Suomenkieliset älykkäät ja rohkeat ministerit suhtautuvat NYT oikein!
Suomenkielisten OIKEUDET asioida omalla kauniilla kielellään
9
76
Vastaukset
- Tuo on totta!
Tässä karkealla tavalla tulee ilmi,
että ruotsalaiset toimittajat haastattelevat suomalaista pääministeriä ruotsiksi, vaikka toimittaja osaa suomeakin!
Miten tyhmää ja epäkohteliastakin, huonotapaista!
Onneksi pääministeri on fiksu ja rohkea!
http://www.youtube.com/watch?v=XGiy-v7sZlI&feature=related - TUSKINPA jaksaisin
ruåtsin kieltä enää opetella, jos vielä olisin koululainen.
Kun sillä ei edes ole mitään tekoa missään.
Ja on rumaa:
"Hööns sköna mö" =( kauniille suomen kielelle käännettynä)
"Heinäsaaren kaunis neito".
Jos siitä olisi edes j o t a i n hyötyä muualla, vielä sen kärsisi, mutta kun ei edes Ruotsissa, jossa englanti on aina parempi vaihtoehto.
Lainaan toista kirjoittajaa:
>>Pakkoruåtsin "idis" on nimenomaan säilyttää illuusio maan "kaksikielisyydestä", jotta pilalle hemmoteltujen ruotsinkielisten ei tarvitsisi käyttää 99%:n osaamaa kieltä..
Koko homma onkin yhtä suurta huijausta, jolla hivellään suomenruotsalaisten vuosisatojen kuluessa keräämää ylemmyydentuntoa.
.Mutta onneksi kansa ei opi sitä ruotsia, vaikka kuinka pakotettaisiin, joten n.s." bättre folkin" on käytännössä pakko opetella suomen kieli, joka on maamme kiistaton pääkieli.
Hölmöintä tässä pakottamisessa vaan on se, että resursseja menee kolossaalisesti hukkaan, kun muita kieliä ei saa opiskella ruotsin sijasta. Eli me 95 % joudumme tekemään turhaa työtä, jotta pieni klikki saisi tuntea itsensä tärkeäksi. - Ministeri joutuu
yrittämään noiden epäkohteliaiden suomenruåtsalaista murretta vääntävien toimittajien kanssa!
Todella tyhmä toimittaja ja epäkohtelias!
Suomen kieliselle ministerille esittää ruåtsiksi kysymyksiä!
Ei ole hyvätapainen toimittaja!
http://www.youtube.com/watch?v=lo0oYS2QFmI&feature=related - Rasistitoimittaja!
No jo on rasismi saanut ääripiirteitä kun ei edes kantaväestön PÄÄMINISTERI saa rotunisa mukaista kieltä kuulla haastattelussa!
Toimittaja oikeuteen rasistisesta pilkasta! - Kielirasismia ,
suomen kieltä boikotoiva toimittajaeukko!
Suomessa on oikeus tulla haastatelluksi suomeksi !
Toimittaja o s a s i suomea aivan hyvin! - Ja, men
ko se on hianompaa puhhuu ryåtsii ---mine aina nelosen raitiotievaunussakkii kovaäänisestikkii huuvva ruåtsi kielt
ja lapset pääsevät opiskelemaa approbaturin yleisarvosanastaan huolimatta Hankkenii ja Lääketieteellisee
ko sinne ruåtsikieliset pääsevä vähmmill pisteillä ko suomekiäliset.
Näin me saahaa sivistyneistöö mekin. - Suomenkielisten OIKE
UDET ovat unohtuneet täysin!
- naapurille huumoria
Velipoika on ollut melkein koko ikänsä Ruotsissa ja on kielellisesti riikinruotsalaisen tasolla. Hän kertoi, että ruotsalaiset naureskelevat näille itseään ruotsinsuomalaisiksi nimittävien puheelle.
Nämä Suomessa ruotsia puhuvat tuntuvat olevan paljon enemmän omasta mielestään ruotsalaisia, kuin ruotsalaiset itse. - Ruotsalaiset eivät
ymmärrä suomenruotsalaisten outoa murretta.
Englannilla pärjää työkokouksissakin hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941