Kaaharit ja ohittelijat Kuriin!

Hyvä keino suitsia noita teiden ritareita on polkaista talla pohjaan kun yrittävät ohi=eivät pääse jatkamaan kaahaamista ja näin vaarantamaan muita tiellä liikkujia. Muuten ajan kyllä TASAN TARKKAAN! nopeusrajoitusten mukaan, sen pitää riittää myös hörhöille!
Myös rek.nro ylös otto on tdettu hyväksi keinoksi, näin voi sitten luovuttaa poliisille kaahareiden tiedot. Tietävät sitten tarkkailla näitä HÖRHÖJÄ.
8138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Se ei ole hyvä keino. Vaaratilanteen aiheuttaminen vaaratilanteen välttämiseksi ei kuullosta järkevältä. Lisäksi keino on erikseen kielletty Tieliikennelaissa.

Mitä useampi ajaa oikein, niin se hörhömpänä kaahareita pidetään. Silloin hörhöt on helpompi poimia sakotettavaksi kun erottuvat selvemmin massasta.

Toimi mieluummin hyvänä esimerkkinä sille että nopeusrajoituksen mukaan on ok ajella.

Äänestä

Tuo rekkarin ylösottaminen on hyvä keino, nimittäin sinun rekkari. On todella kusipäistä alkaa estämään toisen ohitusta vauhtia nostamalla. Itse asiassa se on moninkerroin vaarallisempaa kuin se varsinainen ohittaminen. Miksi et halua päästää jotain ohi, vaan mieluummin pakotat sen ajamaan takanasi. Varmaan leppoisaa matkantekoa kun estät ohituksen ja kaveri jää perääsi ajamaan.

Kirjoituksesi voi olla provokin, mutta kun näitä näkee oikeasti tienpäällä niin saatat olla niin hullu että olet tosissasikin. Hyvin tuntui yksi pakukin kulkevan ajeli 70km/h 100km/h alueella. Sitten alkoi ohitus kaista, musta savu kertoi mitä pakukuskin mielessä liikkui, latasin ohi eikä jannu saanut pidettyä takana, kyllä sitä varmaan viiksetti. Yritys oli kova, kyllä siinä yli 150km/h mentiin. Jäi muuten taas helvetin kauas keräämään jonoa ohituskaistan jälkeen.

Kukahan se hörhö oikein on, ohittaja vai hullu joka haluaa määrätä miten muiden pitäisi ajaa.

Äänestä

vaikka hidastat vauhtia, että "hörhö" pääsee helpommin ohitse. Jos ohittaja aiheuttaa vaaratilanteen, niin se luultavasti tapahtuu myöhemmin etkä itse ole osallisena siinä. Estelemällä ohitusta aiheutat itse vaaratilanteen. Ripeä ohitus on aina turvallisempi vaihtoehto, vaikka ylinopeutta oliskin reilusti.

Äänestä

Rikot muuten tieliikennelakia toimiessasi kuvaamalla tavalla. Liikenteen valvominen kuuluu poliisille. Keskity omaan ajamiseen älä toisten kyttäämiseen. Rekkareita saat toki rauhassa kerätä, mutta ei poliisi sillä tiedolla mitään tee koska ei ole näyttöä rikkeestä. Menepäs kauppaa ja osta merkkareita tulee hyvä maku suuhun.

Äänestä

Ajelin 80km/h raijoituksellista kantatietä 95-taulussa.Hörhö ilmesty kantaan. Tuli 60/h pätkä. Tiputin 75/h. Hörhö joutu löysää.
Alko 80/h. Polkasin tallaa. Hörhörunkun mopu hyyty, kuin sammuva ja jäi. Ajelin satasta. Hörhön korvienväli sumeni. Hörhö tempo kaikki ulos katiskastaan, lopulta saavutti ja paahto mänäntapit kilisten ohi. Siis vaara vain kasvaa..

Äänestä
  • Rajoitus 80. Kun ajoit 95 saavutti hörhö sinut.
    Rajoitus 80. Kun ajoit 100 ohitti hörhö sinut.

    Ei se kovin dramaattiselta sekoamiselta vaikuta. Mutta tialnne oli jännästi kuvailtu.

    Äänestä

  • Tommy S. kirjoitti:

    Rajoitus 80. Kun ajoit 95 saavutti hörhö sinut.
    Rajoitus 80. Kun ajoit 100 ohitti hörhö sinut.

    Ei se kovin dramaattiselta sekoamiselta vaikuta. Mutta tialnne oli jännästi kuvailtu.

    Hörhö pyyhki ritsasta kaikki ulkona ja hävisi näkyvistä. Varmaan yl isen 140/h mitä runkun matsa kaasupohjassa kulkee..

    Äänestä

Antaa hörhöjen mennä menojaan ja toivotaan että poliisi tekee työnsä kunnolla.
Hölmöä se on itse alkaa leikkimään, liikenteessä kun koskaan ei ole yksin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmetyttää kirjoitti:

Hyvä keino suitsia noita teiden ritareita on polkaista talla pohjaan kun yrittävät ohi=eivät pääse jatkamaan kaahaamista ja näin vaarantamaan muita tiellä liikkujia. Muuten ajan kyllä TASAN TARKKAAN! nopeusrajoitusten mukaan, sen pitää riittää myös hörhöille!
Myös rek.nro ylös otto on tdettu hyväksi keinoksi, näin voi sitten luovuttaa poliisille kaahareiden tiedot. Tietävät sitten tarkkailla näitä HÖRHÖJÄ.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu