Tätäkin palstaa seuraamalla huomaa, että alalla on liikaa huonoja esimerkkejä. Itselläkin on huonoja kokemuksia.
Pikalainaviidakkoa yritetään hillitä sääntelyllä, jossa vippeille määrätään maksimikulu. Ohessa linkki päivän uutiseen.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Pikavipeille suunnitellaan kulukattoa/1135267584119
pikavipin kulukatto
19
201
Vastaukset
- Pikavipin kulukatto
Googletin pikavippi kulukatto ja tuli tällainen vastaan. Ihan hyvää tekstiä.
https://www.aasa.fi/blogi/
Ongelma on nimenomaan se, että jengi ottaa lainaa lainan päälle. siitä munkin pikavippiongelmat alko. - Pikavipin kulukatto
https://www.aasa.fi/blogi/kulukatto-pikavipeille
sori tossa siis artikkeliin suora linkki - Politbyroo...
Kari Kuusisto taitaa olla kokoomuksen sijasta keskustaa. Niin nopeasti kääntyy takki kaverilla.
- 8+12
Aasaa ärsyttää kun niitä ei hyväksytä yhdistykseen ja siihen on varmaan syynsä.
- munapoli
Kilpailu on hyvä asia. Kuusisto yrittää rajoittaa. TOTTA puhuvat.
- rosvoroopet
Joo niin ärsyttää. Yhtä varmasti kuin Nordeaa, Santanderia ja muita normaaleita luotottajia. Kuusiston rosvoklubiin ei kukaan itseään kunnioittava liity.
- 4+1
kateelliset rakit haukkuu mutta karavaani kulkee...
- Ekonoomikko
Eipä tuossa kai ole kateudesta kyse. Aasahan ei myönnä pikavippejä joten kilpailutilannetta tuskin on. Toisekseen onhan tuossa kilpailunrajoittamisessa pointtinsa. Mitä enemmän firmoja alalla on, sitä todennäkösemminhän hinnat alkaa jossain vaiheessa putoomaan ja asiakkaat hyötymään. Ei siis pitäisi rajoittaa mahdollisuuksia aloittaa vippitoiminta.
Ja oikeesti. Vastuuhan on täysin sillä joka lainan ottaa jos tössii raha-asiansa.- 20e+20e=kulukatto
Kilpailun jatkuvasta kiristymisestä on varmasti hyötyä kaikille. Kilpailu kun oletettavasti näkyy vippien hinnoissa.
http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2011/07/06/suomen-suurin-pikavippiyritys-myytiin-yhdysvaltoihin/20119528/12?ref=tf1
Kulujen nousua kulutusluottojen ja pikavippien osalta hillitsee myös ilmaiset palvelut, jotka tiedottavat alan uutisista ja vertailevat tuotteiden kuluja toisiinsa.
Luulisi, että markkinat itse määräävät hinnat. Tyhmähän ei ole se joka pyytää...
Näköjään edelleen on se tilanne, että vertailu kannattaa
www.nettipankkiiri.fi
- Ei mulle käy!
Pakko sanoo, et toi nettipankkiiri ei ole mikään kovin hyvä palvelu. Sori. Muutenkin suht ikävää mainostaa täällä omia tuotteitaan noin läpinäkyvästi. Sääli että palstan sheriffi on niin laiska.
Itse en ainakaan koskaan tule käyttämään nettipankkiiria yllämainituista syistä.- Kari ääääh
Mut eiks toi Kuusisto ole saman paskanjauhaja, joka yrittti selitettä miksi kolmasosalla pienlainaajayhdistyksen venkuloista on omat laskut ulosotossa? Mä muistan jonkubn ajankohtaisohjelman, jossa tää Kuusisto naama punaisena hoki, et ääh, nooooh ei ku ei se nyt niiiih.
- Turncoatmofo
Kari ääääh kirjoitti:
Mut eiks toi Kuusisto ole saman paskanjauhaja, joka yrittti selitettä miksi kolmasosalla pienlainaajayhdistyksen venkuloista on omat laskut ulosotossa? Mä muistan jonkubn ajankohtaisohjelman, jossa tää Kuusisto naama punaisena hoki, et ääh, nooooh ei ku ei se nyt niiiih.
Joo se oli sama ukko naama punasena hikoilemassa.
- 6+20
Siinä se ero että sä oot työtön ja Kuusisto kiskoo hyvät palkkarahat. Suahan ei voisi edes telkkariin päästääkkään ilman kirurgisia toimenpiteitä.
- OP-iiri
Tämän, ja muutaman muun, keskustelupalstan innoittamana.
http://oivapankkiiri.blogspot.com/2011/07/pikavipeille-suunnitellaan-kulukattoa.html
Enjoy. - peukutan
taitava kirjoittaja tuo yllämainitun blogin pitäjä oivapankkiiri. Hyvä blogi.
- Tarkkailia2124
Kyllä vippien myöntämisehtoihin ja korkoihin kokoajan halutaan puuttua enemmän, esim: http://pikavippivertailut.info/pikavipit-tarkkailun-alle/ Hyvä jos vippeihin liittyvät lait tiukentuvat, mutta ei niitä tuskin koskaan kokonaan kielletä, löytyy vielä kuitenkin niitäkin jotka vippnsä maksaa takaisin ajallaan ja eivät joudu maksuvaikeuksiin.
- nipanaparatti
Nettipankkiirin FB:ssä oli tykkääkilpailu.
- nipanaparatti
Nettipankkiirin FB-sivuilla oli kilpailu.
- mksdoi
http://tarjoussivu.net/Lainaa---Pikavippejä.php rahaa lainaksi, edullisesti ja nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792392Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1421538- 1331462
- 1581234
- 1091033
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten386965Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683