Pelastus ja iankaikkinen elämä on mahdollinen vain hyvin pienelle etuoikeutettujen ryhmälle, jotka Jumala kutsuu luokseen Jeesuksessa Kristuksessa.
Tie Jumalan luokse on mahdollista vain uskossa Jeesukseen meidän vapahtajana ja vain Jumalan itsensä kutsumana. Itse emme voi itseämme tälle tielle kutsua. Voimme vain olla nöyrästi kuulolla ja valmiit vastaanottamaan kutsun, jos sen saamme.
Itse kuulun ja haluankin kuulua siihen todella valtavan suureen enemmistöön, jonka kohtalona on kadotus. En halua vastaanottaa sitä hyvin minimaalisen pienelle joukolle tarjottavaa etuoikeutettujen asemaa vastaan, vaikka sitä joskus minulle tarjottaisiinkin.
On myös hyvä huomata, että tämä etuoikeutettujen joukko käy sitä pienemmäksi, mitä hartaampi on uskonharjoittajain ryhmä. ( lestadiolaiset, mormonit, amisit ym. ) Myös luterilaisten pelastukseen pääsevä joukko on vain niiden, jotka ottavat pelastuksen omakohtaisesti vastaan uskossa Jeesukseen. (olisko 1-2 %luterilaisten joukosta.) Tosin maailman kristillinen pääkirkko pitänee virallisena kantanaan luterilaisten koko joukkoa harhaoppisina.
Osanneeko joku kertoa mihin tarvitaan tätä valtavaa kadotukseen menevää joukkoa? Tai oikeammin mitä tarkoitusta varten ja kenen etujen mukaista on koko kadotuksen ylläpitäminen? Olisn erityisen kiitollinen kannanotoista ja kadotustarpeen selkiinnyttämisestä.
Edelleen olen pallo hukassa kärsimyksen tarpeen suuruudesta ja kuka tai mikä tätä kärsimystä tarvitsee? Paitsi, että me ihmiset koemme kuka enemmän, kuka vähemmän kärsivämme elämämme aikana, niin sen lisäksi Jeesus kärsi kokonaiskärsimyksen, jonka suuruusluokka oli ainakin koko tähänastisen maailman kaikkien kärsimysten summa ja luultavasti vielä tulevien ihmisten kärsimykset päälle. Kuka tätä tarvitsee ja miksi sekä mihin käyttöön?
Pienio etuoikeutettujen ryhmä
9
52
Vastaukset
- -totuuttaja-
Jeps!
Ja sinä et ole edes lähelläkään sitä ryhmää, itseasiassa olet aivan väärässä uskossa. - näin se menee
"Jumala, sinä olet luonut meidät itseäsi varten ja levoton on sydämemme kunnes se löytää levon sinussa." - Kirkkoisä Augustinus -
Niinhän se menee.
Levollisuus sielulle tosiaan löytyy uskossa kuten myös varmuus elämän tarkoituksesta riippumatta missä uskontokunnassa kyseinen ihminen kilvoittelee.sattuma5 kirjoitti:
Niinhän se menee.
Levollisuus sielulle tosiaan löytyy uskossa kuten myös varmuus elämän tarkoituksesta riippumatta missä uskontokunnassa kyseinen ihminen kilvoittelee.Jokainen elää elämänsä oman uskonsa mukaisesti.
Toiset rakentaen, toiset tuhoten.
Jokainen vastaa itse elämästään.
Toiset tykkää kasvattaa kukkia ja toiset tykkää tappamisesta.
Mutta älkää pakottako toisianne! Älkääkä uskoko sokeasti miettimättä.
Mutta mistä ja miksi sinun ”uskontokunnassa kyseinen ihminen kilvoittelee” ?
Eikö elämässä pitäisi olla kyse elämästä ja sen rakentamisesta ja parempaan pyrkimisestä yhdessä?
Näihin aloittajan elämää suurempiin kysymyksiin sanoisin, että kun olet valmis niin näet vastauksen.
Ja ymmärrät miksei sitä sinulle kukaan "tietäjä" kerro.
Anteeksi jos se kuulostaa ylimieliseltä, mutta se ei ole sitä
Vaan asia on just niin!
Ei lapselle kannata antaa käynnissä olevaa moottorisahaa.
Ei kukaan voi kertoa sinulle vastausta vaan sinun pitää oppia se muuten et osaa tietoa käyttää oikein.En täysin ymmärrä ajatuksen juoksuasi. En myöskään ole ymmärtänyt uskon merkitystä. Ehkä sen ymmärrän aikanani. Ajatuksen kulkuni jumiutuu sellaiseen näkemykseen, että tulevaisuudessa kaikilta uskontokunnilta putoaa pohja totaalisesti. Näin on ehkä jo monien yksittäisten uskon harrastajien suhteen käynytkin. Ainakin minulle on niin käynyt.
Ihmiset satsaavat valtavia ponnistuksia jonkin eteen, jota kenties lopulta ei ole edes olemassa. Tosin satsaahan ihmiset valtavia ponnistuksia myös sotalaitosten eteen. Sotalaitosten suurin etu on se, jos niitä ei koskaan tarvitsisi käyttää. Eli parhaimmillaan koko valtavat uhraukset valuvat täysin hukkaan ja huonoimmillaan niitä tarvitaan, jolloon tuloksena ovat suunnattomat kärsimykset.
Merkityksettömyys ja tyhjyys saattaakin olla ehkä myös uskontojen kohdalla kaikkein paras anti.
Ajatukset karkailevat eri suuntiin ilmeisesti siksi, että olen hämilläni ihmeellisen elämän edessä.
Ajattelen jumalan osuutta esimerkiksi toisessa maailmansodassa. Näyttää siltä, että Jumala asettuu lähes poikkeuksetta sen puolelle, jolla on suuremmat tykit. Tämä on yksi ihmetykseni aihe.
Ja minä taas ymmärrän sinua 120%
Hyvä jatka miettimistä.
Sen saman miettimis rupeaman itsekin olen käynyt.
Tiedän (ehkä) omasta mielestäni oikeat vastukset kysymyksiisi joita itsekin kyselin nuoruudessani.
Mutta ole huoleti, Jumala kantaa.
Jos et tahdo että Jumala kantaa, niin sanotaan että elämä kantaa sinua hyvin.
Eli tavallaan yritän sanoa sinulle, jos saat kokeeseen oikeat vastaukset, niin ymmärräthän ettet silleen opi mitään, vaan sinun, minun, meidän jokaisen pitää opiskella oikeat vastaukset.
Aivan samoin jos äiti syöttää sinua aina et opi itse syömään tai itse valmistamaan ruokaa.
Periaate on sama kun lintu potkaisee poikasen pesästä, muuten se ei ikinä opi lentämään.
Olemme kaikki käyneet läpi saman kysymystulvan mielessämme, kuten myös he ennen meitä.
Jatka ihmettelyä, kulta pieni, kyllä sinä vielä keksit sen.Kiitos sinulle rohkaisusta. olen vielä kovin nuori ja ehdin koota ajatuksia vuosikkymeniä tulevaisuudessa.
sattuma5 kirjoitti:
Kiitos sinulle rohkaisusta. olen vielä kovin nuori ja ehdin koota ajatuksia vuosikkymeniä tulevaisuudessa.
Noh, en tarkoittanut tuota, anteeksi ei ollut tarkoitus loukata tai olla tyhmä. En tiedä ikääsi, mutta kyselysi pohjalta et ole jostain syystä saanut vastausta joten ajattelin että olet kysynyt kovin vähän aikaa noita kysymyksiä. Voihan olla että ihminen esim 50v rupee miettii eli siinä mielessä on kovin nuori kyselijä.
Tai voi olla mahdollista joku kyselee koko ikänsä saamatta vastausta ikinä.
Ajattelen että on paljon kiinni sattumasta kuten minulla.
1. Löysin sattumalta kirjan joka antoi oikeita kysymyksiä.
2. Sattumalta kuulin eräältä henkilöltä omituisen ”hänen totuuden”, mitä en olisi ikinä uskonut kuulevani uskovaisen suusta. Se Tärkein!
3. Ehkä sattumaa, ehkä Jumala, mutta miksi sain ”tiedon” liian aikaisin?
4. Vai onko se merkki kuolemastani. Käsitykseni mukaan : Ihminen ymmärtää asiat hetki ennen kuolemaansa. Ja ehkä sen takia sitä ei kannattasi tietääkään…. vielä.
En tiedä ehkä ennen kuolemaani saan uuden älyn asioista, mutta se mitä nyt ymmärrän on todellakin elämää suurempaa. Enkä voi sitä sanoa ja luulen suurimman osan ihmistä ajattelevan samoin. Ja siksi emme enää kysy, vaan luulemme tietävämme oikeat vastaukset.
Mielestäni aika suurelta osin kaikki mitä ihminen tietää, voi olla yhtä hyvin väärää tietoa, mutta parhaan tietoni mukaan tänään olen tätä mieltä.
Kuten aikoinaan tiedettiin että maapallo on litteä lätty.
Luultavasti suuriosa tämänkin päivän faktoista kumotaan parin sadan vuoden sisällä.
Minä luulen että oikeat vastaukset tupsahtaa esille kun on oikea aika ja sydän on avoinna vastaanottamaan tiedon.
Mutta tärkeintä on elämä ja elää se hyvin oikein.
Toivon että minullekin aukeaa Se Taivaspaikka kuoleman jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse684500Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1113387Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.291940Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881192- 90939
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125912- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25817