Olen varmaan ahdasmielinen, kapeakatseinen rasisti, kun minulla on tällainen poliittisesti epäkorrekti mielipide, mutta sanonpa kuitenkin: mielestäni kehitysavun voisi lopettaa kokonaan. Miksi? Koska olemme laittaneet köyhien maiden "kehitykseen" miljardeja euroja jo monen monta vuotta, mutta mitään siellä ei kuitenkaan näytä tapahtuvan. Miksi heittää rahaa tuuleen? Jos jonkinlaista kehitystä olisi mahdollista edes tapahtua, ehkä se olisi jo tapahtunut. Kuitenkin köyhät istuvat maansa kaduilla yhä edelleen eivätkä tee yhtään mitään; ehkä korkeintaan odottavat seuraavaa "apua" saatavaksi. Sanon suoraan, että tällaiset ihmiset ovat mielestäni pummeja, eikä Suomen pitäisi tukea tällaista lusmuilua. Onhan se kurjaa, kun on kurjaa, mutta mitä jos vaikka ihmiset alkaisivat kehitysavun kohdemaissa nousta takamuksiltaan ja tehdä asioille jotain?
Poliittisesti epäkorrekti mielipide
7
224
Vastaukset
- 2+1
"mielestäni kehitysavun voisi lopettaa kokonaan. Miksi? Koska olemme laittaneet köyhien maiden "kehitykseen" miljardeja euroja jo monen monta vuotta, mutta mitään siellä ei kuitenkaan näytä tapahtuvan."
Tämä on tätä, eikä tälle loppua tule.
Ns. kehitysapu on kärpäsen paska sen rinnalla mitä rikkaat teollisuusmaat varastavat kehitysmaista. Ja sekin ns. kehitysapu on suureksi osaksi lainoja joiden ehtona on järjestää kehitysmaiden talousjärjestelmä niin että sieltä voitaisiin varastaa vielä enemmän.
Kehitysapu voidaan toki lopettaa, ja se pitää lopettaa, mutta ei siksi että kehitysapu on meille kallista. Sehän on tuottoisaa. Mutta kehitysavun lopettamisen lisäksi on lopetettava globaalien yritysten ylivalta maailmassa ja palautettava kehitysmaiden omaisuus niille itselleen. Katsotaan sitten uudestaan tilannetta. - siegheilviktoria
Turha itkeä afrikkalaisten kohtalolle, eivät ole saaneet mitään aikaan vuosituhansien saatossa (pl. Pohjois-Afrikka) ja elleivät länsimaat olisi ottaneet minkäänlaista kontaktia Afrikkaan, niin siellä vieläkin heimosodat ja kannibalismi jylläisi. Vain vahvimmat selviää, vanha viidakon (hehe) laki.
- Apua avuttomille
Jos olette Afrikassa kierrelleet, niin olette nähneet kuinka naiset kuokkivat pelloilla jne, ja miehet hoitelevat istuskellessaan teoriapuolen ja ulkosuhteet.
Kyllä afrikkalaisetkin työtä tekevät, mutta kohtuullisesti.
Valkoisia nimitetään esim. tsunguiksi eli touhoiksi, hassuja, jotka yrittävät keksiä koko ajan lisää hommia, vaikka vähemmälläkin tulee toimeen.
Eli siellä toimii pitkälti vanha keräilytalous, napataan puusta banaani tai papaija kun tarvetta tulee.
Valkoisen miehen ahneus ei ole tarttunut kuin valtaapitävään eliittiin.
Elämisen tason kohottaminen on tarpeen inhimillisistä syistä. Parhaiten se alkaa panostamalla koulutukseen. Päävastuu taitaa nyt olla jo kiinalaisilla ja arabeilla, saa nähdä saavatko enemmän aikaan kuin huonosti onnistuneet siirtomaaisännät ja pohjoismaalaiset. - Lycka ....
Onnea vaan kiinalaisille siinä asiassa, ovat kyllä aika aikaansaapaa, älykästä ja toimeliasta väkeä. Mutta voivat turhautua siinä missä länsimaidenkin ihmiset.
- asdasssssssssss
Hei, Apua avuttomille
'Valkoisen miehen ahneus ei ole tarttunut kuin valtaapitävään eliittiin.'
mielestäni nyt puhut amerikkalaisista
Amerikan valkoiset ostivat mustia joita Englannin valkoiset myivät.
ja sitten amerikoissa musta mies teki tyon ja valkoisen ei tarvinnut joten maa vaurastui. Mysteerisesti punainen mies kuoli lähes sukupuuttoon ja valkoiset saivat koko mantereen ja sen luonnonvarat. Jotka sattumalta on maata joka on varastettu alkuperäisväestoltä. - Valkja virq.
Kaikki kunnia kaikille alkuperäisväestöille kaikissa maissa väriin tai rotuun katsomatta, amen.
- Olet aivan oikeassa
Kehitysapua on roudattu näille kehityshaluttomille jo aivan liian monta vuosikymmentä. Luulisi noiden jo oppineen että mitä tarvitsee tehdä että pellot tuottavat paremmin. Kuolkoot nälkään jos ei huvita parantaa elinolojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit495373Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4144660Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483859KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1763275Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142546Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212302Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182168Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522052- 1251970
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241489