Tässä on nyt niin useasti nähty kyy

kyykammoinen

viime aikoina, että täytyypi kysyä: Jos kyy pääsee puremaan aikuista ihmistä, niin saako/pitääkö soittaa 112:een?
Meinaan vaan, että wikipedia kehoittaa soittamaan hälytysnumeroon, mutta kun se wikipedia on mitä on, niin ajattelin kysyy! Vaikka tuskin täällä asiantuntijoilta tietoa saa :))) ja sittenhän sen näkee, jos täytyy soittaa mitä tapahtuu! Veikkaan näin: "ai puri vai, no, hengissä tunnut olevan, että menehän kotiin ja lepäile pari tuntii, jos rupeaa tuntumaan, että tulee liian heikko olo, niin soittele uudestaan!"

7

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli kesä oli mopo..;

      Näihän se menee.Ei mihinkään hälytysnumeroon kannata/saa soitella jos ei sitten ole kyse aivan pienestä lapsesta tai vanhuksesta.Jalkaan tai käteen kyy yleensä puree ja tärkeää on pitää raaja levossa."Kyypakkauksista"ei nykytietojen mukaan ole hyötyä kuin psykologisessa mielessä.Aikuinen kyy purressaan osaa säästää myrkkyään mutta nuoremmat kyyt ovat ei vaarallisempia mutta haitallisempia käyttäessään koko myrkkyarsenaalinsa kerralla!Allekirjoittanutta on kyy muutaman kerran purrut lenkkeillessä ja marjaretkillä.Ekalla kerralla menin terveyskeskukseen ja sain kortisolipistoksen,eikä muuta.Pari kertaa sen jälkeen on purrut mutta pientä kirvelyä ja turvotusta lukuunottamatta parissa päivässä se tokeni.Kyllähän nuo ampiaiset sun muut hörhiläiset pahempia on varsinkin jos on allerginen!Pari kesää sitten minua pisti mehiläinen ja kyllähän se raision mehiläisessä piti hoitaa...Ensin piikki adrenaalia rauhoittavaa ja levätä piti tunti/pari.Tämä johtui vaan siitä,että olin allerginen ötökälle ja menossa tietämättäni jonkinlaiseen shokkiin.No,kaiken kaikkiaan maalaisjärkeä kannattaa käyttää ja ottaa asiat tapauskohtaisesti! Mukavaa"pistotonta"heinäkuuta kaikille!Toivottaa "ex Horttonööri"Tero...;))

    • onko niitä

      Missä päin Raisossa on kyykäärmeitä? Minä kun en ole nähnyt. Olisko hyvä perustaa kyynen ja ampiainen ja paarmanen, tuon mehiläisen viereen?

      • Kyyyyyyyy

        Venesatamassa ja ympäristössä on kyitä ja tarpeeksi.


      • ei vai!

        Ai sä yritit olla vitsikäs kyyneneisi ja paarmaneneisi. Mutta jos sinä vaan siinä torilla liikut, niin et paljon kyitä varmaan näekään. Tänään oli taas yksi ruskea kyy näytillä tuolla Pirilän suunnalla. Ja ei kun just taas kun ajattelin lähteä mustikkaan, no, enpä taida mennä, kun kerran jo tiellä kyyt tulee vastaan!


      • pakeneva!
        ei vai! kirjoitti:

        Ai sä yritit olla vitsikäs kyyneneisi ja paarmaneneisi. Mutta jos sinä vaan siinä torilla liikut, niin et paljon kyitä varmaan näekään. Tänään oli taas yksi ruskea kyy näytillä tuolla Pirilän suunnalla. Ja ei kun just taas kun ajattelin lähteä mustikkaan, no, enpä taida mennä, kun kerran jo tiellä kyyt tulee vastaan!

        no, mietis nyt vähän - jos kyy tulee tiellä vastaan niin se on jotain paossa eli taitaa siellä mettässä olla jo mustikoihin menijöitä!


    • Taivas voi pudota...

      Vähän joka puolella niitä on vaikka kuinka paljon mutta arkana ja nopsana eläimenä pysyy ihmisen ulottumattomissa.Keväisin niitä näkee helpommin kun ovat vielä hieman kohmeessa ja eivät pääse nopeasti piiloon.Melkoisen harmiton otus ja kyllä tosi on,että koirat,hevoset yms.on paljon vaarallisempia aiheuttaen sairaalapäiviä suomessa!

    • 20 tiuta

      Mustikkaan on enää turha mennä lähimetsiin.
      Meinaan,että puolalaisia,venäläisiä,virolaisia ja jopa rättipäitä on metsät täynnä poimimassa marjoja.Mutta ihan hyvä kun eihän suomalaiset viitti...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe