Kaksi Jeesusta

iaurwen

Kaksi Jeesusta tuli vastaan toisiaan erämaataipaleella kuuman auringon alla Pyhällä maalla; molemmilla oli pieni karitsa olkapäillä.

- Moro, mistäs tulet?

- Tuolta vaan, löysin tän kadonneen lampaan, oli vähän harhautunut, samalla asialla taidat olla sinäkin?

- No niin, tää oli harhautunut tuonne liberaaliteologien joukkoon ja oli alkanut jo hyväksyä homouden harjoittamisenkin, niin että viimesillä hetkillä löysin.

- No kattos kun mulla on tässä sitten ihan päinvastainen tapaus, tämä oli ruvennut viihtymään tuomitsijoiden porukassa ja unohti rakkauden ja hyväksymisen. Eksyi siinä sitten laumastaan.

- Niin niin, oliko viidesläisiä nämä tuomitsijat...

- Viidesläisiäpä hyvinnii. Sinnehän sinä vissiin tuota olet viemässä. Eipä tässä mitään, olis hauska rupatella, mutta täytyy jatkaa matkaa, on niin kuumakin.

- Juu, viedään pikkulampaat takaisin lähtölaumaan.

- Säilyy nääs tasapaino sillai eikä oppi pilaannu. Hyvää jatkoo vaan!

- Samoin, sommoro!

7

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K.R.S.

      ''Mitä tästä opimme ateistit?''
      Sen että Tuksun kaltaisen kristityn ei kannata meikata?

    • Jeesukset on siitä käteviä, että niitä on yhtä monta kuin Jeesukseen uskovia. Ja jokainen niistä Jeesuksista kivasti jakaa luojansa mielipiteet sataprosenttisesti.

    • jestasjeesus

      Jeesukset täydensivät toisiaan:
      Toinen osasi kävellä veden päällä, toinen monistaa viittä leipää ja kahta kalaa.
      Toinen oli isän äpärä, toinen ei.
      Terve Jeesuksessa !

    • Ouagagougou

      Mies meni metsään. Orava tuli vastaan ja hypähti äkkiä hänen olkapäälleen. Mies hätkähti ja huitaisi kohti oravaa. Se ponkaisi salamannopeasti läheiselle puun oksalle ja katosi näkyvistä. Huh, huokaisi mies ja jatkoi matkaa syvemmälle metsään. Tuli toinen orava ja kävi kiinni hänen kuontaloonsa. Kiroten mies huitaisi, mutta jälleen orava ehti lyönnin alta pinkaista pöpelikköön. Mikä niitä nyt oikein riivaa, mumisi mies ja jatkoi taivallustaan. Eikä aikaakaan kun taas tuli vastaan orava, sitten toinenkin ja hätääntyneenä hän huomasi olevansa kokonaisen orava-armeijan piirittämä. Mies päätti riisua housunsa, sillä hän oli kuullut, että oravat kavahtavat jostakin syystä ihmisen alapääeritteiden hajua. Sitten mies pyllisti.

      Viikon kuluttua marjastava perhe järkyttyi kun se löysi alastoman menehtyneen miehen kyykyllään metsässä valtavien käpykasojen keskeltä.

    • Tarkkis (ei kirj.)

      Nyt repesi!!! Huhhuh....näyttö leijonassa. Tämä kertomus saa kyllä telaketjuateisti hiljenemään ;-D

      • jeesusterve

        Terve Jeesuksessa !
        Ylentäkää mielenne ! Hallelujaaa


      • jeesusterve kirjoitti:

        Terve Jeesuksessa !
        Ylentäkää mielenne ! Hallelujaaa

        Hallemunaa, suurin munantolasuus kukoistaa aina!
        Ylenantakaa ruokanne niin, kuten kaikki ylensyöneet hihhulit kautta aikain XD


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      87
      5439
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4722
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3027
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      88
      2955
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2564
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1976
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe