Tuore ympäristöministeri, turkulainen Ville Niinistö (vihr.) pitää nykyistä maatalouden ympäristötukea tehottomana. Hänen mukaansa maanviljelijät ovat saaneet tukieuronsa vaikka ympäristönsuojelun kannalta tulos on ollut laiha.
Ympäristöministeri Ville Niinistö sanoo, että maatalouden tukijärjestelmä remontoidaan uuteen uskoon tällä hallituskaudella. Viime vuonna maanviljelijöille maksettiin ympäristötukea noin 340 miljoonaa euroa.
- Tukijärjestelmää tullaan muuttamaan tällä hallituskaudella merkittävästi, niin että ympäristötuet oikeasti vähentävät päästöjä. Ravinnekuormitus täytyy saada vähenemään ja siirtyä yhä enemmän luomutuotantoon, sanoo Niinistö.
Ympäristötuki ei ole yleistuki
Niinistön mielestä maatalouden ympäristotuen ehtoja pitää muuttaa niin, että tuki ei olisi yleistuki, jota kaikki maanviljelijät saavat. Nykyään ei myöskään arvioida ovatko käytetyt toimenpiteet tehokkaita juuri kyseisellä maatilalla.
EU-tukikausi vaihtuu vuonna 2014 ja maataloustukijärjestelmää muutetaan samassa yhteydessä.
- Olen varma, että muutos tulee olemaan ympäristön kannalta positiivinen. Haluamme varmistaa, että uudistus on riittävän tehokas, niin että ravinnekuormitus vähenee oikeasti ja myös Saaristomeri puhdistuu ajan myötä, vakuuttaa ympäristöministeri Ville Niinistö.
YLE Turku
TALONPOJALLE EI YMPÄRISTÖTUKIA
ULTRA GREEN
3
<50
Vastaukset
- heinäkenkä-
Ja sekös paperinpyöritttäjiä vituttaa.
Niin paljon, että heti ollaan huutamassa MMM apuja.
Kaikki tuet pois ja töihin siitä. - Perin kypsä kaveri
Mitenkähän paljon tuo tilakohtainen arviointi tulee maksamaan,Epäilen että helveltin paljon.Irtonaista rahaa tuntuu olevan.
Itseltäni jää kyllä vähemmälle nuo toimenpiteet kun ympäristötuet on syöty etukäteen melkein kymmeneksi vuodeksi (terveisiä LSOlle:Haistakaa vittu koko sakki)Se on ihan sama minkä laista tarkastajan retkua yms viherhiipparia nurkkin tulee;kun rahat on loppu niin ne on loppu. - juuurikas
Turhista tuista pitää luopua heti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958