Usa Euro-rahaliittoon?

Jenkit kerjuulle.

24

471

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jykä Käteinen

      Kannatan!

    • suomi on perseestä

      Katainen lähettää pikavipin,kunhan Obama vaan lähettää tekstarin.

    • Niinpä mitä sanoo

      meidän ikioma pääfinanssineromme nyt ?

      http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2010/05/1115946/katainen-kreikan-kriisi-aarimmainen-uhka-suomen-hyvinvointiyhteiskunnalle

      Jos Kreikkakin talouskriisi on jo uhka meidän hyvinvoinnille vaikka meidän väliset kauppasuhteet ovat lähes olemattomat. Huomioiden että Kreikan talouskin on yksi hyttysen baska valtameressä jos USA:n vertaa.
      Niin mitä.... mitä... mitä nyt sitten tapahtuu ???????

      Kuvitteellinen lööppi:

      Katainen : USA:n kriisi äärimmäinen uhka Suomen hyvinvointiyhteiskunnalle, työllisyydelle ja yleensä meidän olemassa ololle. On vain huonoja vaihtoehtoja joko konkurssi tai turmio. Saatte valita joko annetaan kaikki rahamme, omaisuutemme, maat ja mantumme mukaan lukien kultaiset hammaspaikkamme suusta jenkeille tai muuten jotakin KAUHEETA TAPAHTUU!

      Ties mikä tartuntariski meille tulee Amerikasta sikainfluenssa, EHEC-bakteeri, AIDS tai ruttoa tai jotain....................KAUHEETA !
      Kreikasta tuleva tartuntatauti on yx kappale heinänuha verrattuna yllä olevaan.

      http://www.kaleva.fi/uutiset/katainen-kreikan-ongelmien-tartuntariski-suuri/903776

      EI PANIIKKIA !

      OSTETAAN:
      - iso vesisäiliö
      - säilykkeitä
      - betonimylly
      - hiekkasäkkejä
      - bensa kannuja
      - diesel aggregaatti
      - pari kieppiä piikkilangaa
      - lavallinen wc paperia
      - YNM...

      Maksetaan Kataisel...eiku käteisellä !

    • HEIL EU!

      LOL: "annetaan kultahampaatkin jottei jotain kamaa tapahdu??

      Näin voi käydä jos annamme ylivaltiollisen kapitaalin määrätä asioistamme. Toisessa maailmansodassa annettiin. Miljoonat ihmiset kuolivat mitä kamalimmalla tavalla, tietäen että kohta oli heidän vuoro..

      EU-johdon lausunto jossa "suositellaan" Kreikan yksityistämisen antamista "ulkomaisille tahoille" on juuri tätä kylmää korporatismia. Nazi-ajat ovat tulleet takaisin!

      www.eu-facts.org

      PS Katainen kumppaneineen edustavat tätä kylmää kapitalismia, jossa ihminen on lähinnä vitsi, ja vaaraksi planeetalle, kunhan veronmaksajien rahat ryöstetään "paremmin voiville".

    • von pummi

      olisi hienoa, jos yksityishenkilökin voisi liittyä euroon.
      itse olen talouteni jo ajat sitten ryssinyt kunnolla.
      jos olisin euron jäsen, ei olisi mitään hätää kun saisin velkaa velan päälle ja katainen kuljettaisi rahaa kottikärryllä kotiovelle.

    • NW000n

      Jospa se uusi valuutta tulee tämän jälkeen AMERO. Venäjän presidentti esitteli sitä varten suunniteltua kolikkoa joskus vuosi sitten.

    • raakkuna1

      Kun Yhdysvaltain velka on 8,3 BILJOONAA, ja velkakatto on 14,3 BILJOONAA, niin tullaan vielä huomamaan että velkakaton nosto ei kannata, vaan talouspeli päätetään lopettaa, ja uusi maailmanjärjestys tulee hallitsemaan jatkossa.

      • raakkuna1

        Kun ihmiset tutkivat pankkisaldoaan, niin se on reaali faktaa sen hetkisestä tilanteesta. Ja kansainvälinen pankkien standardi luokitus on yhtä luotettava maksuvalmiuden osoitus. Niin Amerikka on tullut toteamaan oman velkasaldonsa olevan kestämätön. Ja seuraukset ovat ennalta arvaten tiedossamme.


      • raakkuna1
        raakkuna1 kirjoitti:

        Kun ihmiset tutkivat pankkisaldoaan, niin se on reaali faktaa sen hetkisestä tilanteesta. Ja kansainvälinen pankkien standardi luokitus on yhtä luotettava maksuvalmiuden osoitus. Niin Amerikka on tullut toteamaan oman velkasaldonsa olevan kestämätön. Ja seuraukset ovat ennalta arvaten tiedossamme.

        Amerikan pankkien velkasaldo luokitus on aina ollut oikeassa, ja tänään on ilmoitettu järkyttävä velkasaldo ilmoitus, jonka oleellinen arviotieto osoittaa että pankit ovat tuhonsa edessä.

        Niin kyllä tuostakin parhaillaan alkavasta maailman laajuisesta lamasta selviää joitakin. Ja ainoastaan selviytyjien kultavarantoihin tullaan perustamaan uusi maailman rahaliitto.


    • Niinpä niin taitaa

      toi Kataisen matematiikan koulunumero olla yhtä hyv....siis huono kuin muillakin valtaa pitävillä titehtööreillä tai sitten se on juuri päinvastoin että tämä nyky maailman matematiikka on niin hienoo tähtitiedettä että ei me tavikset vain ymmärretä sitä.

      Mietippä tota:

      http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=8&id=155

      En ymmärtänyt miten joku voi olla velkaa enemmän kuin on edes rahaa ?
      Onx tää kapitalistinen markkinatalous yx kappale suuremman luokan wincapitan kaltainen pyramidi huijaus tai jotain.

      • benedi

        velkahan lasketaan tuloksi, omaisuudeksi...mitä enemmän velkaa sen rikkaampi maa!!

        Ei tosin minun ojalan laskuopin mukaan..mutta kysykääpä kataiselta tahi urpilaiselta.


    • Onhan US-armeija keskellä Eurooppaa, jolla saadaan tavalla tai toisella Eurooppa ryöstettyä, jo lievä uhkaus lienee sieltä taholta riittävän ja me maksaamme.

      Enkö minä ole jo tuhannesti varoittanut keskellä Eurooppaa olevasta US-armeija roskaporukasta, jonka pelkällä läsnä ololla ne voi kiristää Euroopan rahat ja kultavarat itselleen. Vaikka käytettäisiinkin ”pehmeämpiä termejä” ovathan he jo tunnettuja öljyvarkaita, Jos ne tosiaan härskiyttään näin yrittävät tehdä on meidän koko Euroopan sodittava, edessä muute ei ole kuin taloudellinen ja ehkä jossain määrin jopa fyysinen orjuus.

      Mitä ihmettä se apina joukko Euroopassa tekee, kun perinteisillä aseilla pelkästään Saksa – Ranska kykenisivät lyömään Euroopan.

      Euroopan puolustus- ja aseteollisuusliiton puolesta.

      -masson.

      http://www.saul-masson.info

      • Korjaan

        Mitä ihmettä se apina joukko Euroopassa tekee, kun perinteisillä aseilla pelkästään Saksa – Ranska kykenisivät lyömään Venäjän.


    • SEIS CIA!
    • pari valittua

      sanaa pyramidin huipulle. Ei auta mitkään välikädet ja nukketeatterit!!!!

    • lor.eal.

      Playstation 3

    • Sipsit ja kokikset

      Tapahtuis jo.. Haluan nauttia showsta lomallani enkä elokuussa.

    • voivoi.,

      Niin kun nää perseet ei tajua, että koko velkakriisi johtuu siitä, että euroopassa ja amerikassa ei yksinkertaisesti enää tehdä mitään koska kaikki tilataan halvemmalla kiinasta ja muista ns. kehitysmaista, jotka kovaa vauhtia on kaasuttamassa meidän ja muiden länsimaiden ohi, koska sallimme sen ja lähetämme rahamme sinne saaden tilalle sekundatavaraa pikkasen edullisemmin kuin jos olisimme itse säilyttäneet teollisuutemme ja tehneet itse sen mitä tarvitsemme. Turha sitä on ruikuttaa jos ei osata taikka ei tiedetä mitä on vienti ja tuontitullit taikka ei ymmäretä kuinka tärkeää oma teollisuus on ennen kuin antaa kaikki kapitalismin rattaiden vietäväksi, koska rahalla ei ole kapitalismissa kotimaata vaan se vaeltaa ensin sinne missä on halvin työvoima ja sieltä rikkaiden pääomasijoittajien taskuihin piste com. Esim. juuri oli uutisissa, että jenkkejä v***uttaa se, että kotimaista tavaraa, kuten esim. pieniä lamppuja maclitteihin ei saa enää jenkeistä vaan ne tuodaan kiinasta. Tai esim. heidän itsenäisyysjuhlissaan käyttämiä amerikan lippuja - nekin tulee kiinasta, joten voiko olla ENÄÄ YHTÄÄN surkuhupaisempaa?? Itse olen koko ikäni ihmetellyt esim. mitä järkeä on rahdata vaatteita tai leluja kiinasta? Kaiholla katselin taannoin vanhoja peltipurkkeja 50-60 luvuilta, joissa aidosti oli tekstit "valmistettu suomessa" Perin harvinainen teksti nykyään! Mahtaakohan kreikassa tai portugalissa olla yhtäkään tuotetta jossa lukisi made in portugal tai kreikka - epäilen!!!!!

    • uncle sam

      USA tuhlaa käsittämättömiä summia rahaa leikkiessään maailman poliisia

    • kjdfköljdsölfjdsklfj

      Miten kaikki tapahtui ennen euroopan unionin syntyä?
      Kreikka menee nurin, se on päivänselvä asia. Euroopan tukiaisista riippuu, koska. Sitten on liuta muita eu-maita, joilla myös on rahapuoli veitsen terällä.
      Johtomaat Saksa ja Ranska ovat myös ilmaisseet, että heilläkään ei asiat ole parhaalla mahdollisella mallilla.

    • relli ohn

      Jos ne nämä EU:n herrat ottaisivatkin USA:n euroon, niin saattaisi loppua rahat nopeasti, kun alettaisiin maksella sitä yli 14 biljoonan valtionvelkaa.
      No, sittenhän päästäisiin nopeasti tästä EU:n kirouksesta.

    • Eivaan tajua....

      Eli ymmärsinkö oikein että Usa tarvii lisää lainaa että saa lainoja maksettua????
      Entä kun taas seuraavaksi tarvii lainoja maksaa, lisää lainaako? Ja lainakaton nostoa. Miten usa/eurooppa on ajautunut moiseen? 30v sitten esim suomi oli lähes velaton maa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe