Kun kyse on lahkolaisista

sanan varsinaisessa merkityksessä, niin ilman epäilystä voi sanoa Teuvo Sunin olevan lahkolainen. Hän nimittäin ei tunnusta muita ihmisiä Jeesuksen omiksi kuin vain itsensä. Lahkolaisen merkittävin tunnusmerkki on tämä "vain me"- ajattelu. Teuvolla se tosin tiivistyy "vain minä"-muotoon. Tämän lisäksi lahkolaisuuden toisena tunnusmerkkinä on vihamielisyys muita ihmisiä kohtaan. Hän on sen ominaisuutensa ilmaissut tällä palstalla satoja, ellei jopa tuhansia kertoja.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Totta on joka sana.

Äänestä

Lahkolaisuus toimisi vain, jos pelastus perustuisi juuri sen "yhden ainoan oikean totuuden" tietämiseen, hyväksymiseen ja tunnustamiseen. Mutta kun se ei vain niin ole, vaan Jumala pelastaa ihmisen hänen sydämensä tilan perusteella, niin kuin Jeesuksen vertaus lampaista ja vuohista viimeisellä tuomiolla osoittaa. Evankeliumin tunteminen auttaa kyllä, mutta ilman sen tuntemistakin voi ihminen pelastua.

Äänestä

""Lahkolaisen merkittävin tunnusmerkki on tämä "vain me"- ajattelu. Teuvolla se tosin tiivistyy "vain minä"-muotoon. Tämän lisäksi lahkolaisuuden toisena tunnusmerkkinä on vihamielisyys muita ihmisiä kohtaan""

Lahkolaisella ei ole sydämen intoa Jumalan rakkauden vaan toisten ihmisten pelastuksen piiristä poissulkemiseen sen kautta, että yrittää sanella niin ihmisille kuin Jumalallekin, kuka pelasta ja kenet Jumalalla on lupa pelastaa.

Äänestä

todista Herrasta Jeesusesta ja toimi Jumalan valtakunnan suhteen Pyhässä Hengessä ja Isän Jumalan tahdossa, ovat kuin lahkolaiset riippumatta ihmisten lahkoista. Vain Pyhässä Hengessä voi Jumalan lapsilla on totuudellinen yhteys Yhdessä Hengessä, amen.

Älkää eksykö.

Äänestä

että uskomme Jeesukseen joka ainosyntyisenä poikana syntyi ihmiseksi ja Golgatan Ristillä sovitti syntimme ja saamme häneen uskoen ja Herraa rakastaen tehdä opetuksensa mukaan ja Herra pyhittää omansa tuntemaan tahtonsa ja sen elämässään tekemään ja näin ristimme kantaen saamme perille voittajina tulla, amen.

Hallelujah Jeesuksen nimessä, amen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei-lahkolainen uskov kirjoitti:

sanan varsinaisessa merkityksessä, niin ilman epäilystä voi sanoa Teuvo Sunin olevan lahkolainen. Hän nimittäin ei tunnusta muita ihmisiä Jeesuksen omiksi kuin vain itsensä. Lahkolaisen merkittävin tunnusmerkki on tämä "vain me"- ajattelu. Teuvolla se tosin tiivistyy "vain minä"-muotoon. Tämän lisäksi lahkolaisuuden toisena tunnusmerkkinä on vihamielisyys muita ihmisiä kohtaan. Hän on sen ominaisuutensa ilmaissut tällä palstalla satoja, ellei jopa tuhansia kertoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu