Istutimme viimekeväällä kartiotuija-aidan näköesteeksi jotta pihaamme ei olisi suora näköyhteys talvellakaan. Taimet lähtivät hyvin kasvuun. Ihanaa ajattelimme, kunnes ihmiset rupesivat pissattamaan koiriaan meidän aitaamme. Nyt monet taimet ovat jo kuolemankielissä ja useasta ovat alimmat oksat kuolleet..
Laitoin geeliä ja hirvensarvijauhetta, mutta nämä eivät auttaneet ollenkaan. Nyt meillä on pari koirakylttiäkin, mutta jotkut "kukkakaaliaivot" kehtaavat pissattaa silti koiriaan aitaan tai jopa merkin päälle. Pidän koirista, mutta en siitä mitä hihnan toisessa päässä on. Tilanne on jo riistäytymässä käsistä, kun näen jonkun koiran kanssa niin olen valmis huutelemaan ihmisille...help.
Koiranpissa tappaa tuijan taimet, mikä neuvoksi?
3
1144
Vastaukset
- Koiraton 02
voi kuule, useimmat koirat on ihan kivoja, mutta siella narun toisessa päässä onkin varsinaset ääliöt. Viimetalvena, kuten edellisenäkin, muuan naapurini käytti koiraansa tarpeillaan minun postilaatikollani, ikäänkuin siitä narusta ei voisi vetää sitä otusta tekemään sen läjänsä tai merkintänsä jonnekin muualle.
Kieltomerkki tehoaa aikansa, puhe ei auta, mutta karjuminen tepsii sekin. - ihmiset on niin...
Pissatolpat. Siis oikeesti laitat vähän kauemmas aidasta topakat pikku tolpat, joihin pösilöt voivat antaa piskiensä ruikkia. Merkkihän jo toimii, vaikkei aiotulla tavalla:)
Aidan alaosan voit ruiskuttaa laimealla mäntysuopaliuoksella, jotta se hetkeksi lakkaa kiinnostamasta ja merkkaus siirtyy oikeaan osoitteeseen. Jos jollain tutullasi on poikakoira, niin käytä hyväksi ja anna sen kastaa tolpat - varmaan kiinnostaa sen jälkeen muitakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161