Pyhäkouluopettajat ovat naisia

Wariska

Pe.kun aloitus naisvihasta oli poikinut montakin kommenttia. Minua vaan naurattaa tuo taistelu nais- ja miespapeista. Mitä väliä?

Pappi on pelkkä ammatti, josta voi sitten urajohteisesti nousta ylöspäin saaden erilaisia kirkollisia ammattinimikkeitä. Näiden nimikkeiden mukaan sitten maksetaan palkkaa, joka taas urajohteisesti ajan ja kokemuksen ja nimikkeiden myötä nousee. Näin ollen, jos nainen sitä haluaa, hänellä tulee olla mahdollisuus toimia papin ammatissa.

Eräs kummallisuus myöskin tuli esille edellä mainitussa ketjussa. Pyhäkoulun opettajat ovat pääsääntöisesti naisia. Ohhoh mikä moka kristityille on silloin tapahtunut kun naisille on annettu tuollainen valta. Ajatelkaa, jos naiset jo silloin kylvävät pienten pilttien aivoihin sellaisen "vääristyneen" tiedon, että tytötkin voivat lukea itsensä papiksi.

Pitäisiköhän kristittyjen miesten ottaa nyt opiksi ja alkaa pyhäkoulun opettajiksi? Silloin te voitte jo alusta lähtien kertoa lapsille, että vain mies voi opettaa pyhää oppia.

Voi hyvän tähen kuitenki.

4

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinpä.
      Lapsenahan sitä parhaiten oppii mutta sitä ei ymmärrä naispappeutta vastustavat ryhmät ja ovatkin heittämässä mieluummin naiset opettamaan vähäpätöisimpänä oppikuntana pitämäänsä ihmisryhmää.

      Nythän Suomen kristityillä on hyvänä esimerkkinä naispiispa Askola ja hän on mennen tullen pessyt mies-kollegansa karismaattisella charmillaan, uskontoja yhdistävillä taidoillaan kuin myös lähentämällä kaikkia ihmisiä kirkon suuntaan.

      • Ei ole ihmiskunta aikojen saatossa paljon oppinut, eivät ainakaan uskovaiset. Joka jumalan uskonnossa alistetaan naisia ja lapsia ja varmaankin vanhuksia, kaikkia niitä joita on tosi helppoa kyykyttää.

        Valta on valttia. Uskonto on valtaa ja sitä on ihana käyttää.

        Luterilaiset puhuvat paljon rakkaudesta, mutta eipä sitä kyllä taida oikeasti olla olemassakaan kirkon piirissä.


      • vapauttaja
        Wariska kirjoitti:

        Ei ole ihmiskunta aikojen saatossa paljon oppinut, eivät ainakaan uskovaiset. Joka jumalan uskonnossa alistetaan naisia ja lapsia ja varmaankin vanhuksia, kaikkia niitä joita on tosi helppoa kyykyttää.

        Valta on valttia. Uskonto on valtaa ja sitä on ihana käyttää.

        Luterilaiset puhuvat paljon rakkaudesta, mutta eipä sitä kyllä taida oikeasti olla olemassakaan kirkon piirissä.

        Wariska, uskotko, että Jumala on olemassa?

        Ateistia, miestä tai naista, ei voi kyykyttää uskonnolla.

        Oletko vapaa vai jumalauskon vanki?


      • vapauttaja kirjoitti:

        Wariska, uskotko, että Jumala on olemassa?

        Ateistia, miestä tai naista, ei voi kyykyttää uskonnolla.

        Oletko vapaa vai jumalauskon vanki?

        Mie näen sen sillä tavalla, että uskonto ja usko ovat kaksi eri asiaa.

        Kyllä mie uskon Jumalaan, en niinkään personoituun sellaiseen vaan maailmankaikkeuteen ja sen Luojaan. Jotenkin se lohduttaa minua ja suon sen itselleni tässä kavalassa maailmassa.

        Mutta uskontojen kaupustelijoille en itseäni myy.

        Nuorena ollessani minut painostettiin rippikoulun käymiseen ja jo silloin tiesin että se on pelkkää potaskaa. Osa sen aikaisista koulukavereista höyrähti uskoon ja piti niitä jeesustelu juttujansa sitten vielä koulussakin, mie en liittyny joukkoon.

        Uskonnot ovat itse asiassa kaikki samanlaisia, erilaisissa paketeissa ne vain myydään.

        Mutta vanki? Aika paha. En koe olevani jumalauskon vanki, elämän vanki kylläkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe