Miten opettaa aikuinen hevonen ajolle?

PAPILLONjaune

Meillä on 10v lämpönen, jolla ei ole ravitaustaa, vaan on toiminut seurahevosen ja harrasteratsun virassa ikänsä.

Toimii kyllä ohjasajettaessa moitteettomasti, mutta miten tulisi seuraavaksi edetä, jotta ajamaan jonain päivänä päästäisiin?

Kokemusta itellä vain jo ajo-opetetuista ajettavista.

1

1086

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heppatyttö

      Meillä on saksalainen risteytys poni ruuna, jota opetan ajolle. Ohjasajo sujuu jo moitteettomasti. Koska ohjasajo sujuu jo, olen laittanut ponille pulkan perään. Käytä pulkan kiinnittämiseen meillä olevaa ratsastusvyötä, jonka olen ostanut hööksistä.
      Hevosta kannattaa pitää kiinni riimun naruila molemilta puolilta, eli yksin tämä ei suju, koska heppa saattaa kääntyä kokonaan sivuttain taluttajaansa kohden. Tällöin vaarana on sotkeutua pulkan naruihin, jolloin heppa toden näköisesti saa paniikin ja siinä sitä sitten ollaan naruissa solmussa hyppivän ponin kanssa;) Itse koettu:) Pulkka perässä ollaan menty ihan ruohopellolla.
      MUTTA PITÄÄ AINA MUISTAA!: Pulkan ollessa perässä missään nimessä ei saa mennä hepan taakse ohjasajamaan!!! Silloin on vaarassa jäädä mahdollisten pukkien ja potkujen uhriksi, mikäli hepo päättää yrittää saada "pedon" pois kannoiltaan. MUISTA AINA pitää kyrärä, turvaliivi ja hanskat kädessä opettassa heppaa eka pulkkaan! Näin vältyt suurimmilta tapaturmilta mikäli ongelmia ilmenee. Ja vaikka heppa olisi maailman lauhkein, asia voi olla aivan toista, kun vastaan tulee uusi asia. Ja hevonen on saaliseläin, joten se reagoi ensimmäiseksi koittamalla saada vieraan asian pois läheltään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      107
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe