Rosa Meriläisellä on arvot sekaisin

Kapteeni Kirk

...ja suhteellisuudentaju täysin kateissa:

Rosa Meriläinen (vihreät - de gröna, yhteiskuntatieteiden maisteri(!!!)) ilmoitti 12.5.2011 Hesarin mielipidekirjoituksessaan olevansa tavattoman närkästynyt pakkoruotsin vastustamisesta ja asettuvansa siilipuolustukseen vastustaakseen kaikkia ruotsalaisten etuoikeuksien heikentämisyrityksiä.

Maisterimaisella vihreiden viisaudella hän vertasi ruotsalaisia ja pakkoruotsin vastustamista myös juutalaisiin ja juutalaisvainoihin kysymällä, että "Mitä vielä on luvassa [pakkoruotsin vastustamisen lisäksi]? Antisemitismiä? Onko sekin yllättäen vain rouhean autenttista kansan ääntä? Ovathan monet Suomen juutalaiset isänäitini tapaan kätevästi ruotsinkielisiä, joten saisivat vihapuheiden pitäjät lyötyä kivasti kaksi kärpästä yhdellä iskulla."

http://www.hs.fi/juttusarja/merilainen/artikkeli/Mikä ruotsissa ärsyttää/1135266083605

----------------------------------------------------------------------------------
Kommenttini:
Olipa suorastaan huippumaisterimaisen lapsellinen kysymys. Minun kohdallani antisemitismi voisi alkaa vaikkapa tasan silloin, kun juutalaiset alkavat vaatia, että minun ja lasteni ja lastenlasteni pitäisi pakko-opetella jiddishiä, jotta voisimme palvella juutalaisia heidän omalla kielellään tai kun koko maa julistettaisiin suomi jiddish-kaksikieliseksi, jotta juutalaiset saisivat etuoikeuksia oppilaitoksiin ja suojatyöpaikkoja kuntien ja valtion hallinnossa, tai kun maahan perustettaisiin veronmaksajien rahoilla kaikenlaisia kalliita apartheidmaisia tuplarakennelmia juutalaiskieltä puhuvien etuoikeuksien edistämiseksi ja säilyttämiseksi, kuten lastentarhoja, kouluja, yliopistoja, sairaaloita, sotaväen joukko-osastoja jne. Silloin minä alkaisin vastustaa myös juutalaisia idioottimaisten vihreiden pakkoruotsittajalimanuljaskojen lisäksi.

Kapteeni Kirk

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rosa Meriläinen on tynnyrissa kasvanut tyttö.
      Elänyt suojattua elämää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      56
      6025
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      57
      5462
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      112
      3897
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      54
      3802
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3745
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3176
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2914
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2806
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      67
      2518
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1930
    Aihe