Eipä olisi uskonut, että näin aikoina joku piispoista vielä kehtaa asettua puolustamaan kirkon konservatiiveja, kuten naispappeutta ja homoutta vastustavaa Kansanlähetys-järjestöä, mutta piispa Simo Peura on nyt kuitenkin näin tehnyt puhuessaan Kansanlähetyksen kesäjuhlilla.
"Piispa Simo Peura arvioi suorasanaisesti viime aikoina käytyä jännitteistä kirkollista keskustelua. Peura ihmetteli herätysliikkeiden leimaamista kirkon käenpojiksi sekä suurten seurakuntayhtymien nihkeyttä jakaa lähetysrahoja."
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/kotimaa/1533/piispa_peura_on_ollut_vaikea_tunnistaa_heratysliikkeille_annettua_julkisuuskuvaa
Lisäksi piispa Peura mm. ihmettelee, miten liberaaleiksi itseään kutsuvat ovat niin innokkaasti komentelemassa konservatiiveja ja kertomassa, miten heidän pitää uskoa. Piispa ei myöskään ymmärrä, miksi kirkosta koko ajan savustetaan ulos niitä ainoita aktiivisia uskovia, joiden varaan kirkon koko vapaaehtoistoiminta rakentuu.
Jos konservatiivinen herätysliikeväki saadaan ajettua ulos kirkosta, käy, kuten on jo käynyt Englannissa ja Ruotsissa; kirkot tyhjenevät ja kirkon vapaaehtoistoiminta lakkaa. Sen jälkeen papit saarnaavat tyhjille seinille, pyhäkoulut lopetetaan, poikakerhot lopetetaan, suurin osa vapaaehtoisesta diakoniatyöstä lopetetaan ja lähetystyö ei saa enää raha-avustuksia.
Piispa PUOLUSTAA konservatiiveja!
5
118
Vastaukset
- 316
Olin paikalla kuuntelemassa ja luin tuon liitteeksi laittamasi artikkelin, en tunnistanut 2 viimeistä kappalettasi Peuran pitämäksi puheeksi. Olet mitä ilmeisemmin muokannut Peuran puhetta sellaiseksi joka sopii omaan ajatusmaailmaasi ja se on aika kaukana siitä mitä Peura puhui. Paikalla olleena tiedän että hän myös latasi vettä mm. Kansanlähetyksen niskaan, ei mitenkään rajusti vaan hyvin lempeällä tavalla.
- 316
Ja tässä on piispa Peuran puhe kokonaisuudessaan alkuperäisenä.
Lukijat arvioikoon onko aloittaja oikeassa.
http://kansanlahetyspaivat.fi/sites/default/files/palvelkaa_iloiten_030711_piispa_peura.pdf
- utelias ulkopuolinen
"joiden varaan kirkon koko vapaaehtoistoiminta rakentuu."
En tiennytkään. Mitä kaikkia vapaaehtoistöitä tekevät?- utelias ulkopuolinen
Häh, ketkä tämän miinustivat ja miksi? Haluan oikeasti tietää tuon kysymäni asian. Jos teillä ei ole mitään sanottavaa niin omaampa laariinne satoivat nuokin miinukset: kertovat nimittäin sen, ettei tällaisia kysymyksiä näköjään saa esittää.
- etsivä-xx
utelias ulkopuolinen kirjoitti:
Häh, ketkä tämän miinustivat ja miksi? Haluan oikeasti tietää tuon kysymäni asian. Jos teillä ei ole mitään sanottavaa niin omaampa laariinne satoivat nuokin miinukset: kertovat nimittäin sen, ettei tällaisia kysymyksiä näköjään saa esittää.
Älä välit miinuksista. Niitä ropisee.
En tiedä mitä yksittäinen ihminen valitsee tehtäväkseen mutta seurakunnat ja seurakuntayhtymät hakevat säännöllisesti uusia ryhmiä perehdytettäväksi vapaaehtoistyöhän. Ei kaikkeen tarvia kurssejakaan. Itse luen raamatuntekstejä messussa, jos pyydetään. En siis ole kansanlähetyksen piiristä.
Tällaisia sivuja tuli googlella.
http://www.helsinginseurakuntayhtyma.fi/?deptid=422
http://www.espoonseurakunnat.fi/web/espoonlahti/vapaaehtoistyo2
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941