NOKIA Oyj.n (?)

Niin,

Miksi ei, miksi ei ketään NOKIA Oyj.n osakkeen omistaja halua kokeilla onko NOKIA Oyj toiminut lain vastaisesti ja Valtio korvaus vastuussa myös asiasta ?
Nokia Oyj on tehnyt aika paljon investointeja joihin hakenut investointi rahaa ostaessaan toimialoja .
Nokia Oyj on maksanut työntekijöille palkkaa n. 3000.euroa linja työntekijä ja Insinöörille 16.000 euroa jokin sopimus jonka sisältönä palkkaus seuraa osake kursseja . Talous Sanomien artikkelista jossa oli Desiilit kuitenkaan en ymmärrä että nokia olisi laskenut palkkoja osake kurssin mukaan .
Toki työntekijän velvoite on pitää huoli oikeasta palkkauksesta jos palkkaus on yli palkkaus on työntekijän oikeus irtisanoa tai jos työntekijä irtisanoo itsensä ei tarvitse maksaa mitään korvausta .
Nokia Oyj on kuitenkin mielestäni syyllistynyt yli palkaukseen koska sopimuskin kurssi pakkauksesta rikkoo lakia(?) vaikka työntekijät ovat omasta palkkauksesta vastuussa siitä että palkkaus ei ole ylipalkkausta .
Nokia Oyj on myöntänyt optioita johdolle joiden perusta on veron palautuksen kirjaaminen suoraan kirjanpitoon johdon henkilöiden nimille joten ei ole yhtiön varallisuutta mutta kuitenkaan ei Valtion antamaa veronpalautusta 100% investointi luotolla ostetuista toimialoista voi antaa johdon optioihin kirjata kirjanpitoon .
Koska Nokia Oyj on osittanut ja alkanut myymään toimialoja ei ole ollut oikeutta optioihin ja investointi luottojen lyhennykset ovat jääneet laihoiksi täten kun veronpalautukset ovat menneet optioihin ei Nokia Oyj.llä ole ollut oikeutta myydä toimintojaan .
Valtio.n Finanssivalvonta virasto valvoo Börssiä ja myös valvonta vastuullinen johdon puuhista myös yli palkkauksesta ja optioiden rakenteesta .
Miksi ei kukaan halua esim. Nokia Oyj.n johtoa vastuuseen osakelain rikkomuksista / tutkintaan tai itse tutkintaan ja korvauksia asiasta .

1

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä ole huolissasi

      Kyllä asiat on moneen kertan tutkittu, ja joka vuosi tilintarkastajat ovat hyväksyneet yhtiön johdon päätökset, kirjanpidon yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe