TALONPOJALLE EI YMPÄRISTÖTUKIA

ULTRA GREEN

Tuore ympäristöministeri, turkulainen Ville Niinistö (vihr.) pitää nykyistä maatalouden ympäristötukea tehottomana. Hänen mukaansa maanviljelijät ovat saaneet tukieuronsa vaikka ympäristönsuojelun kannalta tulos on ollut laiha.

Ympäristöministeri Ville Niinistö sanoo, että maatalouden tukijärjestelmä remontoidaan uuteen uskoon tällä hallituskaudella. Viime vuonna maanviljelijöille maksettiin ympäristötukea noin 340 miljoonaa euroa.

- Tukijärjestelmää tullaan muuttamaan tällä hallituskaudella merkittävästi, niin että ympäristötuet oikeasti vähentävät päästöjä. Ravinnekuormitus täytyy saada vähenemään ja siirtyä yhä enemmän luomutuotantoon, sanoo Niinistö.

Ympäristötuki ei ole yleistuki
Niinistön mielestä maatalouden ympäristotuen ehtoja pitää muuttaa niin, että tuki ei olisi yleistuki, jota kaikki maanviljelijät saavat. Nykyään ei myöskään arvioida ovatko käytetyt toimenpiteet tehokkaita juuri kyseisellä maatilalla.

EU-tukikausi vaihtuu vuonna 2014 ja maataloustukijärjestelmää muutetaan samassa yhteydessä.

- Olen varma, että muutos tulee olemaan ympäristön kannalta positiivinen. Haluamme varmistaa, että uudistus on riittävän tehokas, niin että ravinnekuormitus vähenee oikeasti ja myös Saaristomeri puhdistuu ajan myötä, vakuuttaa ympäristöministeri Ville Niinistö.

YLE Turku

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heinäkenkä-

      Ja sekös paperinpyöritttäjiä vituttaa.

      Niin paljon, että heti ollaan huutamassa MMM apuja.

      Kaikki tuet pois ja töihin siitä.

    • Perin kypsä kaveri

      Mitenkähän paljon tuo tilakohtainen arviointi tulee maksamaan,Epäilen että helveltin paljon.Irtonaista rahaa tuntuu olevan.

      Itseltäni jää kyllä vähemmälle nuo toimenpiteet kun ympäristötuet on syöty etukäteen melkein kymmeneksi vuodeksi (terveisiä LSOlle:Haistakaa vittu koko sakki)Se on ihan sama minkä laista tarkastajan retkua yms viherhiipparia nurkkin tulee;kun rahat on loppu niin ne on loppu.

    • juuurikas

      Turhista tuista pitää luopua heti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      154
      4116
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1755
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1013
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      911
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      886
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      869
    Aihe