Sastamala ja jämähtäneisyys

vähän pettynyt

Sastamala on jämähtänyt kehitykseltään lähes täysin. Missä ovat uudet liikkeet jotka toisivat työtä ja palveluja ihmisille? Niitä ei nähtävästi haluta kun pieni piiri pelkää kilpailua. Siinä missä Huittinen ja monet muut läheiset kunnat ovat menneet eteenpäin on Sastama jämähtänyt. Milloin tänne oikeasti rakennettiin jotain mikä työllistäisi tai toisi palveluja kaupunkiin. Torikeskus joskus yli 15 vuotta sitten ja Lidl muutamia vuosia sitten :(

Lisäksi tätä kaupunkia markkinoidaan kirjoilla ja hyvänä paikkana asua. Ei ketään ikävä kyllä muuta kaupunkiin kirjojen takia ja hyvä paikka asua vetoaa ehkä johonkin eläkelläiseen korkeintaan. Miksi kaupunkia ei markkinoida vaikka vedenrantakaupunkina jossa ihan keskustastakin voi nauttia veden läheisyydestä ja rannoista? Ei kun jostain syystä on mainostettava jollain kirjoilla, mikä ei ikävä kyllä tuo ihmisiä työn ja palvelujen perässä muuttajia. Nettiyhteydetkin ovat heikot joten tietoliikennettäkään ei voi markkinoida.

Joskus tuntuu että koko Sastamala on muumioiden johtama.

13

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missä ihmiset

      Hah niin totta!! jopa Kiikoinen tuntuu paremmalta,siellä pääsee jopa ABC:lle vielä illalla kahville.Sastiksessa joutuu menemään pubiin jos ysin jälkeen tahdot kahville,naurettavaa!!Sastamalassa kuitenkin asuu ihan muutama ihminen enemmän ja monet ovat tehtaissa töissä,joissa on paljon iltatyövuorolaisia,ei paljon vaihtoehtoja,kuin mennä kotiin mädäntymään työvuoron jälkeen,JES!
      Tästä on tullut pienen hienosto kermaryhmän johtama kirjakerho,joilla ei ole mitään tietoa normaali ihmisten tarpeista...

    • Yritän itse

      Hyrkin risteyksessä on nyt huoltamon paikka vapaa ilmoitti Sastamalan kaupunki. Lienet laittanut kaupungille tarjouksesi suunnitelmineen menemään niin pääsemme kertomastasi ongelmasta eroon ja kaupunkimme kohta kukoistaa. Käsittääkseni siellä on myös tonttia muuhun tarkoitukseen sopimuksen mukaan. Moni suurempi yritys maksaa veronsa muualle kuin Sastamalaan mikä on ikävä asia kaupungille, kuten ABC ja Lidl.

      Ongelma on tuo valitus mutta itse ei olla valmiita tekemään mitään asian eteen, vai toimitko jo yrittäjänä?

      • ..............

        Toimin jo omassa ammatissani, en ole hyoltamoyrittämiseen suuntautunut.

        EIKÖ NE JOILLE ASIASTA KOITUU HAITTAA SAA KRITISOIDA TÄSSÄ SAATANAN PASKALÄÄVÄSSÄ EI VOI TEHDÄ ASIOIDEN ETEEN MITÄÄN KUN HYVÄVELIKERHO SUOJELEE OMIAAN ULKOPUOLISILTA YRITTÄJILTÄ JOILLA ON KYKY JA KONSEPTIT JOILLA KAUPUNKIIN TULISI PELVELUA NÄIDEN 80-LUVUN PALVELUIDEN SIJAAN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        VALITTAJAT JA KAAVOITTAMATTOMUUSPOLITIIKKA HÄÄTI POK:IN POIS

        TÄLLE S-MARKETIN NAAPURI VALITTAJALLE PITÄÄ TEHDÄ HELVETISTI KOSTOVALITUKSIA SEN RAKENNUS PROJEKTEISTA SAATANAN POIKKEUSLUPAPELLEPERKELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


      • aasiakas

        Ei kaikkien tarvitse ruveta yrittäjiksi. Yrittäjät tarvitsevat asiakkaita. Asiakkaat tekevät asian hyväksi sen, että käyttävät palveluita. Jollei ole tarpeeksi palveluita, asiakkaat menevät toisaalle. Roismalan risteyksessä olisi hyvä olla huoltoasema, jonne ohiajavat poikkeasivat. Samalla hörppäisivät kahvit ja ostaisivat jäätelöt. Plussaa olisi, jos samassa olisi kauppa, josta myöhäisheränneet saisivat aamukahvimaitonsa. Ja jos vaikka olisi hampurilaispaikka, niin... Taisin nähdä unta. Ei sellaista meillä voi sattua. Ei meillä, vaan muualla...


      • Yritän itse
        .............. kirjoitti:

        Toimin jo omassa ammatissani, en ole hyoltamoyrittämiseen suuntautunut.

        EIKÖ NE JOILLE ASIASTA KOITUU HAITTAA SAA KRITISOIDA TÄSSÄ SAATANAN PASKALÄÄVÄSSÄ EI VOI TEHDÄ ASIOIDEN ETEEN MITÄÄN KUN HYVÄVELIKERHO SUOJELEE OMIAAN ULKOPUOLISILTA YRITTÄJILTÄ JOILLA ON KYKY JA KONSEPTIT JOILLA KAUPUNKIIN TULISI PELVELUA NÄIDEN 80-LUVUN PALVELUIDEN SIJAAN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        VALITTAJAT JA KAAVOITTAMATTOMUUSPOLITIIKKA HÄÄTI POK:IN POIS

        TÄLLE S-MARKETIN NAAPURI VALITTAJALLE PITÄÄ TEHDÄ HELVETISTI KOSTOVALITUKSIA SEN RAKENNUS PROJEKTEISTA SAATANAN POIKKEUSLUPAPELLEPERKELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Palautteesta päätellen taitaa olla elämässä muitakin ongelmia kuin vain kaupungin toimet. Eli on kyllä jotakin pielessä kun noin asia ärsyttää.

        Se on hyvinkin mahdollista että moni kaupungintalolla ja rakennuspuolella ovat sukua tai muuten hyviä tuttuja keskenään joten kyllä se jälki on sen näköistä. Toivottavasti Sastamalan kaupungin koon kasvaminen edes hivenen asiaa jarruttaa, tulee leveämpi pohja.

        Ymmärtääkseni Pokki sai kaavan minkä halusikin. Taitaa vain olla niin ettei paikallinen ihmismäärä ja ohiajoliikenne riitä ko asemalle.

        Moni sukankuluttaja voi katsoa myös peiliin, kovin usein se auton keula suuntautuu Nokia-Tampere suunnalle ostosten merkeissä joten eipä ole ihme kun kaupat katoaa täältä.

        Mielestäni yrittäjistä on pulaa edelleen vaikka niitä täällä hyvin onkin. Jos on varma siitä että jokin yritys täällä menestyy niin neuvoisin perustamaan, varsinkin jos sitä itse kaipaa, huutamalla täällä se ei tule.


    • Ei kirjoilla

      En ymmärrä kanssa miksi ihmeessä Sastamalaa mainostetaan jollain kirjoilla? Juu on täällä kerran vuodessa kirjallisuuspäivät jotka ainkin illasta sakkia juomaan kaljatelttaan. Ihan mielenkiinnosta olisi kiva tietää onko Sastamalan mainostaminen tullut joltain konsultilta joka nauranut matkalla pankkiin. Ihan turhanpäiväisiin asioihin tuntuu kunnalla riittävän rahaa :D Sitäpaitsi joka kaupungissa on kirjasto ja netti on täynnä kirjoja/antikvariaatteja.

      Muumioitapa hyvinkin.

    • Muualtamuuttanut

      Miksi Sastamalaiset suuntaavat ostoksille Tampereen suuntaan? Tähän on helppo vastata, vaihtoehtoja on liian vähän, hintakilpailu olematonta ja se kuuluisa palvelukin on kadonnut kokonaan mistä voisi jotain maksaakkin. Vastaavan palvelun saat nykyään esim, Gigantissa. Peruspalvelut kyllä löytyy, mutta paljon tulee hankittua kodintarvikkeita nettikaupoista ja Tampereelta huonon tarjonnan takia. Eiköhän ABC jäänyt tulematta sen takia kun asiaa jahkattiin ja jahkattiin ja asemat rakennettiin silläaikaan Huittisiin ja Nokialle kun täällä pähkäillään. Uimahallia ei saada aikaiseksi ja varmasti jää roismalan risteyskin autioksi kun kohta taas liito-oravat kakkii. Ja vaikka suuret ketjut maksaisivat veronsa muualle niin Sastamalaiset työntekijät maksavat veronsa tänne, eikö niin?

      • turmiolanstommy

        Kyllä tuo työntekijöiden verokertymä lienee pientä verrattuna suurketjujen veroihin. Lisäksi kannattaa pitää mielessä että tuo isompi ketju laittaa usein paikallisen pienyrityksen lopettamaan toimintansa kannattamattomana joten turpaan tulee tuotakin kautta, paikallisen työpaikat vain siirtyvät isommille ketjuille. On jo nähty tämä yritysten kuihtuminen mikä ilmeisimmin tulee jatkumaan. Miesten vaatekaupat täällä vähissä, ja jos et ole sattunut huomaamaan niin juuri yksi kodinkoneliikkeen vetäjä lopetti toiminnan Sastamalassa, katteet niin pienet ettei myyntimäärä riitä, ei kauppa kannata.

        Voi olla parempi että kaikki siirtyvät ostamaan Tampereelta, Pirkkalasta, Nokialta tai ihan vaan muualta. Kuivamuonat, kodinkoneet, talonrakentajat ja kaikenlainen muu kannattaa tilata myös Virosta ja Kiinasta, ei Suomesta kannata mitään ostaa tai edes yrittäjän ottaa työntekijää töihin. Vittumaista porukkaa kaikki, niin työntekijä kuin yrittäjäkin, sellainen on Suomi, maailman paras maa. Katsotaan sitten muutaman vuoden päästä ketä naurattaa.


    • HJ

      Eipä Huittisissakaan hyvin mene. Loimaalle rakennetaan jo kovaa vauhtia prismaa ja kohta citymarkettia niin huittisista aletaan käydä loimaalla suurissa kaupoissa mut tosi asia on se että Forssa, Loimaa, tampere ja pori vie Kehtityksen Sastamalasta ja Huittisista koska tämäkin ympyrä on jo niin laaja että Sastamalasta pääsee jo tampereelle isoihin kauppoihin ja keikysätä vaikka helposti loimaalle huittislaisten kanssa.

    • ,.,.,.,.,.,.,

      Wurthin viereisessä metsikössä on liitooravia, pesivät siinä aivan lähistöllä superin tontilla.

    • Hillevi Rynkky

      No oli näillä muumiolla varaa ainakin ostaa Herra Hakkaraisen talo 590 000 eurolla kryptakseen. Kai sekin täytetää homeisilla kirja-aarteilla ja sen sitten pitäisi markkinoida kapunkia :)

    • 3335v

      hoho, terve tuloa valkeakoskelle, tämä se vasta onkin pysähtynyt paikka. Täällä kehitystä ei ole tapahtunut 30 vuoteen, kun sastamalassa kehitystä on tapahtunut viimeksi jo 10vuotta sitten. Plussana, sastamalassa on selkeä keskusta, valkeakoski on rakennettu hujan hajan sinne tänne. kauppoja ei ole, eikä tule, koska ideaparkin pitäisi riittää, eli oma auto on pakko olla jos haluat ostaa muutakin kuin kebabbia ja mummon vaatteita. Nyt on tulossa heeno citymarket, mutta sen myötä supermarket poistuu - joten hyöty /-0.
      Muutto sastamalaan ei olisi yhtään paha rasti verrattuna tähän teollisuusalueeseen. Sinne sastamalaan on tulossa tokmannikin? täällä taas on 40neliön vapaa valinta,ei mahdu käytävillä edes kääntymään kaatamatta hyllyjä.

    • näin on näreet

      Valkeakoski on ihan helmi paikka elää verratuna tähän sekavasti johdettuu sillisalaatti kaupunkiin jonka johto haluaa että kaupunki näivettyy. Kohokohtina on kirjallisuudenpäivät jossa lähinnä kaljateltta tekee rahaa. Sitten jollain runoilla ja kirjoilla "markkinoidaan" kaupunkia. Odotetaan vuosikymmen ja Sastamala on metsittynyt umpeen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2490
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      200
      1181
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1091
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      911
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      91
      867
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      56
      803
    Aihe