Miksiköhän hengelliset asiat kiehtovat ihmisiä niin kovin ja niin moni saa avun kun tulee uskoon, jopa piintynyt narkomaani paranee. Mutta tiede tai tieteeseen uskominen ei vaikuta mitään.
On niin paljon tehty hengellisstä musiikkiakin mutta evoluutiosta tai tieteestä ei kukaan tee musiikkia. Vai onko joku ehkä kuullut sävelletyn Evoluutio Oratorion?
Kun tämmöstä vaan tässä kirjottelen
4
<50
Vastaukset
- baletisti
Varmaankin joku evokkimuusikko alkaa pian säveltämään Evoluuttien marssia ja saisihan siitä baletinkin.
- a.
Voisin keksiä evolutionistien marssilaululle sanat.
Laulu voisi alkaa näin: " Kas kun sokea sokeaa opastaa....jippijajee......niin he molemmat kuoppaan lankeaa....jippijajee!
- Mr. Gautama
"Miksiköhän hengelliset asiat kiehtovat ihmisiä niin kovin ja niin moni saa avun kun tulee uskoon, jopa piintynyt narkomaani paranee."
Usko antaa toivoa. Ihmisen perusluonne aikaansaa sen että monet ovat hyvin vastaanottavia tällaisille asioille. Se antaa toivoa.
Ihminen haluaa.
Enemmän tavaraa, parempaa tavaraa.
Enemmän tuttavuuksia, parempia tuttavuuksia.
Enemmän elämää, parempaa elämää.
Kukapa ei haluaisi?
"Mutta tiede tai tieteeseen uskominen ei vaikuta mitään."
Tiede ei muuten ole uskon asia. Siinä onkin suurin tieteen ja uskon välinen ero. Itseasiassa jo sanoista kuulee mistä on kysymys; tiedosta ja uskosta.
Ja tottakai se vaikuttaa uskooko tosiasioihin vai ei. Se vaikuttaa kaikkeen. Maailmankatsomukseen asti.
"On niin paljon tehty hengellisstä musiikkiakin mutta evoluutiosta tai tieteestä ei kukaan tee musiikkia."
Musiikki on enemmän abstrakti asia, kuten usko, siinä syy. Ja olet muuten väärässä, myös tieteestä tehdään musiikkia.
http://www.youtube.com/watch?v=zSgiXGELjbc - KvasiKide
Tiede on rajannut itsensä havaittaviin ja toistettaviin asioihin. Ihmisen mieli tarvitsee myös vapautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26717307Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235557- 1162605
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162106Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361782Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111021- 59962
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45914Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32913