Miksi ei, miksi ei ketään NOKIA Oyj.n osakkeen omistaja halua kokeilla onko NOKIA Oyj toiminut lain vastaisesti ja Valtio korvaus vastuussa myös asiasta ?
Nokia Oyj on tehnyt aika paljon investointeja joihin hakenut investointi rahaa ostaessaan toimialoja .
Nokia Oyj on maksanut työntekijöille palkkaa n. 3000.euroa linja työntekijä ja Insinöörille 16.000 euroa jokin sopimus jonka sisältönä palkkaus seuraa osake kursseja . Talous Sanomien artikkelista jossa oli Desiilit kuitenkaan en ymmärrä että nokia olisi laskenut palkkoja osake kurssin mukaan .
Toki työntekijän velvoite on pitää huoli oikeasta palkkauksesta jos palkkaus on yli palkkaus on työntekijän oikeus irtisanoa tai jos työntekijä irtisanoo itsensä ei tarvitse maksaa mitään korvausta .
Nokia Oyj on kuitenkin mielestäni syyllistynyt yli palkaukseen koska sopimuskin kurssi pakkauksesta rikkoo lakia(?) vaikka työntekijät ovat omasta palkkauksesta vastuussa siitä että palkkaus ei ole ylipalkkausta .
Nokia Oyj on myöntänyt optioita johdolle joiden perusta on veron palautuksen kirjaaminen suoraan kirjanpitoon johdon henkilöiden nimille joten ei ole yhtiön varallisuutta mutta kuitenkaan ei Valtion antamaa veronpalautusta 100% investointi luotolla ostetuista toimialoista voi antaa johdon optioihin kirjata kirjanpitoon .
Koska Nokia Oyj on osittanut ja alkanut myymään toimialoja ei ole ollut oikeutta optioihin ja investointi luottojen lyhennykset ovat jääneet laihoiksi täten kun veronpalautukset ovat menneet optioihin ei Nokia Oyj.llä ole ollut oikeutta myydä toimintojaan .
Valtio.n Finanssivalvonta virasto valvoo Börssiä ja myös valvonta vastuullinen johdon puuhista myös yli palkkauksesta ja optioiden rakenteesta .
Miksi ei kukaan halua esim. Nokia Oyj.n johtoa vastuuseen osakelain rikkomuksista / tutkintaan tai itse tutkintaan ja korvauksia asiasta .
NOKIA Oyj.n (?)
Niin,
1
155
Vastaukset
- Älä ole huolissasi
Kyllä asiat on moneen kertan tutkittu, ja joka vuosi tilintarkastajat ovat hyväksyneet yhtiön johdon päätökset, kirjanpidon yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h562950Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062731Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv382441- 332359
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501928Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151559- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051235- 1771203
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731060