Kun lukee tuota maatalousketjua, niin voi vain todeta, että hullua porukkaa nuo, jotka olisivat lopettamassa maan ruoan tuotantoa suomesta. Kiinnostaisi tietää näiden taustoja. Jokin katkeruus/kateus siinä on taustalla.
Maatalouden hävittäminen suomesta tarkoittaisi 250 000 työpaikan häviämistä ja näiden verosaatavien menetystä sekä sosiaaliasiakkaiden räjähdysmäistä kasvamista. Se tarkoittaisi tämän maan konkurssia suoraan sanottuna. Mistä ja mihin luotaisiin nämä 250 000 työpaikkaa sitten ja kuinka ihkua olisi olla pelkän tuonnin varassa ruan suhteen.
Et voisi inistä oli mitä myrkkyjä ruoassa tahansa ja sitä saisi epäillä kyllä koko ajan. Ei olisi luottoa kuten oman maan tuotannon elintarvikkeeseen.
Viisaat pidemmälle näkevät suomalaiset tukevat suomalaista työtä eri asioissa ostosvalinnoillaan, nämä muut ovat pelinsä pelanneita valittajia, luusereita tai joitain Jussufeja !
Osa täällä hulluja näköjään
24
137
Vastaukset
- Kateellinen Matti
Mutku niillä on ne kiiltävät uudet traktorit.
Minkä takia minulla ei ole uuttaa kiiltävää traktoria? se ei niinq oo yhtään reilua.
Maatalous nurin. Eivät ainakaan ajele enään minua ärsyttävillä uusilla traktoreillansa!
Minä olen pikkusieluinen, henkisesti lapsen tasolle jäänyt suomalainen, enkä ajattele asioita omaa nokkaani pitemmälle. Mutta voin ainakin tehdä kiusaa muille. - qqqqqqqqqw
viiään keput ahvenanmaalle ja aita ympärille
- raakkuna1
Oikein sen esitit, suomen politiikka on ajanut itsensä aivan kuralle, ja ratkaisut joihin ollaan päätymässä, on juuri kuvatunlaisia, että aletaan elättään loisia.
- vilperi77
Hyvä kirjoitus, sitä nämä suurin osa Helsingissä asuvista hölmöistä ei näytä tajuavan.
Puolet ei edes tiedä mistä maito tulee.- Kyllä helsinkiläiset
tietää, että maito tulee KEHÄKOLMOSEN ULKOPUOLELTA!
- Hesa on kingi paikka
Kyllä helsinkiläiset kirjoitti:
tietää, että maito tulee KEHÄKOLMOSEN ULKOPUOLELTA!
Niin ja hesalaiset maksaa suurimman osan.
- Hesa on pummeja
Hesa on kingi paikka kirjoitti:
Niin ja hesalaiset maksaa suurimman osan.
täynnä. Ei tartte kun avata jonkun kaljabaarin ovi, niin heti kuuluu perältä OSTA MULLE KALJAT!
- mie oun tatista
Kyllä helsinkiläiset kirjoitti:
tietää, että maito tulee KEHÄKOLMOSEN ULKOPUOLELTA!
mielenkiintoista: maito tulee lehmästä mutta kerma - separaattorista.
- ksle
Kyl Suomen pitäisi olla maataloudessa omavarainen jo turvallisuudenkin kannalta. Voi tulla vaikka sota tai luonnon mullistus jolloin ei ruokaa enää ulkomailta saakkaan.
- Jussuf (se sama)
Niin... Appelsiiniomavaraisuus on niin huonolla tolalla että siihen on investoitava ainakin 10 miljardia euroa.
Hihihihii... kerropas taas se sama satu siitä kun Suomi oli "omavarainen". Ei ole vielä toteutunut, eikä toteudu. Surkuhupaisimpia taisi olla "FASOS", se suomalainen käyttöjärjestelmä 80-luvulla... Mitä sillekin tapahtui?
Teille persuille vain kotimainen kelpaa. Saksalaiset tehkööt omat paperikoneensa, mitä niille semmoisia täältä myymään. Rajan yli siirtäminen on kertakaikkiaan lopetettava. Samoin turismi.
- iso d
kun suomen maatalous ajetaan alas, suuret eu:n tuottajamaat dumppaavat tänne ylihintaan suurten ketjujen kautta ylijäämänsä, ja b-luokan paskaruuan. ja muutamat kateelliset (en kyllä ymmärrä mistä) vajakit hymisevät onnesta. nämä maataloudesta alitusesti vinkuvat nyylät ovat juuri sitä porukkaa, joka istuu toimistossa, siirtelee papereita pinosta toiseen, pelaa kuusi tuntia työajasta pasianssia, ja loput kirjoittelee tänne typeryyksiä ja täysin järjettömiä kirjoituksia. me mansikin kanssa paheksumme.
- EI SE VIELÄ
mitään, mutta jos venäläiset ostavat suomalaiset ruuantuotantoketjut, niin ruuan hinta pompsahtaa pilviin. Että siitä vaan marisijat, on kohta suu niinkuin jäniksellä ristissä.
- kepu alas
Kepu pettää aina.
- Nuole mun saapasta
Maajussit sais kiillottaa hesalaisten kenkiä ilmaiseksi syljellään.
- kiemunki
me stadilaiset emme kutsu sitä "hesaksi". lande.
- .
Aivan sama miksikä kehitysvammaisten luvattua kaupunkianne kutsutte. Oikeita suomalaisia se ei liikuta suuntaan tai toiseen.
- Late Lapista.
. kirjoitti:
Aivan sama miksikä kehitysvammaisten luvattua kaupunkianne kutsutte. Oikeita suomalaisia se ei liikuta suuntaan tai toiseen.
JUURI NIIN ! ja pääkaupunki titteli pitää siirtää Ouluun tai Rovaniemelle, mannejen, homojen ja somaalien omaksi stadiksi julistautunut kaupunki ei voi olla maamme pääkaupunki!
PS ; Aloittaja piirteli viisauteen pohjautuvan ja nojaavan jutun !
Late Lapista. SSSS Ry!
- Maitoa Ruotsista
Ilmankos sensori poisti kyseisen ketjun ? eikä tässä mitään maataloutta olla lopetamassa,vaan järkeistämässä,tosin se tässä maassa tule ikinä onnistumaan,niinkuin ruotsissa.mistä tulee jo kesän ensinmäiset mansikatkin jotka olivat liki parempi kuin kotimaiset.
- On järkeistetty!
Viimeiset sikalat lopettaa kohta. Kaupoissa on kohta ainoastaan geenimanipuloitua sikaa Tanskasta. Koskahan sianlihan tuonti alkaa Venäjältä?
- Katujen kulkija
On järkeistetty! kirjoitti:
Viimeiset sikalat lopettaa kohta. Kaupoissa on kohta ainoastaan geenimanipuloitua sikaa Tanskasta. Koskahan sianlihan tuonti alkaa Venäjältä?
Niin, kuka uskaltaa tai viitsii syödä muualta tuotuja jämiä, joita ylituotanto tuottaa puskiakseen muita nurin. Aikansa se on halpaa tuo ulkomainen ylituotanto.
Laadusta ei tiedä kukaan. Suomen maaperään voi sentään luottaa. - ei haittaa
On järkeistetty! kirjoitti:
Viimeiset sikalat lopettaa kohta. Kaupoissa on kohta ainoastaan geenimanipuloitua sikaa Tanskasta. Koskahan sianlihan tuonti alkaa Venäjältä?
kun saa kuivattua lihaa EU-alueelta. Ei tarvitse miettiä mitä suuhunsa pistää, kun on varaa luomuunkin.
Pian tämä kaikki tulee muutenkin alas, halusitte te sitä tai ette. Turha mistään sikaloista on murehtia. Hyvä vaan kun te makkaranmussuttajat vielä hetken ajan saatte mössöjänne turvallisesti kauppojen hyllyiltä...
- mitä ihmettä
Mihin maanviljelystä tarvitaan, ruokaahan saa ostettua kaupasta sillä rahalla, joka tulee seinään sossusta!
- elämän realiteetti
Metsäteollisuus on liki lopettanut suomessa. Ulkomaan valuuttaa ei paljoa tule.
Maatalous on ajettu pahasti karille. Saas nähdä,mitä suomessa syödään.
Selvä pakkoratkaisu,nyt tai vähän myöhemmin. Oma valuutta ja rajat kiini hömpältä. Suomen talousrakenne ei pysty koskaan kilpailemaan isojen jättien kanssa. Tai ehkä sitten kun porukka painaa töitä 9 e / pv. Tosin silloin loppuu verotulot ja sammuu loputkin. - se siitä sitte
Että näinkö toteutuu Jyrki mittapuku käteisen FANTASTIK
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948