Järjestelmänvalvojan salasanan purku

onkelmasd

Elikkä siis saatiin koulusta miniläppärit. Opettaja teki oman käyttäjön minulle ja on itse jv. Ongelma on se että pitäisi asentaa ohjelmia mutta kun yrittäää asentaa kysyy Järjestelmänvalvojan salasanaa.

MITEN siis voisi tämän salasanan saada selville tai ohittaa? Koneessa ei siis ole levyasemaa jos se jotenkin vaikuttaa.
KIITOS!

14

8383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JV-salasanan ohittaminen norm. käyttäjä-tilassa on käytännössä mahdotonta. On olemassa ohjelmistoja, joilla kone voidaan esim. USB-tikulta bootata tilaan jossa JV-salasana on TEORIASSA mahdollista resetoida.

      Ko. käynnistys-levykkeiden ja niillä olevien sovellusten käyttö on kuitenkin peruskäyttäjälle ERITTÄIN hankalaa ja lisäksi toimenpiteen onnistuminen on todella epävarmaa. Olen itse kokeillut joitain niistä, eikä mikään lopulta toiminut.

      t. -S-

      • onnistuu yleensäaina

        Tee levykuva koko miniläppärin kiintolevystä. Sen jälkeen USB:n kautta ajat ohjelman joka deletoi järjestelmänvalvojan salasanan. Tämän jälkeen luot uuden järjestelmänvalvojatilin. Levykuvasta palautat alkuperäisen järjestelmänvalvojan salasanan tuomalla tämän alkuperäistiedostot takaisin. Nyt sulla on sun normikäyttäjän tili, alkuperäinen järjestelmävalvojan tili, jonka salasanaa et edelleen tiedä ja toinen järjestelmänvalvojan tili koneelle, jonka kautta voit asentaa ohjelmia ym. Toinen vaihtoehto on hyvällä salauksenpurkuohjelmalla joko Rainbow Tableja tai raakaa voimaa käyttäen murtaa se salasana. Otat sopivalla ohjelmalla usb:n kautta järjestelmänvalvojan HASH-tiivisteen ja jollain nopealla koneella murskaat sen.


    • TOIMII!
    • 96

      Joko opettaja tai sinä olet täysin toope. Kyllä maailmassa tulee olemaan ongelmia teidänlaisenne pönttöjen kanssa.

    • vittu7

      lol

    • munhommoo

      In seconds we do secons.

    • Pass waan......

      Helpoin tapa: hankit jostain Passware Kit -ohjelman jolla teet boottilevyn tai tikun. Sen jälkeen bootti ja jv salasana on poissa, kestää muutaman minuutin riippuen koneen nopeudesta.

    • kakka housu on paha

      haistakaa paska hinurit:D

      • jope6

        Kakkahousu on yhdyssana.


      • Kellonpoika

        Ja miksi hinaus-auton pitäisi haistaa paskaa?


    • ykääääääääääääääääää

      Pakkohan se on haistaa kun sieltäpäin tuulee.

    • jore 1961

      haluutteko mustaamakkaraa narrit?

      • UndergrouUmpre

        Ei kiitos, painu takas Tampereelle.


    • homojako

      homoja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5524
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3527
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2345
    4. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2338
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1068
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1028
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1007
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      982
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      945
    10. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      80
      927
    Aihe