Aborttien kustannus 11 000 000 000 € / vuosi

11 000 000 000 € / V

Ihmisen taloudellinen "hinta" on varovaisesti arvioiden 1 000 000 €, todellisuudessa enemmän. Kun Suomessa surmataan lääketieteelliseti tarpeettomissa mukavuusaborteissa miltei 11 000 lasta joka vuosi, on aborttien tuottama kansantaloudellinen menetys 11 miljardia euroa vuodessa.

Yksitoista tuhatta miljoonaa euroa = 11 000 000 000 €.
Jokaista suomalaista (vauvasta vaariin) kohti tappio on n. 2000 € / vuosi.

Inhimilliset tappiot ovat tietysti taloudellisiin arvoihin verrattuna paljon suuremmat.

Kreikan ja Portugalin talouksien lainatakuut ovat pikkusummia verrattuna mukavuusabottien aiheuttamaan taloudelliseen tuhoon.

9

60

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kestävä talous

      Nykyisen aborttilain ja varsinkin löystyneen mukavuusaborttikäytännön kusannukset tulee selvittää osana lain uudistamista.

    • Onkos tuosta

      summasta muistettu vähentää madollisten tulevien soppapummien yhteiskunnalle aiheuttama menoerä?

      • Jussuf (se sama)

        Abortoiduista n. 99% on maajussien jälkeläisiä, johtuen maaseudun huonosta sukupuolivalistuksesta ja ehkäisyn ymmärtämisestä.

        Jokainen maajussi maksaa Suomelle n. miljoonan vuodessa, joten keskimääräisesti eläessään 75 vuotta, maksaa jokainen maajussi Suomelle n. 75 miljoonaa.

        Kun tuo summa kerrotaan 11 000:lla , saadaan säästö jonka Suomi joka vuosi potentiaalisesti saa aborteilla: 825 miljardia euroa.

        Aika hyvä säästö, sanoisin...


      • Abortti on tappio

        Luku on keskimääräinen. Osa "tuottaa" vähemmän, osa huikeasti enemmän.

        Mukavuusabortit ovat erittäin raskas tappio kansantaloudessa.


      • JuSSuf-
        Jussuf (se sama) kirjoitti:

        Abortoiduista n. 99% on maajussien jälkeläisiä, johtuen maaseudun huonosta sukupuolivalistuksesta ja ehkäisyn ymmärtämisestä.

        Jokainen maajussi maksaa Suomelle n. miljoonan vuodessa, joten keskimääräisesti eläessään 75 vuotta, maksaa jokainen maajussi Suomelle n. 75 miljoonaa.

        Kun tuo summa kerrotaan 11 000:lla , saadaan säästö jonka Suomi joka vuosi potentiaalisesti saa aborteilla: 825 miljardia euroa.

        Aika hyvä säästö, sanoisin...

        kyllä voi ihminen olla ääliö...


      • Jussuf (se sama)
        JuSSuf- kirjoitti:

        kyllä voi ihminen olla ääliö...

        .... mutta olet kuitenkin samaa mieltä. Yhtään laskuvirhettä et pysty kirjoituksestani löytämään.


      • JuSSuf-
        Jussuf (se sama) kirjoitti:

        .... mutta olet kuitenkin samaa mieltä. Yhtään laskuvirhettä et pysty kirjoituksestani löytämään.

        Mutta kun laskelman perusta on täyttä huuhaata
        ...laske nyt edes se mitä ooppera/musiikkitalo/kiasmat tulevat maksamaan ,ja kuinka monta sairaala-osastoa ja palvelulaitosta vanhuksille niillä saisi.


    • mikael agrikola

      laskupäätä nyt, jos viimeisen 30 vuoden aikana abortoidut olisivat jääneet eloon, ei olisi "suurten ikäluokkien ongelmaa", vaan olisi riittävästi työikäisiä huolehtimassa vanhuksista ja sairaista. Ei myöskään tarvitsisi ottaa pakolaisia eikä muita ulkomaalaisia täyttämään abortoinneista aiheutunutta työvoimapulaa.

      • Turha itkeä

        No mikäs ongelma suuret ikäluokat mukaovat? Itse ovat kaiken maksaneet ja rakentaneet hyvinvointivaltion, josta seuraavan sukupolven ahneet kokkareet ja uusliberalistit ovat tehneet pahoinvointivaltion.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4620
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      225
      1885
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1460
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1095
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1069
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1027
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe