Uusi terveydenhuoltolaki lisää köyhien lasten huostaanottoja

varokaa köyhät

"Vastikään voimaan tullut terveydenhuoltolaki velvoittaa terveydenhuollon työntekijöitä huolehtimaan potilaan lisäksi myös perheen lasten tarpeista.
Lapselle on turvattava riittävä hoito ja tuki silloin, kun hänen vanhempansa tai huoltajansa tarvitsee sosiaali- ja terveydenhuoltoa eikä sen vuoksi pysty huolehtimaan lapsesta täysipainoisesti.
Uudistus merkitsee varsin radikaalia muutosta nykytilanteeseen. Potilaan kanssa on keskusteltava perheestä, ja lastenhoito ja tuki tulee turvata sekä kotona että palveluja käytettäessä."
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Vanhemman sairaus koettelee koko perhettä/1135267702442

Sinänsä hyvä uudistus mikäli perheille olisi tarjolla kotiapua tai edes jotakin apua. Valitettavasti Talentian kyselyssä 40% sosiaalityöntekijöistä ilmoitti,ettei avohuollon tukitoimiin tai ongelmien ennaltaehkäisyyn ole aikaa kunnissa. Kaikki aika menee ls- ilmoitusten ja huostaanottojen selvittelyyn. Monissa kunnissa avohuollon tukitomia ei ole saatavilla lainkaan.

Perheille ei ole tarjolla esim. kotiapua vanhemman sairastuessa, koska valtio maksaa kunnille vain huostaanotoista, ei perheiden tukemisesta. Tätä käytäntöä olisi voitu korjata lastensuojelukertoimen laskuperusteita( valtionapua vain huostista) muuttamalla, mutta sitä ei tehty.

Näissä olosuhteissa uusi terveydenhuoltolaki tulee johtamaan vain huostaanottojen lisääntymiseen, ei vain päihde- tai mielenterveysongelmaisilta vanhemmilta vaan mistä hyvänsä terveysongelmista kärsivistä perheistä. Erityisesti sairastelevat yh- perheet ovat vaarassa.

Kun kotiapua ei ole ja uusi terveydenhoitolaki velvoittaa huolehtimaan lapsenhoidosta sairauden aikana, mitä luulette vaikkapa leikkaukseen valmistuvalle tai syöpää sairastavalle yh-vanhemmalle tarjottavan? Tietysti huostaanottoa, joka helposti muuttuu väliaikaisesta pysyväksi ja jota on erittäin vaikea purkaa, vaikka huostan syyt olisivat poistuneet.
Suomi on täynnä julkisrahoitteisia järjestöjä ja yrityksiä, jotka väittävät tekevänsä lastensuojelutyötä. Miksi mikään näistä ei tarjoa koti- ja lastenhoitoapua vanhemman sairauden ajaksi?
Nyt jos koskaan vanhempien on aika ryhtyä omaehtoisten tukiverkostojen ja lastenhoitopiirien rakentamiseen, ennekuin syöpä tai muu sairaus johtaa koko perheen hajottamiseen.

Tuleva lakiuudistus asettaa myös erityislapset lastensuojelun suurennuslasin alle jälleen kerran.

Tähän asti heillä on ollut 3 vaihtoehtoa:
1) Kuulua siihen onnellisten pikkuruiseen ryhmään, jotka saavat kuntoutusta jopa Suomessa
2) Kun perhe hakee apua, heidät ohjataan vanhempien pyynnöistä huolimatta psykiatrian yksikköön, jossa lapsi saa väärän diagnoosin ja väärää hoitoa, yleensä myös laittoman huostaanoton
3) Ylivoimaisesti suurin eli kolmas ryhmä erityislapsia jää täysin ilman mitään kuntouttavia toimenpiteitä.

Kun ilman kuntoutusta jäänyt adhd- tai as-lapsi saavuttaa murrosiän, ovat monen ongelmat jo aika urautuneita ja korostuvat murkku-uhman mukana entisestään. Teini-ikäisten huostaanotot ovat kasvaneet viime vuosina koko ajan, taustalla erityislasten ilman kuntoutusta jättäminen, sekä kouluihin suunnatut kuntien laittomat säästöt, jotka ovat koskeneet ennen kaikkea erityisopetusta.

Piakkoin voimaan tuleva terveydenhoitolain uudistus asettaa jälleen erityislapset lastensuojelun silmätikuksi - kuinkas muuten.

2

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selkosuomee???

      Miten niin erityislapset? Käyttäkää asioista oikeita nimiä, ruumiiltaan vammaiset, kehityksestä jälkeenjääneet, häiriköt, aina tilanteen ja kohderyhmän mukaan

    • höpöllöpöä..

      Empä usko että sairastuneen yksinhuoltajan lapsia tullaan ottamaan huostaan sairaalassaolon ajaksi, ehkä heille tarjotaan tuki-tai sijaisperhettä ellei lapsen toisen huoltajan, sukulsien tai vaikkapa isovanhempien ole mahdollista ottaa lapsia vastuulleen sairauden ajaksi.

      Johan lastensuojelulaissa sanotaan ettei huoltajan sairaus ole peruste huostaanottoon.

      Olet käsittänt koko lakiuudistuksen väärin ja sekavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe