Ohessa asiantuntijan kommetti Urpilaiselle:
"Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) aamuinen ehdottomuus Ylen aamutelevisiossa herätti Christian Wetterstrandin, Ålandsbankenin varainhoitoyhtiön johtajan. Urpilaisen toistaman linjan mukaan Suomi tukee Kreikkaa vain ja ainoastaan vakuuksia vastaan.
- Se on aika kova kommentti. Näin sen itse aamulla ja ajattelin, koskahan hän joutuu pyörtämään sen, Wetterstrand sanoo Uudelle Suomelle.
Hänen oma näkemyksensä on se, että Suomi ei saa vakuuksia, Kreikka saa uuden tukipaketin ja Suomi on siinä mukana."
"Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) aamuinen ehdottomuus Ylen aamutelevisiossa herätti Christian Wetterstrandin, Ålandsbankenin varainhoitoyhtiön johtajan. Urpilaisen toistaman linjan mukaan Suomi tukee Kreikkaa vain ja ainoastaan vakuuksia vastaan.
- Se on aika kova kommentti. Näin sen itse aamulla ja ajattelin, koskahan hän joutuu pyörtämään sen, Wetterstrand sanoo Uudelle Suomelle.
Hänen oma näkemyksensä on se, että Suomi ei saa vakuuksia, Kreikka saa uuden tukipaketin ja Suomi on siinä mukana."
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pitää muistaa ettö Urpilainen on täysin amatööri ja vailla minkäänlaista
koulutusta tai työkokemusta talous ja raha-asioihin. Kirjanpidosta ja kansantaloudesta hänellä ei ole edes merkonomin tasoista osaamista.
Hän nyt sattuu vaan olemaan Suomen valtionvarainministeri.
Urpi on paljon kovempi luu kuin Brysselin herrojen kädestä syönyt Katainen. Jos Englanti voi laistaa Kreikan tukemisesta, niin voi Suomikin. Takuut on Kreikan annettava tai Suomen rahapussi pysyy kiinni.
Jutta on paljon rohkeampi kuin käpykaartilainen Soini, joka pelkäsi mennä etulinjaan vaatimaan muutosta lainanantoon.
Voi tuota pienipäisyyttä.
Jurpiainen uhoaa pelkästään Persujen pelossa, samoin tekevät keppulit.
Ilman Persujen pelkoa Jurpiainen rietäisi Brysseliin sovittamaan kiltisti EU-pantaa kaulaansa, sitä samaa minkä Lipponen aikoinaan perinnöksi jätti.
Jutta yrittää huijata demariäänestäjiään puhumalla takuista. Missä viipyvät hänen vaaliteemansa sijoittajavastuut Kreikkaa vuosikymmeniä rahoittaneille pankeille?
Jutta on unhon yöhön hiipuva hiillos.
Kova on tyttö selittämään asioista joista ei mitään ymmärrä.
Katainen upotti Jutan heittämällä sille valtiovarainministerin salkun johon oli laittanut itsensä ja Kiviniemen virittämän pommin.LAUKEAA VAALIEN JÄLKEEN AVAAJAN SILMILLE.Ja sehän jo poksahti.
Hienoa Jutta nuttunurin Urpilainen.
Olli tiesi, että persuja ei lasketa hallitukseen ja Portugalia tuetaan. Samoin Kreikkaa ilman vakuuksia.
Juta tuhoaa uraansa.
Pitää muistaa, että Ålandsbankenin varainhoitoyhtiön johtaja on sijoittajien edustaja lausunnoissaan - muutoin hän saisi kultaisen kädenojennuksen ja jäisi ennen aikaiselle eläkkeelle.
Christian Wetterstrand vaatii, että Kreikalle lainanneet pankit (onko Ålandsbanken lainannut) saavat ylisuuret korot lainoistaan sekä koko lainaamansa pääoman takaisin. Jos velkajärjestelyjä tehdään ja Kreikan lainat arvostetaan ei niiden todellisen arvon mukaan, niin sijoittajat menettävät paitsi korot myös pääomia.
Suomi ei vaadi yksin vakuuksia, Eikä Suomi vaadi vakuuksia omille lainoilleen.
Suomi vaatii, että ylisuuria luottoja pankit eivät anna korkovoittojen vuoksi - ilman vakuutta. Jos pankit lainaavat, vaatikoot lainoillensa kyseisen maan omaisuutta vakuudeksi - eikä toisten maiden veronmaksajien rahaa.
Mölisee vain Suomessa. EU:sa nauretaan hihaan Jutan uholle.
Kyllä tämä paistoi jo ennen vaaleja demujen valheista läpi.
Uuteej tukipaketiin Suomi ei anna euroakaan jos kunnon takuita ei saada.
Muut maat voivat hoitaa tukemisen.Perustelut on että Kreikka ei pysty maksamaan niitä pois.Ei ollut halukas tekemään lainoittajien kanssa vaikka aikaa olisi ollut vuosia.Ei ole halukas myymään omaisuuttaan esim velkainen maa,mutta kultaa kymmeniä miljardeja hovissa.Kulta on sitä varten että sillä käydään kauppaa.