Olen nyt kesän aikana muutaman kerran joutunut liikkumaan Jalasjärveltä Seinäjoelle. Kauhistus sitä liikennettä Törnävällä ja Vapaudentiellä. Rekat painaa ylinopeutta samoin taksit, jatkuva humina liikenteessä. Jos ja kun ajan sallittua nopeutta niin ohi vaan törkeästi.Törnävällä on vielä koulu äärellä. Miten asukkaat yleensä saa nukuttua noissa kerrostaloissa Vapaudentiellä. Ohikulkutie olisi kyllä tarpeen.
Törnävä-Vapaudentie
17+13
11294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sama meno täällä Huhtalantiellä! Jouppilantie on aivan kamala: siinä on tien ylittäjiä, joita rekkakuskit ei huomioi muutoin kuin kaasua painamalla. Rytke alkaa klo viiden maissa aamulla. Kun katu on tyhjä, tyhmät rekkamiehet arvelee ettei poliisit niin aikaisin tule paikalle. Onneksi Jouppilantiellä nyt on uusi poliisilaitos. Toivotaan on-line kameravalvontaa alueelle!
Vai tyhmät rekkamiehet?? Haista kuule paska! Me tehdään vaan kovaa duunia ja ei me ajatella että onko aamulla klo 5 kissalanpojat puskis? Vittu! tuu kuule hetkeksi edes istumaan mun autoon niin tiedät mitä on oikea TYÖ!!!!
No ei kuule paljon aivoja vaadi istua päivät pitkät autossa ja ajella sinne tänne. Vai kovaa duunia? Kiroilla osaatte, sekö teistä kovan tekee? Et kuule taida tietää kovasta duunista mitään? Turha sulle on kyllä mitään selittääkään, et ymmärrä kuitenkaan mitään.
Vai vielä rekkamieskin?
Yksikään oikea rekkamies ei kirjoittaisi mokomaa lööperiä näille palstoille.
Olen istunut ko. ajoneuvoyhdistelmän ratissa vuodesta 1959 asti ja vasta tänä kesänä kun täytän 70- vuotta lopetin hommat, jolloin myös annoin rekkakorttini vaihtua kuorma-autokorttiin, mutta siitä huolimatta en hyväksy kirjoitustasi joka on todella "räkänokan urputusta".
Mene nyt nopeasti äidin tantun alle piiloon ja kuivaa korvantaustasi, sillä pilaat lapsellisilla kirjoituksillasi kaikkien muiden "oikeiden rekkamiesten" maineen.
ps: jatko edelliseen.
Tämä oli vastaus nimimerkille " Rekkamies"
toivottavasti ohikulkutie tulee.. niin moni hankekin jumissa kun ei tiedä tuleeko vai ei!!!???
Oivoi, rekkakuski, sekö on oikeaa työtä kun istuu kaiket päivät tuntitolkulla autossa ajaen tuhatta ja sataa.
YÖK, mitä työtä.....parempaakin olisi olemassa....
Rekkakuskille huom. Eikö tosiaan rekkakuskien tarvi noudattaa liikenteenn nopeusrajoituksia. Rekkaa ajetaan 50 km alueella kahdeksaakymppiä. Voi poliisit tulkaa joskus tutkaamaan Törnävän tietä ajetaan päin punaisia ja ylinopeutta. Täytyykoö ensin sattua jotain jotta ruvetaan nopeuksia valvomaan
Vapaudentien jatke heti rakentumaan.
Törnävästä tulisi ihana laaja rauhallinen juhlaviettopaikka.
Törnävä hiljenee heti kun itäinen ohikulkutie avataan.
Ihan turhaa rakennelle uusia teitä Törnävälle.
Täysin totta. Sen valmistumisen jälkeen ei kukaan luullakseni lähde rekalla eikä muullakaan kulkuneuvolla huviksensa ajamaan keskustan läpi ja pyshtymään kymmeniin liikennevaloihin mikäli ei ole asiaa keskustaan. Ja sen nykyisenkin kerran vuodessa toistuvan ruuhkan kestän aivan hyvin.