Jos ei vakuutta Kreikan lainatakaukselle, ei myöskään mitään lainojen takaamisia.
Selkeä ilmoitus Urpilaiselta ennen vaaleja. Syksyllä viimeistään nähdään pysyykö lupaus vai kääntyykö takki.
Nyt on edessä sen verran kovan pelin ajat, että on mahdollista sössiä puolueen kannatus kepu-tasolle, tai nousta suurimmaksi. Myöntämällä takuut Kreikalle tai muulle ILMAN RIITTÄVIÄ, REALISOITAVISSA OLEVIA VAKUUKSIA on puolue tuhon tiellä. Kaikki ulkomaiden tukemista koskevat päätökset henkilöityvät valtiovarain ministeriin ja sosdem-puolueeseen.
Selkeä ilmoitus Urpilaiselta ennen vaaleja. Syksyllä viimeistään nähdään pysyykö lupaus vai kääntyykö takki.
Nyt on edessä sen verran kovan pelin ajat, että on mahdollista sössiä puolueen kannatus kepu-tasolle, tai nousta suurimmaksi. Myöntämällä takuut Kreikalle tai muulle ILMAN RIITTÄVIÄ, REALISOITAVISSA OLEVIA VAKUUKSIA on puolue tuhon tiellä. Kaikki ulkomaiden tukemista koskevat päätökset henkilöityvät valtiovarain ministeriin ja sosdem-puolueeseen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikä ole Kreikka ainoa, ei taida Italialla mennä yhtään paremmin. Nyt on Jutan oltava tiukkana!
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/07/euroopan_johtoa_hatakokoukseen_kreikan_takia_huomenna_2714911.html
Velaksi eletty, jopa vainajille maksettu eläkettä. Etelä-Euroopan maat ja niiden taloudet ovat täysin kuralla. Niin ollaan mekin jos edelleen tuetaan maita, jotka ovat itse ajaneet itsensä konkurrikypsiksi.
Italia romahtaa, seuraavana kait Espanja ja tauti leviää kuin rutto kohti pohjoista.
Haluammeko joutua samaan kyytiin? Jos emme halua, niin irti EU:sta hyvin pian. Kannetaan seuraukset kiristämällä vyötä muutamaksi vuodeksi, mutta me selvitään kuten aina. Velvollisuutemme ei todellakaan ole maksaa muiden velkoja kun omissakin on maksamista.
EU on kuin Wienin tanssiva kongressi aikoinaan; ei mitään järkeä!
OMAN MAAN ja KANSALAISTEN puolesta sitä VIELÄ on valmis vyötä vähän kiristämäänkin, mutta vyön kiristys ei kiinnosta ylivarojensa eläneiden etelä-eurooppalaisten maiden vuoksi.
Suomalaisella sisulla eteenpäin oman maan asioista huolehtimalla ja ei enää yhtään apupakettia.
SUOMI! SEISO TÄSSÄ OMALLA PAIKALLASI, ÄLÄKÄ LUOTA VIERAASEEN APUUN!
Nykyään suomen herroilla on sellainen liittovaltiokiiman kutka häntiensä alla, että kansan ääni tulee kuulumaan ja näennäesdemokratia on mestauspölkyllä.
Pahasti pelkään,että tämäkin asia "sotketaan" niin perusteellisesti ettei siitä ota selvää kukaan.Toisinsanoen tehdään sellainen kuvio,että niin Kreikkalaiset ja Suomalaiset voivat kansalaisilleen näyttäytyä voittajina kiistassa.Loppujen lopuksi me kyllä maksamme kuvion tavalla tai toisella.Tehdäänkö Kreikkaan ja muihinkin maihin paikallinen omaisuudenhoitoyhtiö,jonka papereita otetaan vakuudeksi meidän lainoillemme.Mikäli tämänkaltainen kuvio tehdään siihen tulevat mieluusti mukaan myös muut meitä suuremmat maat.Kysymys kuuluukin saammeko mitään parempia entoja kuin muut lainoittajamaat.Veikkaampa ettemme saa yhtään parempia ehtoja kuin muutkaan maat.Myös papereiden vakuusarvoa tullaan vedättämään jonkun arvioijan toimesta ylös.Täysin epäkuranttia tavaraa saamme vastineeksi miljardeista ja taas miljardeista Euroista.Lopuksi vuosien päästä vielä annamme anteeksi velkoja jotta Kreikkalaiset pääsevät kurjimuksestaan eroon.Tauti on jo niin paha ettei meidän tulisi ottaa pienintäkään riskiä eteläeurooppalaisten valehtelijoiden nostamisesta ahdingosta.
Jos Kreikan lainojen korko on 17% niin täytyy olla aikamoinen talousasiantuntia
kuvitellessaan että kyllä se järjestyy kun tuupataan lisää rahaa.Jospa te eu-
herrat määräisitte ensiksi lainakoron 3%iin ja eläkerahastojen ja pankkien
johtajien palauttamaan optio miljoonansa koska 17% korko on järjetön.
Jos Suomi takaa yhdenkään maan lainoja enää, vakuuksilla tai ilman, pierevät demarit verta seuraavissa vaaleissa. Kansan sumuttaminen on loppu NYT!
Seuraamme tarkasti Jutan toimia. Lupaus ei unohdu!
Tuota,,,,,,,,,,,,sehän ,,,,,,,,oli mikä lupaus?
Kaikki lupauksensa jo pettänyt niin mitäs luulet että tässäkäy?
Heh,,,heh