Onko moverin ja muidenkin mielestä asia näin ? :
Kun suomalainen vittuilee suomalaiselle, niin se ei ole rasismia ?
Kun somali vittuilee suomalaiselle, niin se ei ole rasismia ?
Ainoastaan se on rasismia kun suomalainen vittuilee somalille....niinkö ?
Siis ainoastaan suomalainen voi olla rasisti ???
Olen kauhiast hämmästyny jos asiat on näin jonkun mielestä.
Aivot jääny narikkaan ?
Kaikkiko rasismia mover ???
5
57
Vastaukset
SOMALILLA EI OLE MITÄÄN OIKEUTTA ARVOSTELLA SUOMALAISTA YHTEISKUNTAA!! Suomalaisilla ei ole mitään velvollisuutta tukea Saatanallista Islam oppia! Islamin oppi-isä muhammed on kirjoitetun historian ensimmäinen pedofiili, siis tyttö lapsia hyväksi käyttävä idiootti! Johonkin meidän SUOMALAISEN pitää vetää raja, että kuinka paljon alistumme näitten hengellisesti sairaitten ihmisten ideologiaan.. Ei enää yhtään muslimia suomeen!!
Mainitsemasi ihmiset ovat yhtä sairaita kuin ne, jotka pitävät Suomessa pyhänä kirjanaan vanhan testamentin sisältävää raamattua - joten raja maahanmuuttopolitiikassa, hyvä jalmari47, todellakaan ei kulje maailmanuskontojen edustajien välillä suhteessa Suomeen pääsyyn.
Ja arvostelu, toki asiallinen sellainen, on vapaassa maailmassa oikeutettua joka suuntaan.
Kiitokset erittäin hienoista kysymyksistä.
Ja Moverin sydäntä lämmittää aina nautittavasti, kun joku laittaa kommenttiensa perään kyssiä!
Minusta tuntuu, että tuo somalialaisen v-lu suomalaiselle ei yleensä sinänsä ole rasistisuutta - yleensä sen sijaan vastaus sellaiseen.
Suomessa kun tuota rasistista huutelua, tomintoja ym. nimittäin taatusti on - varsinkin tuossa 00.00 jälkeen viikonloppuna.
Kumpikin ovat - sinänsä - turhia ja seurausta vikaanmenneestä päätöksenteosta.
Toki rasistisuutta esiintyy vähemmistöjen uhossakin - mutta se on pikkusen eri juttu.
Aina rasismi on vessaanvedettävää.Olisi kiva saada tuo keskustelu tänne ihan autenttisena - tai ainakin linkki siitä. "Syyte" on sen verran kova?
- Löytyyhän niitä
Mover kirjoitti:
Olisi kiva saada tuo keskustelu tänne ihan autenttisena - tai ainakin linkki siitä. "Syyte" on sen verran kova?
You Tubesta somalien haastatteluja vaikka miten, etsi sieltä.
Ethän sinäkään ikinä perustele, saatikka todista väitteitäsi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082485
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401634Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1411286Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2931086Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141036Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22975- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19814Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58783