tosi.?

        ja rumasti.

        Viinaa on ostettu ja juotu.

        Persuerkeille haistatetaan pitkät pas**t.


    • Niinpä niin

      Ethän sinä kustautinen homokääkkä tohtinut edes juhannuksena ottaa viinaryyppyä kun kuset kaiken allesi. Jätä viinapuheet miehille ja keskity vain kapin anusputsaukseen pitkällä kielelläsi, johon kasvanut känsä muistuttaa, että olet pistellyt suuhusi monta rekkalastia yhteiskunnan varoilla ostettua ruokaa.

    • Uusi-Ukki, se oikea.

      Olet sinä yksi helvetin kateellinen ja katkeroitunut ihmisen irvikuva, sinä jatkuvasti syytät minua Yhteiskunnan elätiksi. Olen tehnyt täyden päivätyön Erään Oululaisen tehtaan palveluksessa.

      Eläläkkeelle jäätyäni perustin vielä menestyvän yrityksen, tein siinä 15-tunnin työpäiviä 15-ta vuotta jolloin siirryin syrjään ja jäin sitten nauttimaaan kahta eläkettä, kuten Kapteeni Jorma Korhonenkin.

      Nyt 80-senä olen taloudellisista huolista ja murheista vapaa Suome kansalaien Terve, vieläpä viinaakin kestävä lenkkeilevä jopa vielä naisetkin, minua "silläsilmällä", katselevat, että revi siitä Kepulireppana, kyllä näin on marjat.????

      • kapin veli

        Äläpäs kääkkä isottele! Ei tyhymälle voi eikä tarvi olla
        kateellinen eikä katkera. Etenkään kun se on vielä
        köyhä punikki ja homo.


      • Sonnim.naist.oma

        Mikä kapteeni? Ei upseerimatrikkelista löydy sen nimistä.. Jos tarkoitat tuota paksua, mustalaismannen näköistä tallukkaa, niin hän on itku-upseeri ja pussihusunviikkaaja.

        Punikki-Ukkeli mielellään,
        Kapia nuolee kielellään.
        Ruskea hänellä on pitkä kieli,
        sekä päässä hullun mieli.

        Hoh, hoh, hoooooooo, nostakaa mi...


      • Uusi-Ukki, se oikea.
        Sonnim.naist.oma kirjoitti:

        Mikä kapteeni? Ei upseerimatrikkelista löydy sen nimistä.. Jos tarkoitat tuota paksua, mustalaismannen näköistä tallukkaa, niin hän on itku-upseeri ja pussihusunviikkaaja.

        Punikki-Ukkeli mielellään,
        Kapia nuolee kielellään.
        Ruskea hänellä on pitkä kieli,
        sekä päässä hullun mieli.

        Hoh, hoh, hoooooooo, nostakaa mi...

        Kuulehan Sonnimies, etkö ole nähnyt Kapteeni Korhosesta kuvia, kun hän komeilee Kapteenin univormussaan. Ethän sinäkään saanut alokkaana pukeutua Upseerioppilaan kaluunoihin.

        Vasta paljon myöhemmin sinä leuhotit Oulun Paalokunnantalolla Kokelas Kerttulan kanssa. Miten helvetiaassa sinä jatkuvasti väität, että Jomppe ei ole Kapteeni, voi sinua piru parkaa.


      • kapin veli
        Uusi-Ukki, se oikea. kirjoitti:

        Kuulehan Sonnimies, etkö ole nähnyt Kapteeni Korhosesta kuvia, kun hän komeilee Kapteenin univormussaan. Ethän sinäkään saanut alokkaana pukeutua Upseerioppilaan kaluunoihin.

        Vasta paljon myöhemmin sinä leuhotit Oulun Paalokunnantalolla Kokelas Kerttulan kanssa. Miten helvetiaassa sinä jatkuvasti väität, että Jomppe ei ole Kapteeni, voi sinua piru parkaa.

        Kuulehan tollo! Onhan se Uuno Turhapurokin majuri
        ja se on oikein televiissiossa näytetty.
        Herra paratkoon!!!!!!

        Sinä näköjään uskot kaiken mitä se tampuurimajuri
        Korhonen sinulle satuilee.


    • Ruuneperi Savosta

      Uusi-Ukki kustauti,
      Eikä kukaan nauti.
      Räpeltelee makiansa,
      ylös oottaa hakijaansa.
      Pää on pehmyt kuten suoli,
      palstalle ei kukaan huoli.
      Äitiinsä on ukki tullu,
      On, on vainen hullu.

    • Eugenio II Grimaldi

      Kempelkylän köyhä poika Uusi-Ukki voisi
      hakea ranualta ne tekohampaat ja louskutella uimaan oulunjokeen.
      Mutta eihän se käykään. Ahven syö ukin pirrin. Kalat napsivat kun eivät tiedä onko kustautinen elävien vai minkä kirjoissa. Eikä ukki osaa uida. Ei seuroissa opetettu;)

    • Uusi-Ukki, se oikea.

      Miksihän Jumala rankaisee minua, koska saan tuollaisia vastauksia asialliseen avaukseeni, jossa yritin virittää keskustelua "viinan kiroista". Vaan eikö nämä Kepulireppanat hyökkää kuinn hyeenat kimpuuni.

      Kyllä nyt vahvistuu minun poistumiseni tältä, myönnettäköön rakkaalta Kepusaitilta. On ollut huvittavaa nähdä ja lukea noita yksinkertaisia ja niin tyhmiä reppanoita, noin Poliittisessa mielessä.

      Asiahan on niin, että suurin osa meistä ihmisistä on maalta lähteneitä, kuitenkin me lähteneet olemme päässeet edes hiukan maistamaan sitä "Sivistyksen hedelmää", jota nämä perusmaalaiset eivät pääse koskaan kokemaaan.

      Siellä "Tupailloissa" tyhmyys tiivistyy, minäkin olen saanut sen kokea, kun siellä Eteläpohjaanmaalla velipojan luona olen vieraillut. Heidän Kansanedustajansa valehtelevat suut ja silmät täyteen, kiihottaessaan kannattajiaan murhaavaan vihaan työväenluokan ihmisiä kohtaan. Se on muutenn aivan valtavaa, se valheprobakanta mitä nuo heidän edustajansa siellä levittävät.

      Näihin Eteläpohjanmaan "Puolijauhoisiin", nämä puheet uppoavat kuin kuuma veitsi voihin. Nyt on kuitenkin tullut "Pää vetävän käteen", se viime vaaleissa nähtiin. Ei pitäisi silti niin ronskisti valehdella, sielläkin ihmiset alkavat lukeaa muitakin lehtiä kuin Ilkkaa, ja Maaseudun Tulevaisuutta.

      Sanoisin vain teille reppanoille, koettakaa vähän "Ihmistyä", ja alkakaa kirjoittaa vähä'n asiaakin tällä Kepupalstalla. Ei ylläpitokaan tykkää noista teidän jatkuvista "Anustappijutuistanne", kyllä näin on näreet, Jumalaparatkoon.???????????

      • Karjalan poika

        Sitä saa mitä tilaa! koitas sinäkin umpitollo saada se
        uppoamaan umpiluiseen kalloosi.

        Kun sinä täällä haukut ihmisiä "sydämesi kyllyydestä"
        on selvää että saat samanlaista paskaa kahmalokaupalla
        takaisin.
        Ja usko huviksesi että sinä jäät toiseksi näitten
        "kepulireppanoitten" käsittelyssä.

        Kuten nähty on.

        Mutta kaikesta huolimatta, rauhoitu nyt se on omaksi
        parhaaksesi, ja nauti lämpimästä kesästä.

        Jos tuollaisella asenteella nyt voi sitäkään tähdä.


      • Eugenio II Grimaldi

        Sinä tollo pissin tihkuttaja olet "luvannut" lähteä saitilta enemmän, kuin mitä
        MIES suustaan voi päästää. Ukin puhe on vähän samanlaista virtsan tihkutusta kuin kustautisen nyt voi olettaakin. Ei järjen hiventäkään ole tollon sopinoissa.
        Itkuisia ovat ukin horinat, lieköhän ukki vanha ja kuselta haiseva nainen? On, on!


    • KauKe

      Aloittajalle vastaisin että suomen alkoholipolitiikka on niin lapsellista, että se saa mennä samanlaisena vaikka seuraavat sata vuotta. Ei siis mitään väkevää ruokakauppoihin, sillä joku voisi jopa ostaa niitä.

      Muualla maailmassa kauppojen edustalla on ostoskärryt on täynnä viinapulloja, ale hintaisina sisäänveto tarkoituksena. Meillä voidaan viinan hintaa veroina korottaa roimasti, että köyhä valtio saisi lisää rahaa.

      Itse haen viinani Tallinnasta, siellä se on oikean hintaista, Viinit kylläkin suomesta niissä hintaero on pieni, samoin oluet niitä ei kannata kaukaa rahdata.

      Eräskin naisporukka tokaisi että Tallinnasta ei vesiä kanneta, sitä saa suomestakin. Heillä kaikilla oli 80 volttiset vodka lastit. Itse en moiseen väkevyyteen sorru, kyllä nelikymppinen vodka on parasta.

      • puistoarska

        Kirkkaista juomista pirtu paras, mallasjuomista rommi!

        Kun miehellä on jano, hän juo pirtua.

        Olut on teinien mehua.


      • Uusi-Ukki, se oikea.
        puistoarska kirjoitti:

        Kirkkaista juomista pirtu paras, mallasjuomista rommi!

        Kun miehellä on jano, hän juo pirtua.

        Olut on teinien mehua.

        Huomenta vaan, Kau-Ke, ja Arska, asiallisesta vastauksestanne avaukseeni.Kau-ke tuntuu olevan kohtuuden mies, kuten myös minäkin, Arska Pirtumiehenä usein kohtuuden ehkä unohtaakin, jo hänen nimensäkin velvoittaa Alkoholin väärinkäyttöön.

        Toisaalta saattaapa olla niinkin, että tämä kyseinen vastannut "Arska" on meistä raivoraittein.? Toisaalta kokemuksesta tiedän, että puhdas Pirtu ja vesi ovat parasta juomaa kohtuudella nautittuna.

        Mitä taas tulee tämän palstan jättämiseeni, niin moni Kepulaisen ajattelutavan omaava henkilö toivoo minun lähtevän palstalta kuin "kuppa Töölöstä", kuten sanonta käy. Mutta ei hyvät palstalaiset Kepun asema siitä parane jos yksi Totuudenpuhuja palstalta poistuukin.

        No niin, nytpä lähdenkin viiden kilsan lenkille, että kuntokäyräni pysyy korkealla. Lääkärini mukaan omaan noin viisikymppisen miehen kunnon, että sellinen tpaus, kyllä äi o äreet.?


      • Elton John
        Uusi-Ukki, se oikea. kirjoitti:

        Huomenta vaan, Kau-Ke, ja Arska, asiallisesta vastauksestanne avaukseeni.Kau-ke tuntuu olevan kohtuuden mies, kuten myös minäkin, Arska Pirtumiehenä usein kohtuuden ehkä unohtaakin, jo hänen nimensäkin velvoittaa Alkoholin väärinkäyttöön.

        Toisaalta saattaapa olla niinkin, että tämä kyseinen vastannut "Arska" on meistä raivoraittein.? Toisaalta kokemuksesta tiedän, että puhdas Pirtu ja vesi ovat parasta juomaa kohtuudella nautittuna.

        Mitä taas tulee tämän palstan jättämiseeni, niin moni Kepulaisen ajattelutavan omaava henkilö toivoo minun lähtevän palstalta kuin "kuppa Töölöstä", kuten sanonta käy. Mutta ei hyvät palstalaiset Kepun asema siitä parane jos yksi Totuudenpuhuja palstalta poistuukin.

        No niin, nytpä lähdenkin viiden kilsan lenkille, että kuntokäyräni pysyy korkealla. Lääkärini mukaan omaan noin viisikymppisen miehen kunnon, että sellinen tpaus, kyllä äi o äreet.?

        että mitkä äreet o äi?
        Vitun aasi!
        Ei kysymys olekaan siitä, miten keskusta menestyy, vaan siitä, että
        SINÄ ITSE OLET HYVÄSTELLYT MEIDÄT JO SATOJA KERTOJA LÄHEMISESI
        MERKIKSI. Miksi valehtelet? Siksi koska sinä kustautinen pissihousu olet akka. Neiti.


      • Uusi-Ukki, se oikea
        Elton John kirjoitti:

        että mitkä äreet o äi?
        Vitun aasi!
        Ei kysymys olekaan siitä, miten keskusta menestyy, vaan siitä, että
        SINÄ ITSE OLET HYVÄSTELLYT MEIDÄT JO SATOJA KERTOJA LÄHEMISESI
        MERKIKSI. Miksi valehtelet? Siksi koska sinä kustautinen pissihousu olet akka. Neiti.

        Koska olet noin huolissasi minun lähdöstäni palstalta, ilmoitan nyt sinulle "Homomies", älä murehdi, et sinä minusta kyllä "Homokaveria", saa tekemälläkään. Sinun homotaustasi näkyy siitäkin kun käytät nimimerkkinäsi tuota Englantilaista julkkishomoa, jota ainakin mionä en ole koskaan oppinut kinnioittamaan, kuten en myöskään kaapistaan ulostullutta toista homomiestä Jari Sillanpäätä.

        Älä siis turhaan huolta kanna minun lähtemisestäni palstalta, tietenkin sinä murehdit, että et enää saisi lukea minun viisaita asia-avauksiani, joten kyllä huolesikin ymmärrän. Homostele sinä vaan ihan vapaasti ja kuuntele Elton Johnia, jos siitäkin saat tyydytyksesi, asia ei kuulu minulle pätkän vertaa. kyllä näin on näreet.????


      • puistoarska
        Uusi-Ukki, se oikea. kirjoitti:

        Huomenta vaan, Kau-Ke, ja Arska, asiallisesta vastauksestanne avaukseeni.Kau-ke tuntuu olevan kohtuuden mies, kuten myös minäkin, Arska Pirtumiehenä usein kohtuuden ehkä unohtaakin, jo hänen nimensäkin velvoittaa Alkoholin väärinkäyttöön.

        Toisaalta saattaapa olla niinkin, että tämä kyseinen vastannut "Arska" on meistä raivoraittein.? Toisaalta kokemuksesta tiedän, että puhdas Pirtu ja vesi ovat parasta juomaa kohtuudella nautittuna.

        Mitä taas tulee tämän palstan jättämiseeni, niin moni Kepulaisen ajattelutavan omaava henkilö toivoo minun lähtevän palstalta kuin "kuppa Töölöstä", kuten sanonta käy. Mutta ei hyvät palstalaiset Kepun asema siitä parane jos yksi Totuudenpuhuja palstalta poistuukin.

        No niin, nytpä lähdenkin viiden kilsan lenkille, että kuntokäyräni pysyy korkealla. Lääkärini mukaan omaan noin viisikymppisen miehen kunnon, että sellinen tpaus, kyllä äi o äreet.?

        Eipä se ukin hummeeti ole ihan homeessa vielä.
        Minä tosiaankin olen nykyään "raivoraitis",
        tosin olosuhteiden pakottamana.


      • Jorma Parru
        Uusi-Ukki, se oikea kirjoitti:

        Koska olet noin huolissasi minun lähdöstäni palstalta, ilmoitan nyt sinulle "Homomies", älä murehdi, et sinä minusta kyllä "Homokaveria", saa tekemälläkään. Sinun homotaustasi näkyy siitäkin kun käytät nimimerkkinäsi tuota Englantilaista julkkishomoa, jota ainakin mionä en ole koskaan oppinut kinnioittamaan, kuten en myöskään kaapistaan ulostullutta toista homomiestä Jari Sillanpäätä.

        Älä siis turhaan huolta kanna minun lähtemisestäni palstalta, tietenkin sinä murehdit, että et enää saisi lukea minun viisaita asia-avauksiani, joten kyllä huolesikin ymmärrän. Homostele sinä vaan ihan vapaasti ja kuuntele Elton Johnia, jos siitäkin saat tyydytyksesi, asia ei kuulu minulle pätkän vertaa. kyllä näin on näreet.????

        Akka se vaan itkee tuhertaa. Kyllä se jotakin tuhkausta vaille olevasta kustautisesta kertoo jo sekin, että hänen tähtipläjäyksessään jossa on 70 sanaa, niistä 10 on homo-sanaa. Mene vanha hintti minun puolesta pissikarkaus palstalle paskomaan, politiikasta sinä talipää et älyä enemmän kuin sika tampooninnarusta.
        Täälläpäin kun miehet kerran asiansa sanovat, he myös tarkoittavat sitä.


      • Uusi-Ukki, se oikea.
        Jorma Parru kirjoitti:

        Akka se vaan itkee tuhertaa. Kyllä se jotakin tuhkausta vaille olevasta kustautisesta kertoo jo sekin, että hänen tähtipläjäyksessään jossa on 70 sanaa, niistä 10 on homo-sanaa. Mene vanha hintti minun puolesta pissikarkaus palstalle paskomaan, politiikasta sinä talipää et älyä enemmän kuin sika tampooninnarusta.
        Täälläpäin kun miehet kerran asiansa sanovat, he myös tarkoittavat sitä.

        Mitä helvettiä sinä oikein horiset, homosanoista ja Tamppooninaruista, mitä naruja ne muuten ovat.?? Oletko sinä edes täydellä ymmärryksellä, noitten "narujesi" kanssa.? Jos tarkoitat minua Uusi-Ukkia, niin sanoisit suoraan etkä puhuisi vertauksin, kuten Lestat nyt juuri Lumijoella tekevät.

        Olet sinä taatusti tämän palstan säälittävin typerys, sanan täydessä merkityksessä. Eiköhän sinunkin olisi parasta lopettaa tuo kirjoittelemisesi yleisille palstoille, hulluutesi vain tulee kaikkien tietoo, ja tämä' on Taivahan tosi.??????????


      • Jorma Parru
        Uusi-Ukki, se oikea. kirjoitti:

        Mitä helvettiä sinä oikein horiset, homosanoista ja Tamppooninaruista, mitä naruja ne muuten ovat.?? Oletko sinä edes täydellä ymmärryksellä, noitten "narujesi" kanssa.? Jos tarkoitat minua Uusi-Ukkia, niin sanoisit suoraan etkä puhuisi vertauksin, kuten Lestat nyt juuri Lumijoella tekevät.

        Olet sinä taatusti tämän palstan säälittävin typerys, sanan täydessä merkityksessä. Eiköhän sinunkin olisi parasta lopettaa tuo kirjoittelemisesi yleisille palstoille, hulluutesi vain tulee kaikkien tietoo, ja tämä' on Taivahan tosi.??????????

        Ukin pää ei ymmärrä asioita oikein. Vanha tali on alkanut hapettua siellä kusen seassa, eikä kirjoitettu teksti mene perille. Voihan se olla niinkin ettei vanha hapettunut talimassa ole koskaan mitään ymmärtänytkään, sen verran ontto on kustautisen ymmärrys. Niin, sinulla ukki vilisee tuo homo-sana joka toisessa lauseessasi. Miksi? Minä heterona ja helvetinmoisena naistenkaatajana haluaisin toivottaa sinut kustautisen kääkän vaikkapa vajaaymmärrys-palstalle. Siellä sinun kaltaiset ovat. Kysypä sitä tampooninnarua vaikkapa vanhalta muoriltasi. Hänen ollessaan nuori käytettiin tervasammalta kuukautisaikana, jota siellä vielä tännkin varmasti on. Tai soita Pekka Puskalle kysy samaa asiaa, vaikka tarjoat emäntäsi saunakaveriksi hänelle. Hoh hoh hoh hoooooooooo!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1828
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      350
      1545
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      145
      1160
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1154
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe