kaatuu ihan mitättömiin juttuihin.
Surullista miten moni lupaavasti alkanut ihmissuhde
19
357
Vastaukset
- Onneton säheltäjä
Niin. Pitäisi olla "pakollinen" ihmissuhdekurssi, jota ei olisi politisoitu, jokaiselle tietyn ajan seurustelleelle. Siellä sitten käytäisiin lävitse ristiriitoja ja sovittaisiin uusista toimintatavoista.
- kallanhelmi
Seurusteluajokortti olisi hyvä idea. Minä menisin välittömästi sellaista suorittamaan jos jossakin olisi sellainen tilaisuus.
- ....................
sellaienen opettaan perheessä, isältä ja äidiltä. mutta kun ei nykyajan ihmiset ole oppinut isältä ja äidiltä mitään, kun jostain salattuista elämistä ja muusta roskasta.
- omalla vastuulla
Onneton säheltäjä varmasti säheltää vähemmän, kun ottaa vastuun itsestään ja menee ihan oma-aloitteisesti etsimään tietoa vastakkaisesta sukupuolesta, parisuhteista ja seksuaalisuudesta. Tietoa on, teoriaa on, kukaan ei kiellä tutustumasta siihen.
- Onneton säheltäjä
Joo ilman muuta. Kirjastossa olikin pitkä jono siellä hyllyjen välissä. Höpön löpön pöpö. Ei kirjoista noita asioita opita ja kuka jaksaa kahlata kaikenkarvaisia oppaita lävitse. Kyllä siinä tarvitaan kahden tai useamman ihmisen vuorovaikutusta ja asioiden läpikäymistä. Kirjoista oppii vain sen miten monipuolinen ihmisen käyttäytyminen ja toimintatavat voivat olla.
- omalla vastuulla
Miten luulet pakollisen ihmissuhdekurssin käsittelevän asioita paremmin? Senkö tähden kaikki joutuisivat käymään jollain kurssilla, kun sinulla on vaikeuksia? Parin parisuhdeoppaan lukeminen on sinulle hyödyksi, asenteesi ei.
- mettis..
Liian usein vain siihen, etteivät ihmiset osaa tulkita toisiaan oikein.. :(
Paljon tunteita kun mukana, yksinkertaiset asiat tuntuvat muuttuvan monimutkaisiksi.. - -urpå_
Mitä sää Kaltsu teet tossa kuvassa? Ei saa selvää, eikä aukee ku klikkaa...?
- öfikgö
sähän olet yhtä timmissä kunnossa kuin minäkin..Ikävöitkö sä jotain täällä, mä en..:)
- kallanhelmi
Ikävöin, ja yritän puhua järkeä itselleni että tällä jutulla varmasti oli tarkoituksensa kaikesta huolimatta.
- Onneton säheltäjä
Olisikohan asenne nyt väärin molemmilla puolilla ? Karrikoin ja täräyttelen asioita, tiedän sen ja näemmä siitä joku aina herneen nenään ottaa. Se on minun ongelma, mutta mikä on sinun? Yleensä ristiriidat johtuvat siitä, että niitä ei tuoda julki, vaan pelätään toista ja sen reagointia itselle tärkeäksi kokemaan asiaan. Yleensä aikaa myöten nuo käsittelemättömät asiat tuppaavat eskaloitumaan ja loppujen lopuksi tulee ero. Oma kokemukseni on se, että kirjoista haetaan vain vahvennusta sille puhumattomuudelle ja sille, että toinen on tietyn luontoinen ihminen ja ei miksikään muutu. Sen takia on oltava joku ulkopuolinen ihminen, joka osaa tuoda asiat esille toisessa valossa ja tietää, miten noita asioita käsitellään ja miten niistä päästään eteenpäin. Samalla ulkopuolinen ihminen huomaa, että onko kyseessä, psykopaatti, narsisti, sosiopaatti, histrionikko vaiko rajatapaus, jolle on ihan yksi ja sama, lukeeko kirjoja vaiko ei. Minäkin olisin lähtenyt noille kursseille heti sillä paikalla, mutta toisella ei ollut tuohon mitään halua, koska asiat oli päästetty niin pahasti vuosien aikana retuperälle. Siitä kärsin loppuikäni ja paluuta ei ole. Katkeruutta on tietenkin ilmassa, mutta se on enemmänkin sitä, miksi ei puhuttu ja miksi ei hakeuduttu parisuhdeterapeutille. Suosittelen lukemaan monen naisen ja miehenkin tämän http://takkirauta.blogspot.com/2011/07/kypsyysparadoksi-osa-ii.html . Siellä on myös toinen http://takkirauta.blogspot.com/2011/07/kypsyysparadoksi.html .
P.S Kallanhelmi on kyllä hyvännäköinen pakkaus - laittaisitko
soija-kasviscurryn reseptin, kiitos! :)
- maku kullakiN
Minä en uskaltais kuvaa laittaa, kun en halua saada sellaista huomiota tässä osiossa, kun täällä vois joku ruveta vattuilemaan siitä, vaikka nättihän minäkin olen vielä ..:).
Hitsi kun pitää olla kotona eikä pääse ulos, kun ukkostanut ja satanut koko aamun ja eilenkin porotti taas auringon säteitään niin että hiki virtasi. Hitsi mitkä paska kelit. Ei voi mennä lenkille.
Sitten tuohon ruokapuoleen sanoisin. Soijaa en uskalla käyttää kun kuulema siinä on hormoonia joka ei sovi minun terveydelle.. - Onneton säheltäjä
Kallanhelmelle vielä hyvä ohje. Jos haluat tulla tänne kommentoimaan ihan icognito, niin kannattaa olla kirjautumatta suomi24:seen. Sen jälkeen saat päästellä höyryjä oikein urakalla. :)
- totta kyllä
Mutta mun mielestäni on todella ihailtavaa että joku uskaltaa kirjoitella omilla kasvoillaan. Ja ihan timmi mimmi, vaikka näin naisena sanonkin. :) Miten paljoilta väärikäsityksiltä vältyttäisiiin jos täällä olisi porukka rekisteröitynyt, vaikkei kuvaa ja muita tietojaan laittaisikaan.
- tarkkaavainen toope
Näin on, oikein viehättävä ja timmi. Panee tosin miettimään, että miksi hän harrastaa sauvakävelyä parvekkeella vaikka kelikin vaikutti aurinkoiselta.
- .,;,.
Niin se olisi kyllä kivaa jos tännekkin tulisi rekisteröimis pakko, koska silloin olis jokaisella oma nikki jota muut ei voi tahallaan käyttää.
- kallanhelmi
Kirjoitinkin aluksi rekisteröimättömänä mutta sitten alkoi niin ottaa päähän tämä tuuleen huutaminen täällä. Ajattelin että ainakin toinen osapuoli tietää kenelle kirjoittaa kun olen nyt rekattuna täällä.
- dfghlo
oletko rakastunut varattuun mieheen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155