Perustalousoppia tulevaan hallitusohjelmaan

Perusökonomi

Bruttokansatuotteeseen lasketaan markkinataloudessa yhteen kaikki arvoa tuottava taloudellinen toiminta yhteiskunnassa, kaikki tavaratuotanto ja palvelut. BKT ilmoittaa yhteiskunnan tuotannon kokonaisarvon eli tuotetun arvonlisäyksen. Kansantalouksien vertailu tapahtuu yleensä jakamalla tuotteen kokonaisarvo asukasluvulla.

Tähän kannattaa persujen tarttua, jos joutuvat valtaan! Kasvatetaan BKT:a huimasti ja EU:n ulkopuolella voimme sitten elämöidä vauraudesta ja onnestamme suhteessa köyhiin EU-maihin.

Näin se voisi tapahtua: Pentti soittaa Teuvolle tarvitsevansa kottikärryllisen soraa. T lapioi soran joutomaaltaan ja työntää sen P:n pihalle. P maksaa tästä T:lle 10 euroa eli sora on saanut arvolisäystä. Kauppa kirjataan tietenkin T:n yrityksen kirjanpitoon. Ennen kuin P ennättää levittää soran, soittaa Jussi ja kertoo tarvitsevansa välittömästi kärryllisen soraa. Hyvä, P lähtee viemään soraa omilla kärryillään J:lle ja veloittaa tästä 20 €. Jälleen syntyy merkittävää arvonlisäystä. Kun pääministeri Timo hoksaa systeemin idean, hän määrää kaikki suomalaiset myymään toiselleen soraa, talvella vaihtoehtoisesti lunta. Kaikki toimet kirjataan kirjanpitoon ja vuoden päätyttyä meillä on vähintäänkin Kuwaitin tasoinen BKT per capita. Suomi olisi rikas maa kirjanpidollisesti ja vain lapioimalla tavaraa toinen toisellemme.

Kansantulo onkin sitten hiukan toinen asia, kun siihen sisällytetään myös maksut ulkomaille ja ulkomailta. Mutta jos Suomi maksaa ja saa takaisin tukiaisia köyhille maille, nostaa sekin kansantulon arvoa. Hh.... sopisiko tulevan hallitusohjelman talousosaan?

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kökkämies

      Taidat olla itse Saarakkala, kun noin viisaita puhut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe