Kukaan ihminen ei voi astua ahtaasta oprtista sisään saataisena!
Silloin, kun ihminen tulee uskoon hän saa maistaa mikälaista on, kun ihminen syntisneä astuu valoon. Se siemen, joka uskossa saadaan on tullut paikkaan, josta hän saa valita. Häluaako hän lähteä seuraamaan Jeesusta ja Raamatun Sanaa vai läteekö hän ensimmäisen koetuksn jälkeen sinne mitä tulikin.
Eihän ihminen tässä saataisessa lihassa ole itsessään mittän, vaan tästä lähtee kasvu. Kilvoitus kohti voittopalkintoa, joka on uudesti syntyminen ylhäältä.
Miten päästään tätä kohden? Prannuksen teko niistä synneistä mitkä mailma meihin salli tulla. Kristus on syntien sovittaja hänen kauttaan voimme parantua.
Ei ole sellaista ihmistä, joika olisi ilman syntiä tänne tullut koska mailma tekee sytiä Jumalaa vastaan vata puoli tietää jo määrättyyn aikkan asti ketkä ovat valittuja ja tekee kaikensa, että saisi eksytettyä mahdollisimman monet.
Voi teitä, jotka sanotte omassa voimassanne ja omilla opeillanne itsenne viisaiksi saaneet. Parempi olisi, jos olisitte mailmassa, kun se, että eksytätte omilla järkeis opeillanne ne, jotka etsivät Jumalan valtakuntaa.
Voi teitä, jotka tulette ja sekoitatte Jumalan valtakunnan putaan Raamatun
Sana Jeesus sanoo: Fariseuksille parempi olisi, jos myllynkivi ripustetaan teidän kaulaanne.
Voi sellaisia, jotka sanovat tässä kohdin opetat oikein ja osa on oikein opetusta mutta tuo on väärin. Ettekö sokeat näe juuri he sekoittavat Jumalan valtkunnan työtä.
Te, jotka eksytte juuri heidän tähtensä se vaaditaan heiltä, jotkä vääryytä toivat.
Serakunnissa on alkanut puhdistus, joka herää synnin tuntoon hän löytää tien mutta, joka ei herää hän yhä syvemmälle vajoaa.
Te nielitte valheen
6
<50
Vastaukset
- fennrir
Eli pointti on, että parempi vaan pysyä niissä jumalan määräämissä käskyissä ilman omaa moraalia (ja esim. alistaa naissukupuoli ja omaksua psalmienmukainen ajattelukanta, eli "kaikki muut on perseestä paitsi me") ja hävetä itseltään silmät päästä jo siksi, että on olemassa. Oma ajattelu ei ole kannustettava piirre, ja kanssauskovat siitä tulevat syrjinnällä ja moitteilla rankaisemaan.
Hyvähyvä!- Sanan saattaja
Ole mies tai nainen kaikki, jotka täyttävät Jumalan tahdon Raamatun mukaan seuraten Jeesusta olette soveliaita Jumalan valtakuntaan.
Jeesus on portti hän on avain hän avaa hän ei sulje.
Ramatun Sanan kautta avautuu tie joka tahtoo kulkea kapeaa tietä itsensä kieltämisen tietä hän löytää totuuden.
Käskyt on Jumala itse antanut Jeesus ei kumonnut käskyjä vaan täydesnsi sen rakkauden lailla.
Ahtaasta portista pääsee sisälle rakastamalla Jumalaa yli kaiken lähimmäistä niinkuin itseä. Täyttämällä Raamtun Sanaa tehden hedelää sillä hedelmistään puu tunetaan. Mitä hedelmät ovat? Ne ovat niitä tekoja joit teet lähimäiselle antaen kunnian Jumalalle omista hyvistä teoistasi.
Rukoilemalla niiden puolesta ja palvelemalla niitä, jotka teitä vastaan käntyvät.
Moni sokea sokeaa taluttaa ja molemmat samaan kuopaan lakeavat.
Itsekkäät ihmiset hakevat omaa kunniansa, eivtkä halua etsiä Jumalan kunniaa.
Missä on se elävä lapsenmielinen usko? Sitä ei näy sen omavat vain harvat ja siksi on, vain pieni joukko suuresta joukosta, jotka löytävät totuuden.
- Jeesus on tie
Justiinsa päinvastoin. Kukaan ei voi astua ahtaasta portista sisälle pyhänä.
Näin piru käänsi silmät nurin avaajaltakin.- pahasta pyhäksi
Kyllähän raamatussa aivan selvästi sanotaan, että kilvoittelu on ennen sitä ahdasta porttia. Siis ENNEN. Pahuus ja kaikkinainen Jumalan vastustaminen on hylättävä ENNEN sitä ahdasta porttia. Siis, ihminen on pyhä kun hylkää Jumalaa vastustavan tahtonsa. Eikös vain? Jos muuta väität, niin luetaan yhdessä raamattua.
- vanha ja vakaa
Ruotsalaiset piispat pakottivat nielemään kristinuskovalheen ja jos ei niellyt tätä kerettiläistä itämaanharhauskoa tapettiin tai muurattiin kirkon kivijalkaan elävältä.
Kyllä jeesus pyörisi haudassaan jos tietäisi millaista soopaa hänestä puhutaan.- sanan saattaja
Niinpä kikki ne jotka julitavat totuuta Raamatun Sanasta ja tuovat totuden esille elävänä uskona saavat kokea vastustusta.
Mutta Herramme on antanutki heille Jumalan sota-asun Raamatun Sanan, joka on kesuudessamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14811017
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485403Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414215Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352674Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1011588Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?751445Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396