Meillä on 10v lämpönen, jolla ei ole ravitaustaa, vaan on toiminut seurahevosen ja harrasteratsun virassa ikänsä.
Toimii kyllä ohjasajettaessa moitteettomasti, mutta miten tulisi seuraavaksi edetä, jotta ajamaan jonain päivänä päästäisiin?
Kokemusta itellä vain jo ajo-opetetuista ajettavista.
Miten opettaa aikuinen hevonen ajolle?
1
1080
Vastaukset 1
- Heppatyttö
Meillä on saksalainen risteytys poni ruuna, jota opetan ajolle. Ohjasajo sujuu jo moitteettomasti. Koska ohjasajo sujuu jo, olen laittanut ponille pulkan perään. Käytä pulkan kiinnittämiseen meillä olevaa ratsastusvyötä, jonka olen ostanut hööksistä.
Hevosta kannattaa pitää kiinni riimun naruila molemilta puolilta, eli yksin tämä ei suju, koska heppa saattaa kääntyä kokonaan sivuttain taluttajaansa kohden. Tällöin vaarana on sotkeutua pulkan naruihin, jolloin heppa toden näköisesti saa paniikin ja siinä sitä sitten ollaan naruissa solmussa hyppivän ponin kanssa;) Itse koettu:) Pulkka perässä ollaan menty ihan ruohopellolla.
MUTTA PITÄÄ AINA MUISTAA!: Pulkan ollessa perässä missään nimessä ei saa mennä hepan taakse ohjasajamaan!!! Silloin on vaarassa jäädä mahdollisten pukkien ja potkujen uhriksi, mikäli hepo päättää yrittää saada "pedon" pois kannoiltaan. MUISTA AINA pitää kyrärä, turvaliivi ja hanskat kädessä opettassa heppaa eka pulkkaan! Näin vältyt suurimmilta tapaturmilta mikäli ongelmia ilmenee. Ja vaikka heppa olisi maailman lauhkein, asia voi olla aivan toista, kun vastaan tulee uusi asia. Ja hevonen on saaliseläin, joten se reagoi ensimmäiseksi koittamalla saada vieraan asian pois läheltään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771580
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.104793En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493