Marjastus ja sienestys on laitettava maksulliseksi. Ei yhteiskunnan vapaamatkustajien tarvitse kulkea toisten omistamissa metsissä rohmuamassa omaisuutta. Valtion ja kunnan metsiin pitää antaa kulkulupa ainoastaan niille joiden verotettavat tulot ylittävät 25 000e/v. Verovirasto voi toimittaa sen veronsa maksaneille. Muille metsissä oleskelu ja poiminta on tehtävä maksulliseksi.
Marjastus ja sienestys maksulliseksi
6
120
Vastaukset
- S24 sivut
on myös pantava maksulliseksi ja verolle.
- tulevaisuus on tätä
Kirjoittaminen mihin tahansa palstalla maksullisesti, mutta siihen luultavasti tullaan menemäänkin. Kuten siihen, että joka miehen oikeus poistuu, Eu tulee sen vielä tekemään. Kaaleppi jos lukis muuta kuin jotain keskustelupalstoja, vois tuonkin tietää... myös vesi ei ole enää kauankaan itsestään selvyys, siitä tulee kallis vientituote, jota itse ei niin vaan enää suomessakaan saa kaikki.
- metall-leidi
Mikä syvällinen järjen kirkas riemuvoitto ja stiletin terävä äly kuultaakaan kirjoituksissasi!!!
Niin oikke! Metsän reunamille riistanvartijat ja marjat ja sienet mädäntykööt metsiin! voihan sitä harrastaa kansantaloudellista tuhlausta myös tuollakin tavalla.
Ja törsö orsot ja sun muut rikkaat eivät kuitenkaan mene metsiin vaan orjat poimivat heille sienet ja marjat. Siitä vaan ! tähänkin asti ostavat Stockmannin herkusta kalliilla rahalla tänne lennätettyjä viljeltyjä sieniä ja marjoja - Metsään mätänevät
marjat ja sienet on pantava maksullisiksi ja verolle. Jos et kerää luonnon antimia talteen mailtasi, joudut maksmaan veroja ja rangaistusmaksuja.
Sama työttömille. Jos et mene poimimaan luonnon antimia valtion ja kuntien mailta talteen, leikattakoon kaikkia tukia.- metall-leidi
Just , just ja innokkaimmat tälläkin palstalla räikkyvät ajetaan jo kuudelta aamulla metsään sanko kourassa hyönteisten syötäväksi.
Mikä ihme lahtareiden porukka tännekin kirjoittaa viisauksiaan?
Olin oikein innoissani kun tuli sadetta ja tietää sieniä ja marjoja. mua sitten suivoo monen suomalaisen lahtarimeininki, haluttaisiin tehdä nautinnollisesta ja ilmaisesta huvista pakkopullaa, säädeltyä ja samaten vastenmielistä.
Vaikka metsissä sieniä ja marjoja onkin niin toisaalta olen perin tyytyväinen ettei täällä seudulla ole ammattimaisia poimijoita parhailla paikoilla rohmuamassa vaan saan itse ja muutama muu poimija nauttia luonnosta ja metsänantimista.
Pitääkö kaikesta mukavastakin toiminnasta tehdä keskitysleirijuttua ja rangaistuksen uhalla vastenmielistä?
- elämän energialle
"Kun maailma alkaa nuijiin, se nuijii niin, että nuijasta sirut lentää."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948