MANSIKOITA! Voi kun tekisi

mieli mansikoita. Lapsena sain valtavsti niitäm nyt en ole 5 vuoteen saanut yhtään. Päivärahalla ei asa edes ruokaa. ¤80 e kk josta maksaa vuokran ja sähkön, ei jää kuin 12 e / kk jäljelle ruokaan. Sillä pitää elää 4 viikkoa.

Taidan mennä nukkumaan kun on näklä, niin nukkuessa nälkä unohtuu.
10206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

heikko esitys

Äänestä

Taas tämä nilkki täällä retostelee...ja nyt on mansikat puheenaihe. Olet sinä aika kumma tyyppi tai lienee teitä nilkkejä isompikin ryhmä!

Mites ne luonnonantimet ja koivunlehdet ja ne tuhkamunat? Nyt on kuulkaas jälälää myös ruoaksi. Se on ravitsevaa, kuulemma kuitenkin hiukka kitkerää ravintoa, mutta siitä vaan jäkälää pahimpaan nälkään popsimaan. Älkää kysykö valmistusohjeita, niitä en tiedä. Tehän voitte syödä ihan sellasenaan sitä :))))).

Äänestä

Metsämansikat ovat jo kypsyneet. Käypä poimimassa!

Äänestä

Jotkut eivät saa mansikoita koskaan..oma lapseni maitoallergisena sai katsoa aina muiden jäätelön syöntiä..kaikki ei saa kaikkea. Kun alettiin kokeilla maitotuotteita, hän ei pitänytkään jäätelön mausta.

Mee mansikkaan ja pyydä mansikat osana palkkaa. Näin minäkin tein, kävin vain yhden sunnuntain kun olin työllisyyskursssilla viime kesänä.

Äänestä

tekis niin mieli lähteä matkalle johonkin.. Vaikka vain Eurooppaan... Moneen vuoteen ei ole päässyt käymään missään. Palkasta ei enää riitä asuntolainojen ja muiden laskujen jälkeen.

Tämä päivä meni nukkuessa ja haaveillessa. Noh, onneksi lomat tässä maassa ovat lyhyitä, niin että kohta joutuu taas takaisin töihin pakertamaan.

Äänestä

käy poimissa metsämansikoita.ovat nyt parhaimmillaan!et kai sä tosiaan saa 80euroo päivärahaa.en usko tällä syömällä,saahan sitä toisia naurattaa! käy sossun luukulla anomassa lisää euroja.

Äänestä

Mene työhön mansikkapellolle, ahne sika!

Äänestä

Mansikkapelloille pääsee urakkahommii! ja poimiessaan saa syödä sen kuin jaksaa. ja pikku puheella voi jäädä sinne mansikkatilalle johonkin latoon nukkumaankin siks pariks viikok minkä poiminta-aika kestää. Mansikkatiloja läydät kun talsit kirjastoon. luet päivän löehdset ja katsot, missä lukee MANSIKOITA MYYTÄVÄNÄ. siitä vaan rohkeesti matkaan, kävellen tai liftillä, jos ei rahat riitä linkkiin! (kokemuksen äänellä, hommassa tienää hyvin, jos on vikkelät sormet, sen 40 .50 e/ vrk, kun tekee pitkän päivän)

Äänestä

Niin meneppäs tosiaan joutessasi mansikkatilalle töihin, heillähän on aina pulaa poimijoista.saat ruuan ja ylöspidon ja vielä palkkaakin sekä mansikoita tietenkin syösä koko ajan poimiessasi!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miltä maistuu mansik kirjoitti:

mieli mansikoita. Lapsena sain valtavsti niitäm nyt en ole 5 vuoteen saanut yhtään. Päivärahalla ei asa edes ruokaa. ¤80 e kk josta maksaa vuokran ja sähkön, ei jää kuin 12 e / kk jäljelle ruokaan. Sillä pitää elää 4 viikkoa.

Taidan mennä nukkumaan kun on näklä, niin nukkuessa nälkä unohtuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu