Hyvät seinäjokiset! Ellette nyt kohta laita näitä tangomarkkinoiden järjestäjiä ruotuun saatte nähdä, että koko homma kaatuu. Eipähän ole nähty näin surkeaa kilpailua konsanaan. Tangosta ei koko kilpailussa ollut kyse lainkaan. Kilpailijat laitettiin laulamaan aivan älyttömiä kappaleita joilla ei tangon tahdin kanssa ollut mitään tekemistä. Ja - orkesterin sovituksetkin ihan oikeiden tangojen kohdalla olivat aivan KUMMALLISIA, laahaavia - ei lainkaan tangon tanssijoille sopivia. PALATKAA HETI PAIKALLA alkuruutuun. Oikea tango ja tangon tahti kunniaan. Älyttömät taiteelliset sovitukset pois.
Ellei näin tapahdu, häviää koko tangon taika Suomesta.
MINÄ EN TULE KATSOMAAN YHTÄKÄÄN TÄLLAISTA KILPAILUA JATKOSSA!
TANGOMARKKINAT
11
309
Vastaukset
- Satumaisin toivein
Olen samaa mieltä, kappaleet eivät kuulostaneet tangolta lainkaan. Tasapuolista ei ollut sekään, että jotkut saivat laulettavakseen tutumman, ulkolaisen tangon. Olin kuuntelemassa torstaina Paviljongissa, jossa soi tutut tangot niin, että tanssijalkaa oikein vipatti. Saska Helmikallio lauloi ihanasti Hopeisen kuun ym. Ikävä on vanhoja kunnon kisoja.
- ei oo mun syy
Niin siis seinäjokelaisten vikahan noin ylipäänsä ei tässä ole kyseessä. En minä ainakaan kaupungissa asuvana ota syytä niskoilleni. Pistä palautetta tangomarkkinoiden hallitukselle, sehän kaiketi näistä asioista päättää. Siellä on edustusta vähän sieltä ja täältä.
- Tyypillistä
seinäjokisille, kun menee vikaan niin sehän on tietysti maakunnan vika.
- oikeat voittajat
Palauttakaa takaisin miesten ja naistensarja ja niihin voittajat.Ei ole hyvä vain yksi voittaja.Jos tuomaristo tosiaan päättää,että nyt on vuorossa naisvoittaja,niin miesten on turha silloin laulaa ollenkaan.Se on kuin hämäystä.Olkoon vuosien saatossa sitten niin paljon kuninkaallisia,kuin on,mutta takaisin kaksi sarjaa.
Vanhassa vara parempi.- Salaman kihartama
Tangon alkuperämaa on ilmeisesti Argenttiina?
En kuitenkaan voi käsittää sitä tanssityyliä jota televisiossa esitettiin, sillä se taaksepäin potkiminen ja muu vikurointi vaikutti lähes orivarsojen kesälaitumelle pääsyä.
Se kuka voitti tangolaulukilpailun ei kuulu minulle, mutta jos verrataan sitä tanssiojiden iprovisoituun tanssiesitykeen, joka kuuluu ilmesesti tangon luonteeseen, niin silloin olisi valittava sellainen laulaja joka taitaa myös sen osa-alueen, eikä oopperalaulujen kirkumistasoa.
Tangomarkkinat olivat käsittääkseni tarkoitettu pääasiassa suomalaisen tangokansan makuun olevien kappaleiden tulkinnasta, sillä mehän näitä ohjelmia televisiosta kuitenkin runsaslukuisemmin seuraamme, mutta siitä huolimatta saamme katsella ja kuunnella meille EI toivottua musiikkia.
Itse olisin valinnut loppukilpailussa olleen mieslaulajan parhaaksi, sillä hän osasi tulkita tangon juuri sillä tyylillä joka on meidän suomalaisten makuun.
Uskonkin vakaasti että mielipiteeni ei ole yksin vain minun omani, sillä kyllä ikivanhoja oopperoita ja elokuvia tulee televisiosta liikaakin vaikka valinnanvaraa varsinkin musiikin suhteen olisi runsaasti.
Ehdotankin että seuraavat tangomarkkinavoittaja valittaisiin suomalaisen tangokansan mielipiteen mukaisesti, eikä vain muutaman paikalla olleen tuomarin valinnan mukaan.
- Poistakaa Tanko:.!1?
.
tanko on wanhojen tankojuoppojen harrastus
. - tankoton
No älä tule, ei haittaa.
Mutta jos sinua haittaa järjestäjien toimet niin valita järjestäjille äläkä täällä siitä itke.
Minua ei haittaa vaikka koko tankomarkkinat kaatuisi yleisöpulaan. - 32efesesfseef
Voin kyllä sanoa että vähintään puolta seinäjoen väestöstä ei kiinnostaa edes koko helvetin tangomarkkinat. Hirveä rasite vain seinäjoelle.
Kyllähän ne varmaan rahaa tuo turistien muodossa pitäjään mutta voi vittu sitä ruuhkaa ja tuskaa ja keski-ikäisten kännijunttien määrää.- Seinäjokinen---kyllä
Ja viikko on tärkeät kadut suljettuna...Ennen kuin alkaa taas vauhtiajot...
- Lökä & Pöksy
Nää tänän kertaiset Tangomarkkinat oli meikäläiselle ja seurueelle parhaat, ja lähes joka kerta olemme olleet mukana. Nyt oli täysipainoista, kun oli tuo Cumpre Mundial siinä alla. Ja ilmat, niitä piisasi. Kelpasi majailla Alasen pellon alueella matkailuauton kanssa. Kiitos järjestäjille ja Seinäjoen kaupungille, sinne on ilo tulla-
- Mun,.
puolesta koko tankomarkkinat sais jo heivata niin kauas kuin pippuri kasvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948