KATSASTUS ASEMAT ROSVOAA MEITÄ TÖRKEÄSTI!

Late Lapista.

http://www.katsastushinnat.fi/Tornio/Tornion-Katsastus-Oy

Katsastus asemat yksityistettiin taannoin, selityksenä oli kilpailun saaminen katsastushintoihin?? Kartellit saatiin ja hinnat taivaisiin, männä talvena maksoin Mersuni katsastuksesta jo 72 euroa, Ruotsissa se olisi maksanut 300 kruunua, eli noin 30 euroa Ruotsin valtion omistamalla asemalla, joilla ei kilpailla hinnoilla !

Ja nyt seuraa vielä hauskempi tarina ! Minulla on kotitekoinen venetraileri, se on tehty prikulleen katsastuskonttorin ohjeiden mukaan, kärryssä on valot ja vilkut ihan asiallisesti ja viimeisen päälle valmiiksi laitettu ja asennettu, mutta ei jarruja !
Kärryn saaminen kilpiin maksaisi reilut 200 euroa, eli katsastus asema nylkisi minulta yli 200 euroa kärryn katsastamisesta, katsastukseen kuuluisi mm, ASIANTUNTIJA LAUSUNTO VALOISTA, tuo lausuntokin jo maksaisi minulle 60-80 euroa!
Ja kaikenlaiset muut kommervenkki maksut laskettuna yhteen, summa nousee yli 200 euron!

Minä olen toiminut koneasentajana yli 30 vuotta, jona aikana olen joutunut heikkovirta vehkeitä korjaamaan ja asentamaan uudestaan, nytkö minun pitäisi maksaa 80 euroa jollekin insinööri plantulle jotta hän antaisi ASIANTUNTIJA LAUSUNNON asentamistani valoista?
Yritin rekisteröidä kärryni Ruotsiin, mutta se ei enään onnistuisi, koska minulla pitäisi olla ostokuitit jokaisesta nippelistä jonka olen kärryyni ympännyt!
Mutta Haaparannan katsastus insinööri antoi minulle hyvän neuvon, joka kuului näin! vetele kärryäsi rekisteröimättä, niin ne tekee toisetkin ! JA NÄIN TEEMME!
Pitäkööt insinöörit ASIANTUNTIJA LAUSUNTONSA VALOISTANI !
Ja minä takaan ja huolehdin jotta valot varmasti toimivat !

Late Lapista. SSSS Ry!

36

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --!--

      Ne on nuo "asiantuntijalausunnot" ihan hirmuisen tärkeitä. Aikoinaan venäläisetkin oli sitä mieltä että jokaiseen paperiin oli oltava asiantuntijalausuntoja vähintäin tusina leimojen muodossa, mutta sitä parempi mitä enemmän.
      Kun nykyisin Venäjällä on vähennetty varsinaisten asiantuntijoiden käyttöä enemmän kuin 70% huippuvuosista, niin Suomessa niitä on lisätty vastaavassa määrin erittäin tärkeän tasapainon säilyttämiseksi maamme suhteissa.
      -Mitä katsastushintoihin tulee, niin sielläkin päin näyttää olevan eräälle pohjoiskarjalaiselle yrittäjälle hyvä mahdollisuus laajentaa toimintaansa, ja en kovin paljon erehtyne kun veikkaan vielä jonakin päivänä niin tapahtuvankin.
      http://www.katsastushinnat.fi/Joensuu
      ..ja sitten kalleimmat: http://www.katsastushinnat.fi/kalleimmat

    • Late Lapista.

      Juuri noin! Sosialististen euvostotasavaltojenliiton johtajien vuoksi keksiittiin kaksinkertainen vessapaperikin, Kekkosenhan piti lähettää kopio jokaisesta käsittelmästään paperista horlowskeille Moskovaan, nyt on käytössämme jo kolminkertainen vessapaperikin, koska sekarotuiset jenkitkin vaativat kopiot paperiliinkenteestämme !

      Late Lapista. SSSS Ry!

    • havukka2

      Sehän tässä viheliäistä myös on, että maksamamme maksut menevät ulkolaisille raharosvoille, kun joku neropatti keksi ulkoistaa katsastuksenkin valtiolta pois.

    • Sotaa odotellessa

      Kokoomusta saamme tästäkin ihanuudesta kiittää.

      Jokin mättää pahasti yhtälössä, että lakisääteinen toimitus muutettu yksityiseksi bisnekseksi.

      Siinä haisee paitsi kartelli, myös korruptio.

      Sietäisin 70 euron katsastusmaksun paljon paremmin, jos rahat valuisivat valtion vajaaseen kassaan, eikä Cayman-saarille.

      • Kansanmurha !

        Katsastuksen pakollisuus pitäisi ehdottomasti lopettaa. Ja katsastusasemien olisi korjattava löytämänsä viat katsastuksen hinnalla.(80e)

        On erittäin harvinaista, että nykyaikainen henkilöauto jonkun vian takia joutuisi onnettomuuteen, auton oma vikakoodijärjestelmä valvoo valojen ja jarrujen toimintaa. '
        Pakokaasumittaukset ovat täyttä soopaa, nykykulutuksella ei autot käytännössä suomen kokoisessa maassa jossa on muutama miljoona autoa..saastuta globaalissa mittakaavassa ollenkaan.


      • Kansa vaatii

        Jos kokoomus saisi yksin päättää maan asioista, myytäisiin rauta- ja maantiet ahneuden saastuttamille englantilaisille. Onneksi viisas Pekkarinen osti enemmistön sähkön siirtoverkosta valtiolle.

        Kai Kokoomuspellet myisi verotusoikeudenkin kotimaisen välistävetäjän kautta ulkomaisille yhtiöille, kuten kävi katsastuskonttoreidenkin kanssa.


    • 50 v katsastellut

      Joku kokoomuksen ammattiulkoistaja narutti kansaa ja kehui, että kyllä maksut halpenee kun tulee kilpailua. Sijoittajat ja valkokaulusrikolliset eivät kilpaile toistensa kanssa.
      Katsastus on juuri yksi kaikkein törkein rahavirtojen ulkomaille ohjaava tekijä, kiitos kokoomuksen.

    • Late Lapista.

      Valtion katsastuskonttorin yksityisti, valtionkatsastuskonttorin johtajat, myymällä katsastusoikeudet itselleen ja pilkkahintaan!
      Sittemmin he myivät oikeudet ulkomaisille puliveivareille hyvään hintaan, tekivät tilin jonka rahat riittävät heillä loppuelämäksi !
      Kuulostaa kokoomulaiselta bisnesten teolta, samoin kuin apulantatehtaan myyminen Norjalaisille !

      Late Lapista. SSSS Ry!

      • kakkapää late

        Late olet idiootti ja kova valittamaan kaikesta mahdollisesta ja mahdottomastakin, et saa sympatiaa. Lisäksi jos et viitsi opetella edes suomenkielen perusasioita kuten esim. yhdyssanoja, niin voit painua pellolle!


      • .
        kakkapää late kirjoitti:

        Late olet idiootti ja kova valittamaan kaikesta mahdollisesta ja mahdottomastakin, et saa sympatiaa. Lisäksi jos et viitsi opetella edes suomenkielen perusasioita kuten esim. yhdyssanoja, niin voit painua pellolle!

        Miksi haluat lukea yhdyssanoja ?
        Muuten..
        Rinnasteiset päälauseet erotetaan toisistaan pilkulla, jos niillä ei ole yhteisiä lauseenjäseniä:


      • Arvaas kuka ?
        kakkapää late kirjoitti:

        Late olet idiootti ja kova valittamaan kaikesta mahdollisesta ja mahdottomastakin, et saa sympatiaa. Lisäksi jos et viitsi opetella edes suomenkielen perusasioita kuten esim. yhdyssanoja, niin voit painua pellolle!

        YHDYS-SANOJA KAIPAAVA VOI YHTYÄ NIIHIN SANOIHIN JOSSAIN MUUALLA KUN TÄÄLLÄ !

        LATE ON KING ja sillä selvä,,, yhdys/sana/yhtyjä voi vetää yhdyntäsanat päähänsä korvia myöten ...

        Tosi pelle -- Mistä teitä yhdyssanapellejä oikein sikiää..........?

        SSSS ry Vääksyn siipi


    • alas monopoli

      KIRJOITUSVIRHEET ? mitä mitä
      ihan se ja sama onko mielipiteessä jonka kirjoitat joku kirjoitusvirhe.
      jos jotain ärsyttää laitakoon mielessään esim. aloitus aina isollakirjaimella.

      mutta totta on suomenkatsastusasemat on ulkomaiden omistuksessa.
      ne haluaa rahastaa meitä .
      eiko kukaan vois vapaankilpailun nimissä perustaa suomalaista firmaa
      HINNA ALAS KAIKKI OLIS ASIAKKAINA ja firma pyöris hyvin.

    • No kerrankin..

      jopa Savonarolankin kommentti sattui kohdalleen. Aiheena oli kylläklin katsastusmaksut joista ei ymmärtääkseni raamatussa kovin paljon mainita..ainakaan selkokielellä. Vaan nythän on niin etteikö uskovaiset osaisi kääntää asian kuin asian oman mielensä mukaisesti niin, että siihen löytyy " jumalan antamat ohjeet" ramatusta...jos niikseen tulee.

      • me-262

        Huh, huh... Tulipas kunnon naurut: "Aiheena oli kylläklin katsastusmaksut joista ei ymmärtääkseni raamatussa kovin paljon mainita..ainakaan selkokielellä.".
        ...selkokielellä, juuh, eipä taida hirveesti olla ohjeistusta joo... :)


    • Mooses Kutuharju

      Latelle tiedoksi että KATSASTUS-uudistuksen puuhamies oli iki-unelias KIMMO SASI ( ihmiselle susi )...

      Sasia ajoi jääräpäisesti katsatuksen yksityistämistä ja katsos vaan hintoja:

      . " NE VÄHÄN POMPSAHTI YLÖS "

      Kiittäkäämme iki-uneksiaa autoilijoiden kuristamisesta.. Mitähän kaikkea pahaa ja kauhua tämä taavi vielä saa aikaa...?

      SSSS ry Salon siipi

    • tosi on2

      Sasi on yksilönä tosi vaarallinen henkilö politiikassa ja varmaan muissakin tehtävissä, joissa joutuu ottamaan kantaa asioihin, jotka koskettavat muita ihmisiä.

    • oikeusoppineet x

      ministerit antaa valan astuessaan virkaan kunnian ja omantunnonkautta .
      miten kansa saa heidät vastuuseen teoistaan kansakuntaa kohtaan`?

    • havukka2

      Miten joku ihminen voi olla niin tyhmä, että antaa tuollaisen rahasammon, kuin mitä on katsastustoiminta on, ulkolaisten rahamiesten haltuun.
      Jos todella Kimmo Sasi on ollut päätekijä siinä, niin hänellä ei ole mitään käsitystä siitä, mikä on hyödyksi maallemme. Maan etujen valvojana ja edistäjänä hänenkin kaiketi ymmärretään olevan siellä eduskunnassa.
      Jos joku tekisi tuollaista työtä jossain yksityisessä firmassa, hänet erotettaisiin välittömästi ja korvaukset tulisi lisäksi. Tiedoksi vielä näille ylimpien oikeusasteiden tuomareille, että kyllä kirveellä olisi töitä -sanonta on vanha suomalainen sananparsi, eikä mikään uhkaus.

      • Late Lapista.

        Niinpäs kyllä nuo Suomen päättäjät ovat melko köykäisiä noissa aivotoiminnoissaan, lähes kaikki Suomen tuttavat yrityksethän on jo myyty ulkomaisille puliveivareille kruununjalokivi Nokiaa myöten!
        Onko meillä omaa enään muuta kuin sosiaalitoimistot, veikkaus, RAY ja Alko? sossutoimistokin tosin hyysää enimmäkseen ulkomaisia pakoloisia, ja ainakin runsaskätisemmin kuin konsanaan Suomalaisia !

        Late Lapista SSSS Ry!


    • automiehen poika

      sasi on susi Suomelle erityisesti sen talouselämälle......

      sasi on julistettava suden asemaan

      • Late Lapista.

        Niin kyllä tuos nukkumatti sasi pitäisi laittaa kiinni !

        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Hmm... mitenköhän mahtanee käydä, jos vetelet sitä rekisteröimätöntä kärryä ja sattuu poliisit huomaamaan, niin tuleekohan siitä sakot? Huonolla tuurilla saattaa tulla äkkiä kalliimmaksi kuin se reilut 200 katsastuksesta.

      • Late Lapista.

        Se onkin sitten tasa-arvo kysymys! mm; klapukonetta saa vetää tiellä ilman rekisterikilpiä!
        Rekisteröimättömiä venetrailereita on paljonkin liikenteessä!

        Late Lapista. SSSS Ry!


      • Late Lapista. kirjoitti:

        Se onkin sitten tasa-arvo kysymys! mm; klapukonetta saa vetää tiellä ilman rekisterikilpiä!
        Rekisteröimättömiä venetrailereita on paljonkin liikenteessä!

        Late Lapista. SSSS Ry!

        Juu, tiedän kyllä, olen itsekin vetänyt rekisteröimätöntä venetraileria, mutta ei ole sattunut poliiseja kohdalle, siksi kysyinkin.


    • tussuf

      kirjat vain ruotsiin ja kulkupelit ruotsin kilpiin. tuleehan se reippaasti halvemmaksi.
      kai tullilla nykyään on oikeaakin tekemistä eivätkä jaksa ihmisten pihoilla kytätä montako päivää vuodesta auto on suomen puolella?

      • Aivan! Puolen vuoden kuluttua voi ne kulkupelit tuoda muuttovehkeinä, jos haluaa siirtyä takaisin Suomen kirjoille.

        Mutta tuohon kyttäämiseen, jos tulli ei sitä jaksaisikaan, niin kateelliset naapurit hoitavat kyllä senkin homman.


      • tussuf
        Kairakettu kirjoitti:

        Aivan! Puolen vuoden kuluttua voi ne kulkupelit tuoda muuttovehkeinä, jos haluaa siirtyä takaisin Suomen kirjoille.

        Mutta tuohon kyttäämiseen, jos tulli ei sitä jaksaisikaan, niin kateelliset naapurit hoitavat kyllä senkin homman.

        >>jos haluaa siirtyä takaisin Suomen kirjoille.>>

        no tuohon ei taida hirveästi hyviä syitä kyllä löytyä.
        itse kun aikoinaan torniossa asuin, niin pidin kirjoja koko ajan haaparannan puolella. etuina auton lisäksi mm. parempi terveydenhuolto.
        ja opiskelija-asuntolassa näytti muidenkin autot olevan ruotsin kilvissä..


    • Ehkä ei syitä, mutta jos ei löydy paikkaa Ruotsin puolelta missä kirjoja pitää, kai nyt joku osoite täytyis olla?

    • Otanpa nyt kantaa tuohon katsastushinnoitteluunkin, kun toissapäivänä huomasin erään koneistamon seinällä lapun kyseisen firman tuntihinnoittelusta ja se oli 68 euroa.

      Tuota vois nyt pitää jonkinlaisena pohjana kaikille muillekin yksityisyritysten hinnoitteluille. Eli, jos katsastusmies häärää auton kimpussa peräti tunnin, niin ei 72 euroa vielä mikään ryöstöhinta ole, mutta jos siihen kuluukin vain vartti, niin onhan se aika kova tuntitaksa.

      • Mitattu on

        ja aikaa on kulunut n.10minuuttia minimissään ja maksimissaan n.20 minuuttia.


      • Late Lapista.
        Mitattu on kirjoitti:

        ja aikaa on kulunut n.10minuuttia minimissään ja maksimissaan n.20 minuuttia.

        10 minuutissa auton katsastaa, ellei tarvitse puhkoa vasaralla kynnyksiä!

        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Katsastus turhaa.
    • Ei edes korjata..

      80e 15minuutin työstä on ihan kelpo hinta.

      Eihän se tee kun hmmm...320e tunti...

      EI JUMALALUTTA !!!

    • korjatkaa vääryys

      kuuluuko tämä ala liikenneministerille?
      siinä olis kyllöselle konkreettinen JALANJÄLKI kun perustaa suomeen rinnakkaislikkeen suomen oman hatsastusaseman.
      ULOS ULKOFIRMAT kyllin ovat lypsäneet autoilijoita

      MINISTERIT TOIMII TÄSSÄ SUOMENLAKIA VASTAAN

    • autot z

      uudet ministeri korjatkaa virheet

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      267
      17307
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5557
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      116
      2605
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2106
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1782
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1021
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      962
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      914
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      913
    Aihe