Saksan hallituksella on katastrofisuunnitelma Kreikan "epätodennäköisen" velkasaneerauksen varalle, kertoo maan valtiovarainministeri Wolfgang Schäuble.
Taloussanomat
4.7.2011 09:03
37
– Vastuullisena hallituksena valmistaudumme luonnollisesti tällaisen epätodennäköisen tapahtuman varalle, jos kaikesta huolimatta Kreikkaa kohtaisi velkasaneeraus, Schäuble sanoi Der Spiegel -lehdelle.Tässä tapauksessa Saksan hallitus pitäisi huolta siitä, että seuraukset eivät olisi arvaamattomia, Schäuble korosti.
Kreikan tilanne helpotti hetkeksi, kun euromaiden valtiovarainministerit päättivät lauantaina illalla maksaa Kreikalle 12 miljardin lainaerän.
Kreikan saama 12 miljardin euron lainaerä on viides maksuerä viime vuonna sovitusta 110 miljardin euron lainapaketista. Euromaiden lisäksi lainapakettia rahoittaa IMF, jonka hyväksyntää odotetaan 8. heinäkuuta mennessä.
SOININ MALLI JO VALMISTELUSSA
FRITZ UND HERMAN
1
<50
Vastaukset
- toiveunta
Olisipa Suomessakin vastuullinen hallitus ja EU:ssa
vastuullinen suomalainen komissaari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974399Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293273No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10999
- 32996
- 25990
- 153985
- 6914
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862