MATTI PUTKONEN : DEMARIEN PAINAJAINEN

SDP UPPOAA

Runsas kuukausi Hakaniemen läksiäisjuhlien jälkeen Soini sitten ilmoitti Porissa pidetyn puolueneuvoston kokouksen yhteydessä, että Putkosen 42 vuotta SDP:n jäsenenä ovat ohi ja legenda siirtyy Soinin poppooseen vaaleihin asti ulottuvaan määräaikaiseen "vaalityömiehen" hommaan.

Putkoselle viimeinen pisara oli demarien pari kuukautta aiemmin Joensuun puoluekokouksessa hyväksymä ympäristöpainotteinen ohjelma.

– Pintaliito on oikea termi kuvaamaan SDP:n tämän hetken tilaa. Avoautossa mennään tukka hulmuten ja kivaa on, Putkonen jyrisee.

–  Köyhien ja keskituloisten arjen tuntemisen ohuus näkyy siellä erilaisissa puheissa. Ja se viherpiperrys, ei tajuta sitä, että Kehä kolmosen toisellakin puolella pitää pystyä elämään ja teollisuuden pystyä toimimaan, hän sanoo ja haukkaa lihapiirakkaa.

Aatepohjaansa ja arvojaan Putkonen kiistää muuttaneensa ja sanoo löytävänsä perussuomalaisesta liikkeestä tannerilaisuutta yhtä paljon kuin entisestäkin puolueesta.

– Soinihan on sanonut, että perussuomalaiset on työväenpuolue ilman sosialismia, Putkonen muistuttaa.

Vääräleuka jatkaisi, että sama kuvaus sopii toki myös SDP:hen.

Optio kertautui

Porissa Soini ilmoitti, että puolueen tavoite on nostaa kansanedustajamääränsä silloisesta viidestä 10–15 paikkaan.

Murskavoitto toikin 39 paikkaa, kolme–neljä kertaa yli tavoitteen.

– Optio kertautui, Putkonen myhäilee, mutta vähättelee omaa osuuttaan tuloksessa. Kunnia kuuluu kuulemma puoluesihteeri Ossi Sandvikille.

–  Meillä oli selkeä viesti: ensin suomalainen työ ja yrittäminen, ja jos aikaa ja rahaa jää, niin sitten maailman parantaminen, hän muotoilee, mutta myöntää kyllä suoraan, että suurin apu vaalimenestykselle tuli ulkoa. Euron kriisi ja Mari Kiviniemen (kesk.) hallituksen massiiviset tukipaketit kriisimaille satoivat persujen laariin.

Ja satavat Putkosen mukaan edelleen, sillä pahin on kuulemma vasta edessä.

– Ennen kuin joulukynttilät sytytetään, Kreikka palaa drakmaan ja Suomen budjettiin tulee 600–700 miljoonan euron aukko. Siinä on rouva [Jutta] Urpilaisella sitten hieman kehittämistä.

2

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Putkosen aika on ohi

      JEP JEP. Sittenhän Suomessa on - persuta rallaa - kaksi "suomalaisen työn ja yrittämisen puoluetta", joista kokoomus on suurempi.

      Kokoomus on ilmoittautunut "työväen puolueeksi" jo ajat sitten. Vaalimainoksissa kokoomusrukkaset olivat naulassa symboloimassa kokoomuslaista työväen aatetta. "Vastakkain asettelun aika on ohi", kuulutti kokoomus eli "Isänmaan Toivo" puolue ennen presidentin vaaleja, kun Sauli Niinistöstä, EU:n silloisesta "bankdirektööristä" tehtiin työväen asian ajajaa. Ja se sama meno tulee jatkumaan tulevissa presidentin vaaleissa.

      Meillä on sitten tulevissa presidentin vaaleissa ehdokkaana kahden eri "työn ja yrittäjyyden" puolueen kaksi täysin erilaista presidenttiehdokasta. Näillä ehdokkailla Soinilla ja Niinistöllä (työn ja yrittäjyyden puolueet) on median mukaan täysin erilaiset rouvat.

      Toinen on kuin "pieni runotyttö", joka koristaa kartanokotiaan tyylillä.
      Toinen on kuin "lähiön isoperheen äiti - uraputkessa", jolle muut asiat kuin kodin koristaminen ovat tärkeitä.

      Kumpikohan noista presidentinrouva-ehdokkaista edustaa "työtä ja yrittäjyyttä" paremmin?

      PERSUTA RALLAA!

      EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI EI

      Persujen ikioma EI-POLITIIKKA on parasta ja tuloksellista! Siitähän ne verotulot kasvavat ja köyhyys poistuu - kun oppositiossa huudetaan kovaa ja kuuluvasti

      EI EI EI.

      Lainsäädäntövaltaa ja budjettivaltaa, jota Suomessa eduskunta käyttää, persut eivät vaalivoittonsa jälkeen halunneet. Minkähän vuoksi. No sen vuoksi, että Suomi on liittynyt Euroopan unioniin ja on myös EU:n talousyhteisön EMU:n jäsen. Ei kun sen vuoksi, että Suomen pitää irrota sekä EU:sta että EMU:sta.
      Samoin Kreikan pitää irrota. Koko EU pitää hajoittaa. Koko Suomi pitää hajoittaa... ei kun persujen pitää hajota ... ei kun yhdistyä....

      Persuta rallaa. Mikä kaaos.

      Mikä se on Putkosen "putjetti-ehdotus" Suomen valtion budjetiksi?
      Paljonko pitää yritystukia lisätä, kun 3 miljardin yritystuet 3 miljardin verotukineen eivät riitä - kun yritystoimintaa tuetaan Putkosen mukaan vain Kehä III:n sisäpuolella?

      Mitenkähän se Putkosen "putjetti-ehdotus" poikkeaa kokoomuksen vastaavasta. Valtiovarainministeri Jyrki Kataisen kaudella Suomi velkaantui nopeasti. Viime vuonna Suomi otti ulkomaan velkaa 13 miljardia euroa. Tänä vuonna Suomi ottaa ulkomaan velkaa 8 miljardia euroa, vaikka vanhaa velkaa on jo yli 75 miljardia euroa.

      Kyllä siinä on yrittämistä tuettu - toisin kuin Putkonen valehtelee.
      Kokoomuksen ja kepun harjoittaman sulle-mulle-politiikan seurauksena
      maataloustuet, yritystuet sekä yrittäjien (myös maatalousyrittäjien) saamatverotuet ovat vuosittain yli 10 miljardia euroa. Verotuet ovat nopeasti kasvaneet ja ovat jo noin 18 miljardia euroa vuodessa.

      PERSUTA RALLAA!
      PerusS on työväen puolue ilman sosialismia - Soinin mukaan.
      Ja se tarkoittaa että?
      - hyvä huuli?
      - kuvaa persujen talouspolitiikkaa?

      Sosialismi tarkoittaa tasa-arvoista yhteiskuntaa, jossa ketään ei jätetä - ei sitä kaikkein huono-osaisintakaan. Sosialismi tarkoittaa veljeyttä, vapautta, tasa-arvoa. Sosialismi tarkoittaa oikeudenmukaista, veronmaksukykyyn perustuvaa verotusta. Sosialismi tarkoittaa tuloerojen kasvujen tasaamista verotuksen avulla. Tasa-arvoista ja oikeudenmukaista yhteiskunnallista kehitystäkö Soini ja puolueensa vastustaa?

      - Ennen kuin joulukynttilät sytytetään, suomalaisten ostovoima kasvaa, kun
      Demareiden vaatimukset verotuksen osalta osittain huomioitiin hallitusohjelmassa.
      Eli demareiden vaatimuksesta energiavero ei nouse ja muut välilliset verot nousevat puolta vähemmän kuin mitä kokoomus (suurimpana puolueena) vaati.
      Demareiden vaatimuksesta yritysveroa ei alenneta neljää prosenttia - vaan yksi prosentti, joten arvonlisäveroa ei tarvitse nostaa.
      Demareiden vaatimuksesta perustuvaa parannetaan 100 eurolla kuukaudessa.
      Demareiden vaatimuksesta pääomatuloista ryhdytään perimään enemmän veroja.

      Siinä on sitten Soinilla miettimistä - että onko persujen EI EI EI EI EI EI -politiikka tuottanut parempaa tulosta.

      "Vellihousumaiden" (Kataisen termi) lainat ja korot on saatu kohtuullistettua ja sijoittajat joutuvat tinkimään korkotuotoistaan, SDP:n ja puheenjohtajansa, valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen ansiosta.
      Uusi EVM (pysyvä EU:n rahoitusrahasto vuodesta 2013) saa etuoikeusaseman yksityisen sektorin velkojiin nähden ja uusia lainoja ei tipu, jos maa ei ole velanhoitokykyinen. Ellei maa ole velanhoitokykyinen, niin velanhoidosta on neuvoteltava ensin yksityisten sijoittajien kanssa ja vasta sitten EU:n uudesta rahastosta lainaa tippuu.

      • ååååhhh

        Painu porvari vit'tuun!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      267
      17307
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5557
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      116
      2605
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2106
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1782
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1021
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      962
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      914
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      913
    Aihe