Karjalaiset

Lapsena vanhempani opettivat, että ei pidä puhutella kylälle tulleita karjalaisia evakoiksi. Sitä perusteltiin sillä, että emme tienneet, tuntuisiko se heistä loukkavalta sanalta. Vanhempamme opettivat, että karjalaisia pitää puhutella siirtolaisiksi.
Siitä se puhuttelu on jäänyt mieleeni.
Olen tehnyt töitä viimeiset parikymmntä vuotta sotien käyneiden ihmisten parissa. Siihen on sopinut karjalaisia siirtolaisia, sodassa vakavasti vammautuneita invalideja, sotiemme veteraaneja ja Hyrsylän mutkan lapsivankeja. Olen onnellinen työstäni.

Olen tutustunut myös nykyiseen Karjalaan ja sen asukkaisiin. Puhun venäjää, mutta olen syntyperäinen suomalainen.

Hyväksykää historia, hyväksykää kansalaisemme. Maamme on hyvä asustaa.
Varmaan Suomi on paras maa maailmassa!

5

81

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -.-

      Tiedätkö edes nykyään mikä on siirtolaisen ja pakolaisen ''evakon'' ero?

    • Se avarakatseinen

      Joko nyt vanhana osaat ajattella ihan itse? Tuliko mieleesi kysymys, miten ja miksi karjalaiset "tulivat" kylälle? (olisiko nuo jotenkin pakotettu?)

      Olisiko noilta "tulleilta" voinut kysyä, miksi he haluav at itseään puhuteltavan?
      Suomessa on tämä rähmälläänolon kulttuuri. Karhu ei ole karhu, vaan otso. Ryssä ei ole ryssä, vaan (pensas)neuvostoliittolainen. Kommarit eivät olleet kommunisteja, vaan järjestöihmisiä. jne.

      Mikä saa Sinut työssäsi onnelliseksi? Oletko itsekkäästi onnellinen. Jos nyt ajattelet ihan itse, voitko kuvitella, että "yhteistyökumppanisi":

      - sotien käyneiden ihmiset.
      - karjalaisia siirtolaisia,
      - sodassa vakavasti vammautuneita invalideja,
      - sotiemme veteraaneja ja
      - Hyrsylän mutkan lapsivankeja

      olisivat paljon itseäsi onnellismpia, kun he pääsisivät kotiseuduilleen Karjalaan? Kenen onnellisuus on ensisijaista ja mikä on tärkeintä?

      Jos kerran olet tutustunut nykyisin Karjalan ryöstetyillä mailla asuviin sekalaiseen joukkoon, ja kun kieltäkin osaat, olet kai valistanut venäläis- yms. porukkaa sillä, etteivät HE ole oikealla asialla, oikealla maalla ja tarvitsevat joukkovoimaa vaatiakseen palautusta omille kotiseuduilleen, mistä Stalin heidät siirrätti.

      Historia on tietysti mitä on ja siinä on erilaiset tulkinnat. Meidän Suomessa ei kuitenkaan pidä milloinkaan hyväksyä Neuvostohistóriaa, missä lailla vaaditaan NL/Venäjän historia kirjoitettavan "Venäjälle edullisessa valossa."

      !!!

      Eikä meidän pidä hyväksyä kansalaisiksemme iki-ikaista vihollistamme.
      Maamme on hyvä asustaa.juuri siksi, että täällä on erillainen kulttuuri kuin ITÄrajan takana. Siksi Suomi on paras maa maailmassa!

      • Iltahuuto...

        Älä rähjää täällä! Kuuntele veteraanin iltahuuto. Rauhoitu!
        Jospa sen myötä havahtuisit nykyelämään.
        Olen saanut mieleni rauhan parinkymmenen vuoden työstä näiden invalidien ja veteraanien parissa tehdystä työstä. Isäni kuoli pian jatkosodan jälkeen.
        Yritän saada sopua palstalla. Olen iloinen siitä, että olen saanut rauhan omaan mieleeni lapsuuden kokemusten jälkeen. Älä vihaa minua.

        Volna


    • mitäsontasiirtolaise

      Minä opetan kakaroilleni, etteivät puhu, katso tai kosketa evakkojen jätöksiä. Niistä voi saada vaikka mitä! Toiseksi sodan jälkeen on 660 000 suomalaista muuttanut maailmalle. Kolmanneksi 2 300 000 suomalaista on nuuttanut Suomen sisällä nälissään asuinpaikkaa vuoden 1944 jälkeen. Mitä saatanallista erikoisuutta on siinä, että haiseva karjalainen on muuttanut?

    • monenlaisia muuttoja

      Minäkin olen muuttanut monta kertaa, en edes muista kaikkia. Mutta ensimmäinen muutto oli unohtumaton: äkkilähtö, ei saatu mukaan kuin reppu, pommit räjähtelivät, härkävaunussa paleltiin, ei tietoa uudesta majapaikasta. Muut muutot ovat olleet rauhallisempia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe