Helsinki

rähäkkä

Miksi maalta muuttaneet pitää itseään maalaisserkkuaan parempana kuin niitä jotka jäävät kotikopnnuille.? Alkuperäiset helsinkiläiset on fiksuja. samaa ei voi sanoa muuttaneista.
Sitä ihmettelen miksi te lähdette sieltä kehäkolmosen sisältä tänne maalle!
Eikö mökkiä voi vuokrata sieltä tai ostaa?
Tämän huomaa kun sanoo se nuori muutti jonnekin lähikuntaaan, niin toinen tuumaa: jaa sinnekö se vain muutti....

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raakkuna1

      Helsingissä on aina mielletty maalta muuttaneet "Landet" selvästikkin itseään heikompana. Ja kyllä täytyy tunnustaa että helsingin kantaväestö koostuu suomen parhaista sukujuurista, jotka ovat sukupolvesta toiseen menestyneet.

      Vaan silti tulee arvioida helsingin kantaväestökin uudemman kerran, sillä heidän osansa on ollut useinkin degeneroitua siitä alkuperäisestä asemastaan. Ja heidän sukujuurensa heikentymisen syy on ollut väärät avioliitot, sekä virheelliset elämäntavat. Joten maalaisserkkunsa, jotka ovat jääneet aikoinaan kotikonnuilleen saattavat olla kuitenkin kantahelsinkiläisiä paremmassa asemassa.

      • .

        Helsingin kantaväestö koostuu kehitysvammaisista.

        Suomen persereikä.


    • somlandian tawja

      Kantaväestön geenistö se vaan voimistuu koko ajan.Suomenhurri vereen sekottuu nykyään n**keri verta,sekä r*ssän sukusoluja.

    • Naama norsunvitulla

      mennään "stadissa" metrolla, lähijunalla ja dösällä, kenenkään mielestä "stadi" ei ole hyvä paikka asua ja silti kaikki vaan haluavat sinne kuitenkin :D

      On MAGEETA asuu "stadissa".

      Mikä ***** STADI? Tokio ja New York ne STADEJA ovat, Helsinki on vain pikkukylä noihin verrattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      35
      2875
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2671
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      30
      2385
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1513
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    7. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      27
      1389
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1203
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1025
    Aihe