Kolmisen viikkoa sitten kerron miesystäväni lihomisesta ja ylensyömisestä ja aihe saikin paljon keskustelua aikaan. Sekä asiallista että asiatonta. Senverran tarkennusta niille, jotka puhuivat lihomisesta syynä avioeroon: emme ole naimissa tai avoliitossa, vaan seurustellemme, nyt reilut kolme vuotta näin. Rakastamme toisiamme paljon ja minäkään en todellakaan häntä ole jättämässä tämän ylipaino-ongelman takia. Hän sanoo, että voi koska vaan alkaa laihduttamaan, kun niin päättää. Tätä päätöstä nyt kärsivällisesti jään odottamaan. Itse en enää asiasta aio hänelle mainita, se vain ärsyttää häntä ja luulen että tavallaan syö juuri siksi, koska ei halua kuulla asiasta minulta mitään. Nyt vain rakastan häntä ja olen hänen kanssaan yhdessä aina kun mahdollista!
kiitos paljon innokkaasta palautteestanne!
minnaleena2
2102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Who cares! Pistä se laihikselle, niin minä tekisin. Tai hommaisin jonkun joku pitää huolta itsestään.
Oliko se se nopeasti 30 kiloa lihoonut mies? Heh, riippuvuudenlähteestä huolimatta kaikki riippuvaiset sanovat, et voivat toki lopettaa millon vaan. Tupakoijat, alkoholistit, narkkarit - kaikki sanovat voivansa lopetaa millon vaan päättävät.
Pistä taka-raja, vaikka kolme kuukautta, jos laihdutus ei ole alknu ala sinä juttelemaan uudestaan. Aikuisen miehen pitäs kestää pieni palaute ilman että syöksyy heti mäkkärille hakeen lohtuevästä. Hän ei itse tajua, et pelaa omalla terveydellään?