Sekopää SAILAS Eläkkeitä

Nostamassa !!

EK:n alaiset pörssiyritykset ovat pahimpia lopputilin jakajia yli 50 vuotialle työntekijöille !
Työttömyyskortistossa on iäkkäitä yli 50 vuotiata työttömiä pilvin pimein,heitä ei työllistä kukaan.Ei varsinkaan Pörssiyritykset,Sailas ota järkikäteesi ja mieti mitä aiheutat puheillasi eläkeiän nostamisesta !
Lisää iäkkäitä työttömiä lisää peruspäivärahalla kituuttavia työttömiä !
Iäkkäät eivät kelpaa työelämään,päin vastoin nuoruus on valttia.
Työelämä on nykyisin todella kuluttavaa niin henkisesti kuin fyysisesti yli 50 vuotiaat ovat järjestään jo jonkin kuluman vaivaamia kipulääkkeiden syöjiä !
Itsemurhat ovat nousseet varsinkin työttömillä tyhjänpäälle pudonneilla,ja Sailas
kehtaakin puhua eläkeikien nostamisesta !
Ei kait virkamiehillä kulu kuin persaus ja leukaluut kyllä he jaksavat ylisuurilla palkoilla notkua työpaikoilla.Toista se on duunari tasolla aina vain enemmän ja kiireemmällä täytyy tehdä raskaita töitä huonoissa olosuhteissa.Yksintyöskentely ja vuorotyöt ovat tätä päivää mutta koskevat vain duunareita !
Kemialliset altisteet,kuumuus,huonotyöilmapiiri ovat omiaan altistamaan sairauksille ja ennenaikaisille eläkkeille(sydänkohtaukset,halvaantumiset).
Pörssi yritykset ovat pahimpia verenimijöitä ja ulkoistajia,ja Sailas heidän juoksupoekansa.Pidä mölyt mahassasi,ja katso miten toimitusjohtajat jäävät 55vuotiaina mahtavilla eduilla eläkkeille !

12

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heti töihiin

      vaikka veisitte eläkeet ja eston jäädä eläkkeelle , ei auta tilannetta .
      TILANNE KORJAANTUU VAIN AIHEEN POISTAMALLA.
      ELI MIKÄ KULUTTAA ENITEN ?
      SUURET ON SUOMESSA PÄÄTTÄJIEN JA HERROJEN PALKAT :
      jos päättäjillä on 100 kertanen palka vähätuloisiin nähden SE on liikaa.
      kuka huutaa vielä että maamme tulee täyttää joutilailla
      kuka heidät kustantaa MUUTA KUIN OTETA N VELKAA LISÄÄ.


      HETI LEIKKAUKSET MENOIHIN
      palkanne alas ---40%
      sama toimeentulo sosusta kuin omille eli 700kk
      työtävastaan .

      • Paljon paljon

        Joku täällä jo kyseli kuinka paljon Sailas saa palkkaa.Ja saahan se.. Mitä tuota googlettamalla löysin niin vuonna 2009 palkka oli jo 12500 euroa. Ei kait ihme ettei malta jäädä eläkkeelle ( 66 vuotta).


      • Paljon paljon1
        Paljon paljon kirjoitti:

        Joku täällä jo kyseli kuinka paljon Sailas saa palkkaa.Ja saahan se.. Mitä tuota googlettamalla löysin niin vuonna 2009 palkka oli jo 12500 euroa. Ei kait ihme ettei malta jäädä eläkkeelle ( 66 vuotta).

        Lisäys tuohon edelliseen. Tietysti se oli kuukausipalkka.


      • vbncbnvb
        Paljon paljon1 kirjoitti:

        Lisäys tuohon edelliseen. Tietysti se oli kuukausipalkka.

        En pienenä yrittäjänä tienaa tuota summaa (12500 euroa / kk) edes koko vuonna. Meille köyhille yrittäjille onkin luotu oma sosiaaliturvajärjestelmä: pikavipit. Kutsun sitä kokoomuslaiseksi sosiaaliturvaksi, koska se on lähellä heidän sydäntään.


    • Saatanaan siat

      700€/kk tulee täyteen minimipalkalla 1,5 viikossa. 2,5 viikkoa siis vapaata.

      Menikö perille, häh?

    • Ehkä kannattaisi muuttaa AY-liikeen luomaa ikääntyvien työntekijöiden kustannusten nousua: onhan se hullua, jos työn tuottavuus laskee ja kustanukset nousee kun työntekijä täyttää 50.

      Ei se ole pörssiyhtioiden eikä Sailaksen vika: kyse on AY-terrosin aiheuttamasta ongelmasta joka on syytä korjata.

      Hyvä vaan, että joku uskaltaa esittää totuuden eläkeiän nostamisesta; se on pakko tehdä; jokainen idioottikin sen ymmärtää: ei eläkkeitä voi maksaa jos eläkkeellä on enemmän väkeä kuin työssä.

      Vinkumalla ja valittamalla ei asiat ratkea. Nyt on tehtävä muutokset, kun on vielä aikaa vaikuttaa itse omiin päätöksiin. Jos ajetaan Kreikan tilanne myös Suomeen, niin päätökset tekee joku muu.

      NINEL

      • j.k.PAASIKIVI

        Onhan niitä pyssyjäkin!

        Tosin minä en ota 15 vuotta jonkun pASKAN LAHTAAMISESTA!


    • Tri.Sorbus-Nappo

      Sailas on kävelevä rektaali, jonka suusta tulee sitä itseään.

    • loiset töissä

      Avain oikein, että suojatyöpaikoissa lorvivat pitkistä lomista nauttivat loiset on kauemmin töissä!
      Ei ojan kaivajat nytkää ole 63v. Että turha mölistä.

    • tollo, mikä tollo

      Sailaksen palkka muodostunee niin, että hän saa tietyn provision siitä, mitä saa köyhiltä vietyä (esim 1% jostain tietystä erästä). Hän on korkeimmin palkattuja valtiosihteereitä. Saanut kannuksensa juuri esittelemällä leikkauslistoja.
      Miksei mies keksi jotain, millä saataisiin valtiolle tuloja, siis uusia yrityksiä ja innovaatioita. Näiden toiminnasta saataisiin verotuloja kahta kautta: yritys maksaisi veroja sekä työntekijät maksaisivat veroja. Samalla työttömille maksettavat korvaukset pienenisivät, kun työttömyys vähenisi. Mutta ei. Hän ei osaa muuta kuin käydä heikompien kimppuun. Helppoa - ei paljon vaadi!
      On ilmeisesti ollut tarpeeksi kauan laitoksessa, ettei ymmärrä mitään nykyisestä maailman menosta. Nostaa nyt eläkeikää - kun ei ole töitä. Järjestäköön töitä ensin ennenkuin menee nostamaan mitään eläkeikiä!!

    • Eläkeläinenn

      Miksi sinä tymä vastustat pienten eläkkeiden nostamisa?

    • pieneläkeläinen 570

      HaistAKAA PASKA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe