Mitähän nämä autot on, jotka viime päivinä motarilla ajelee 70-80 120 alueella. Niissä on ikkunat auki, ja kuskin käsi roikkuu ikkunalla?
70 kymppiä moottoritiellä
15+9
7159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ne on niitä joilla ei ole ilmastointia autossa. Eihän kukaan aja 120 km/h ikkuna auki. Ovat luultavasti vielä lomalla eikä kiirettä ole mihinkään.
Weikkaampa, että tuo provoksikin luokiteltava aloitekysymyksesi käsittää kansakuntaa, joiden lämppäri puhaltaa kuumaa, kesät talvet. Ja joiden autosta on joko ilmastointi sökö tai sitä ei yksinkertaisesti ole.
Ja kukapa muukaan sellaisessa saunassa pakosti istuisi, ellei ole pakotettu autolla liikkumaan. Ja onhan se aika väsyttävää olla lämpimänä päivänä töissä, varsinkin kun noita päiviä on monta putkeen.
Ilmeisesti he eivät enään vaan jaksa ajaa.
Moottoritiellä kun saa ajaa vaikka 70km/t, alinta nopeutta ei ole määritelty kutn n-liitossa.
Joo, se on hieno tilanne kun jono menee 60kmh ja takaa tulee auto 70kmh, ja alkaa sitten varovasti ohittelemaan, ja sitten takaa tulee 120kmh vauhdilla autoja. Pitäisköhän motarille laittaa alimmaksi nopeudeksi 100kmh, jota sitten kaikki myös saisi ajaa.
>Moottoritiellä kun saa ajaa vaikka 70km/t, alinta nopeutta ei ole määritelty kutn n-liitossa.
Asia onkin määritelty hiukan toisin, muistaakseni terminologia on jotain "liikenteen haittaaminen" tyyppistä?
Ja muistaakseni sakkojakin on annettu sillloin tällöin, käytännössä liian hitaasta vauhdista.
"jono menee 60kmh ja takaa tulee auto 70kmh, ja alkaa sitten varovasti ohittelemaan, ja sitten takaa tulee 120kmh vauhdilla autoja"
Käykää Saksassa välillä. Siellä papat ajaa kanssa 70 km/h, rekat ohittaa niitä kasikympin vauhdilla, muut haluais ajaa yleensä 130-170 km/h. Osa tietysti lujempaa, jos ei tankkauskulut haittaa. Välillä jarrutetaan jonon perään, välillä kiihdytetään jonon ohi. So what?
Vain suomalaiset trollit kauhistelee tätä...
No ei pitäis aloittajalle olla ongelma moinen. Siinähän on vieressä toinen kaista, jota pitkin voi sujuvasti ohittaa hitaamman. On tämä uskomatonta, että ohittaminen on ongelma jopa moottoritiellä.