Hallitsetko itsesi ?

Light007

Pelko on hallitseva tunne massoilla, jotka ovat edelleen jumissa massatietoisuuden uskomusrakenteen negatiivisuuskurimuksessa.
Tulevaisuuden, puutteen, hallituksen, suuryritysten, toisten uskontojen, erilaisten kulttuurien ja rotujen ja myös Jumalan vihan pelko.
Inhotaan ja pelätään niitä, jotka näyttävät erilaisilta ja ajattelevat ja toimivat eri tavalla, ja ennen kaikkea on muutoksen pelkoa. Pelätään ja siksi kritisoidaan, tuomitaan ja käydään päälle vihaisena ja turhautuneena ja näin luodaan vielä suurempia tai voimakkaampia negatiivisuuden ja pelon ajattelumalleja ympärille.
Nämä pettyneet Sieluparat luovat voimakkaamman ja jatkuvasti laajentuvan negatiivisuuspyörteen itsensä ja Rakkaidensa ympärille ja näin vetävät puoleensa niitä asioita, joita he pelkäävät eniten.
He ovat jääneet itsensä toteuttavan ennusteen verkkoon, mikä vahvistaa heidän uskomuksiaan ja pitää heidät kahlittuna omaan kärsimyksen, puutteen ja kaaoksen harhamaailmaansa.

3

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerronpas tämän

      Uskovaisena voin kertoa, että ihminen aivoittelee tiensä, mutta Jumala johdattaa hänen askeleensa. (uskovaisiten kyllä yleensä)

    • arvasinko ???

      Se oli sitä Savonarolaa

    • ei ollut sitä

      Ei ollut sitä Savonarolaa...!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe