STT
Kirjailija, professori ja entinen poliitikko Arvo Salo on kuollut kotonaan Merikarvialla viikonvaihteessa. Salo oli kuollessaan 79-vuotias.
Salo toimi SDP:n kansanedustajana kahteen otteeseen ja oli myös 80-luvulla toisena kulttuuriministerinä.
Kirjailijana Salo tuli tunnetuksi runoistaan ja näytelmistään. Hän kirjoitti muun muassa näytelmän Lapualaisooppera.
' ' '
Lapualaisoopperan roolihahmoista osa oli todellisia historian henkilöitä. Todelliset hahmot ja heidän tekemikseen kuvatut oikeistoradikaaliset Lapuan liikkeen väkivaltaisuudet provosoivat voimakkaan kulttuurikeskustelun. Vasemmiston rooliksi näytelmässä jäi väkivallan passiivinen, pasifistinen, vastustaminen. Hengeltään näytelmän katsottiin muistuttavan Bertolt Brechtin näytelmiä. 1960-luvulla Lapuan liikkeen radikalismi oli vielä kipeästi muistissa ja monia porvarillisia kansalaisia näytelmä loukkasi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lapualaisooppera
Isänmaan vihollinen kuollut.
12
151
Vastaukset
- me-262
Ääh... Kerkesin jo hetken otsikon luettuani ilkamoida, että Jyrpä Käteinen on heittänyt veivit...
- Sama tuli
mieleen
- ,,,,,,,,,,,,,,,
Taidat itse olla suurempi isänmaan vihollinen kuin Arvo Salo.
- Jassof
Arvo Salo käynnisti muistaakseni kulttuuriministerinä tuon viheliäisen rahanielun eli oopperatalon rakentamisen ; kuinka paljon yhteiskunnan tukea on mennyt tuon moolokin kitaan tähän mennessä. Paljon.
- raakkuna1
Arvo Salo on todellakin sosdemin kovimpia kannattajia, ja hänen Professorin arvonsa mukaisesti häntä ollaan kunnioitettu suomessa. Mutta mikä onkaan hänen isänmaan ystävyytensä. Niin siihen ollaan yhtämieltä että hän on todellakin isänmaan vihollinen, koska hänellä on liikaa suhteita venäjälle.
- Aivan, Raakkuna!
Hänhän oli hyvin neuvostoliittolaismyönteinen äärivasemmistolainen, vaikka kätkikin äärivasemmistolaisuutensa demarien kilven taakse siihen aikaan, kun oli vielä yleisesti hyväksyttävämpää olla demari kuin stalinistikommari. ! Muistat siis ihan oikein!
- kATAISSYÖPÄ END
Onko Suomen pahin syöpä ikinä, Jyrki Katainen kuollut. JIHUUUUUUUUUUUU !!!
- Kommunismi on out
Kyllä oli turha kertoa uutisissa tästä kommunistista. Onneksi noita ei enää tule lisää.
- Kyllä niitä
sikiää, mutta onneksi kukaan ei enää ota niitä tosissaan.
60- ja 70-luvulla ne oli todellinen uhka. Sitä on vähätelty, mutta NKP rahoitti tuota paskasakkia.
Ja NKP oli kuitenkin Neuvostoliiton Kommunistinen Puolue.
Ja Neuvostoliitto oli Suomen ainoa uhka, kuten Venäjä on nykyään.
ettei totuus unohtuisi. - Uraa Uraa!
Olen syntynyt 60-luvulla:)
Pinko red...better be dead than red!
- toinen ihmisystävä
Juuri sinunlaistesi militaristihullujen takia asiasta on tullut sellainen että isänmaan vihollinen onkin sitten ihmisystävä. Ja tässä viittaan siis kaikkiin ns. "isänmaihin" maailmassa. Nationalistihulluhihhulit niiden perään enää huutelevat.
- THX ZHS
Thanx Zhiisus!
:D
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872