esittää minkäänlaista kritiikkiä?
Kaikki mitä he sanovat on ehdotonta totuutta, jota ei saa kyseenalaistaa ja heidän kanssaan asiakeskustelu on mahdotonta?
Onko totta ettei exiä kohtaan saa
16
81
Vastaukset
- poknws
Näytä sinä minulle exien kirjallisuudesta kohta, missä todetaan että kritiikkiä ei suvaita, niin minä näytän sinulle Vartiotorni-seuran kirjallisuudesta kohdan jossa todetaan että kritiikkiä suvaitaan.
Evästykseksi:
"Älkäämme koskaan kyseenalaistako sanoin tai teoin Jehovan nykyään käyttämää viestintäkanavaa." (Vartiotorni 15. marraskuuta 2009, s. 14) - vuf-vuf
Ainakaan Vs-sivuilla ei asiakeskustelu onnistu, ellei suostu vähintäänkin ironisesti ensin kritisoimaan aktiivisia todistajia....
- 2ewfrgtyhj
Eli sinulla ei ole antaa esimerkkejä siitä että exät kieltäisivät aktiivisesti kritiikin, kuten Vt-seura.
- #¤%
Vilkaiseppa vaikka nyt viimeksi tekemäänne aloitusta, jossa täysin asiallinen kommentointi aiheutti puhdasta henkilöön käyntiä. Sehän on teikäläisten tavaramerkki. Onkin viisaampaa olla kirjoittamatta sitä mihinkään näkyviin, niin voi aina kommentoida kuten nytkin teet.
Minun mielestäni nämä exät eivät ole täällä keskustelemassa vaan häiriköimässä ja heidät tulisi poistaa palstalta.- LMKWdfml
Joo, helel kävi siinäkin ketjussa kiinni henkilöön oikein urakalla.
- - helel -
LMKWdfml kirjoitti:
Joo, helel kävi siinäkin ketjussa kiinni henkilöön oikein urakalla.
SINÄ teit kaikkesi sotkeaksesi asiallisen keskustelun. Valitettavasti onnistuit siinä, osa viesteistäsi on jo poistettu ja toivottavasti loputkin.
- - helel -
"Voi mitä ylläpito joutuu sinun takiasi kestämään. "
Jospa aloittaisit ylläpidon säälimisen omista toiminnoistasi: lopeta kumppaneidesi kanssa aloitusten häiriköinti henkilökommentoinnilla vaikka ette viestien sisällöstä pidäkään. Minusta nimittäin te ette ole yhtään sen kummempia kuin muutkaan jotka eivät kestä poikkeavia mielipiteiä tai kritiikkiä.
- ¤%%&&
Eli heidän omalla foorumillaan ei kritiikki ole sallitua, silti he tulevat tänne meuhkaamaan vartiotorniseuran kritiikinsietikyvystä.
Moninaamaista ja epäluotettavaa, itsekritiikin puutetta.- kläRM;F
Kritiikki kiellettyä vs-sivuilla? Enpä ole huomannutkaan. Avittaisitko vähän?
- koettu juttu
On huomattu joo, että exät tekevät kaikkensa sotkeakseen keskustelut, kuten tekivät tuossa kritiikkialoitukssaan ja heidän omalla foorumillaan keskustelu on sallittua vain hyvin säädellysti.
Tämä on asia jonka kaikki tietävät, ja ne jotka eivät vielä tiedä, huomaavat kyllä asian kun tutustuvat paikkaan.- erhj,kij
Paljon höpinää, vähän esimerkkejä.
- suklaanappi
erhj,kij kirjoitti:
Paljon höpinää, vähän esimerkkejä.
Sinulla on turhia kommentteja ... eivät todista mitään . .
- - helel -
On totta. Jos sellaiseen erehdyt saat sen päiväisen ryöpyn niskaasi ja kaikki vika on sinussa. Ja sitten nämä samat vaativat muita käyttäytymään hyvin ja sietämään kritiikkiä.
Aloittaisivat nyt vaikka itsestään. - Ei tietenkään saa
"esittää minkäänlaista kritiikkiä?"
On totta. Entisiä Jehovan todistajia kohtaan ei saa esittää mitään kritiikkiä.
Entiset Jehovan todistajat kutsuvatkin oppiaan totuudeksi, joka on tietenkin kaikilla sama. Yksikään entinen Jehovan todistaja ei ole mistään eri mieltä toisen entisen kanssa. Heidän on hyväksyttävä profetiakin, vaikka se olisi väärä.- tnhy
Valehtelu on huono tapa. Toivottavasti pääset siitä joskus eroon. Läheisesi kärsivät siitä.
- Totta tuokin
tnhy kirjoitti:
Valehtelu on huono tapa. Toivottavasti pääset siitä joskus eroon. Läheisesi kärsivät siitä.
Toivottavasti. Olen kyllä alkanut epäilemään sitä olemmenko ainoita jotka voivat pelastua, ehkä olen jo matkalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3512133IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk501683Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541343Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.891234- 1431188
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021161Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851092Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten91058Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48982