Alan savustamaan muikkuja päivälliseksi. Kylmää juotavaa ja maistuvaa ruokaa.
Saunan kyllä jätän väliin, ei paljon tartte näillä helteillä. Suihku riittänee. :))
Oikein mukavaa perjantaita kahvin litkijöille. =)
Viikonloppua!
20
119
Vastaukset
- psyhhhh!!!
Taas valehtelet! Kyllä sinä taas grillaat illan ja saunot koko yön aamuun asti .
Makuasioita. Savusiika on omaa herkkuani, mutta nyt kun mainitsit muikut, pakko todeta nälän yllättäneen. Saunan jätän itsekin väliin, koskapa ei ole joulu.
- o / h
:) harvoinpa saunot, jos vaan jouluisin :D
Morjens, sano köyhät toisilleen ;o))),,, mut elämän rikkautta ei voita mikään ;o))),,, muikuilla tai ilman, mut oikein kivaa ja rikastuttavaa viikendiä,,,
Saunaanko, ei helevata vie tämmösellä helteellä,,, pumppu vielä tykkää kyttyrää, ja sanoo poks ;o))),,, Kuinhan moni ois innoissaan mun pumpun posahtamisesta?,,, no ootelkoon,,, siinä se aika kuluu ;o))),,,- ----&&&&-----
älä nyt kysele? Joku vielä sanoo sen ääneen.
----&&&&----- kirjoitti:
älä nyt kysele? Joku vielä sanoo sen ääneen.
Kysyköön vaan,,, mut ei kannata pettyä mun vastaukseen,,, se kun voi olla ihan mitä vaan ;o))),,,
- Minä taas ajattelin
ottaa savut pois eilen savustamistani kaloista. ;D
- savuton kala
aattelin vetäistä -> savut.
- Savustus on
huono keino.
Parasta muikku on valurauta pannussa oikealla voilla paistettuna. Savukalaksi se on liian onneton kooltaan.- jatka, ole hyvä.
tietenkin on parempi voissa paistaa jos ei taito riitä savustamiseen.
- black svan
jatka, ole hyvä. kirjoitti:
tietenkin on parempi voissa paistaa jos ei taito riitä savustamiseen.
No, olen samaa mieltä tuosta savustamisesta. Muikku käy kyllä parhaiten halstari ja pannukalaksi,(nam) mutta ei savustamiseen. Savustamalla tämä jalokala alennetaan savusilakan tasolle. hyh hyh.
- vienotuuli
Ostin lidlistä kilon palan jotain lohta ? kotimaista kumminkin, jäi vain ihmetyttään kun tarjouksessa luki D-leikkaus...ihan normi puolikkaalta se näyttää, eli tietääkö joku mitä sillä tarkoitetaan? Raavasin ja nyt vain oottelen herkkua leipänipäälle.
Kyllä maistuisi savustetut muikutkin, hyviä ovat.
Mukavaa viikonvaihdetta jokaiselle minäkin toivottelen :) - zz...............
D-leikkaus
Edellisen lisäksi on poistettu kaikki selkä- ja vatsarasvat. Kalan pystyruodot on poistettu 98 - 100 %, ja myös pyrstöpala on poistettu. Soveltuu kaikkeen ruoanlaittoon. Kun vatsarasva on kokonaan poistettu, fileestä voidaan valmistaa vielä viimeistellympää ruokaa.- v.t...ejk.
Paljosti kiitoksia tiedoista :) niinpä olikin ´siistitty´, vaan en sitä noin olisi tajunnut!
Viikonloppuja sinnekin!:)
Töissä olen taas vaihteeksi, kaikki heinäkuun viikonloput kiinni...mutta ei se mitään...kyllä nuo arkivapaatkin on vapaapäiviä.:)hyvvee pyhhöö vuan.. olut on auennu tiälläkin ja votta totta kalaa ei ole rillattu :-)
Lohta kilon kimpale, savustui, uudet potut ei ole vielä valmiit :(
- ei ei ei ei
Älä savusta! Pilaat hyvät muikut. Paista aidossa voissa.
ruisjauhossa pyöritetyt muikut voissa paistettuna on taivaassa kiellettyä perkeleen syntisen hyvvöö ruokoo :-)
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455130Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1191626Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151459Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "501376- 131183
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4107081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76999Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60817Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27793