Dogmeista

Eckhart Tolle

Dogmit - uskonnolliset,poliittiset,tieteelliset - saavat alkunsa siitä virheellisestä uskomuksesta, että ajatus voi koteloida todellisuuden tai totuuden. Dogmit ovat kollektiivisia käsitevankiloita. Kummallista on, että ihmiset rakastavat vankisellejään, vaikka ne antaisivatkin heille turvallisuuden tunteen ja valheellisen "minä tiedän" vaikutelman.

10

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+9

      Näihin dogmeihin perustuu yllättävän moni asia.Jokaisessa asiassa on hyvät ja huonot puolensa.

      Täysin dogmitonkaan maailma ei ole varmasti mikään lintukoto.Onhan osalla järjestäytynyttä maailmaa täysin järjestäytymättömän maailman omat säännöt.

      Ei tämä dogmimaailma minuakaan kiinnosta pahemmin mutta se on taas miltä näkökannalta senkin näkee ja missä laajuudessa, missä konseptissa.

      Okisiko tämä Platon maailmankuva paras ja eikö se osittain kuitenkin sinne suuntaan ole mennytkin...ihmiset valikoituvat tiettyihin asemiin ja ammatteihin.Tietysti jokunen virheprosentti on aina olemassa.Kuten esimerkiksi eduskunnassa.

    • T. Ollo

      "Apostolien saarna ja isien uskonkappaleet ovat kirkolle yhden uskon vahvistaneet, ja kirkko puettuna totuuden pukuun, ylhäältä annetusta jumaluusopista kudottuun, oikein hoitaa ja ylistää hurskauden suurta salaisuutta." (Pyhien isien sunnuntain kontakki).

    • Kalterien takaa

      Kollektiivisessä sellissä emme odota tuomiotamme yksin . Voimme aina kaataa vastuuta toisten päälle. Ja voimme etsiä aina sitä perimmäistä syyllistä, aatteen isää. Siis pelkäämme ottaa vastuuta siinäkö yksi syy lisää.

      Onko ehkä niinkin, että kollektiivisessä sellissä on lukuisia pienempiä sellejä, joissa taas pienempiä sellejä jne. Loppujen lopuksi löydämme itsemme vielä ihka omasta sellistämme, ominkäsin tekemestämme.

    • pablo cojones

      Kappas, nythän sinä edustat tyylipuhdasta nietzscheläisyyttä. Niin se henkisen muutoksen prosessi on vauhdikasta toisinaan. :-)

      • Eckhart Tolle

        Tunnetko jonkun, jonka pääasiallinen elämäntehtävä näyttää olevan itsensä ja muiden onnettomaksi tekeminen, murheen levittäminen? Anna hänelle anteeksi, sillä hänkin on osa ihmiskunnan havahtumista. Hänen roolinsa edustaa egoistisen tietoisuuden painajaisen tehostumista, antautumattomuuden tilaa. Siihen ei liity mitään henkilökohtaista. Ei ole kyse siitä, kuka hän on.


      • pablo cojones
        Eckhart Tolle kirjoitti:

        Tunnetko jonkun, jonka pääasiallinen elämäntehtävä näyttää olevan itsensä ja muiden onnettomaksi tekeminen, murheen levittäminen? Anna hänelle anteeksi, sillä hänkin on osa ihmiskunnan havahtumista. Hänen roolinsa edustaa egoistisen tietoisuuden painajaisen tehostumista, antautumattomuuden tilaa. Siihen ei liity mitään henkilökohtaista. Ei ole kyse siitä, kuka hän on.

        Huh ... nyt puhut niin arvoituksellisesti että Jeesuskin jää kakkoseksi. Vähän epäilen että piikittelit minua vaikka en ymmärtänyt sanaakaan. Luetkohan sinä liian vaikeita kirjoja? Mitäpä jos vetäiset pari Jerry Cottonia ja Morgan Kanea välliin, voisi ajatus seljetä. :)


      • generalmaximus
        Eckhart Tolle kirjoitti:

        Tunnetko jonkun, jonka pääasiallinen elämäntehtävä näyttää olevan itsensä ja muiden onnettomaksi tekeminen, murheen levittäminen? Anna hänelle anteeksi, sillä hänkin on osa ihmiskunnan havahtumista. Hänen roolinsa edustaa egoistisen tietoisuuden painajaisen tehostumista, antautumattomuuden tilaa. Siihen ei liity mitään henkilökohtaista. Ei ole kyse siitä, kuka hän on.

        Hienosti sanottu!

        Tähän kannattaa pyrkiä.


    • selkokielellä

      Ei pidä myöskään halveerata meistä niitä jotka ovat oppineita he puhuvat asiaa omin termein jos emme ymmärrä voimme pyytää kertomaan asian maanläheisemmin.

      Oppimaton ei tunne konsepteja joten termitkään eivät silloin mitään kerro.Jos vielä lisää asiaan omakohtaisen näkökanna niin lopputulos voi jäädä täysin pimentoon lukijalta.Eihän tämä toinen ehkä ole oppinut tai saman alan oppinut ja voi tietää mitä konseptia käytetään ja mikä on ajattelija tai kertojan näkökulma.Se voi olla omintakeinen tai mukailla jotain viisasta filosofia tai edeltäjää.

      Mistä tahansa lähtökohdasta voidaan erilaisia asioita katsoa.kalevala disney maailmaan puettuna... ortodoksisuus ja pienet siniset otukset.. smurffit tuohon maailmaan sisällytettynä.. luulisin että siinä missä edeltäjänsä voi jerry cottoninkin pukea ortodoksisuuteen tex willeristä puhumattakaan.

      • pablo cojones

        Enhän minä teitä oppineita enkä teidän konsepteja halveeraa puhumattakaan termeistä. Minua vain huolettaa "egoistisen tietoisuuden painajaisen tehostuminen", koska luulen että se vaivaa minua.


    • kaikkien keskuudessa

      En ole oppinut ihminen.Egoismi ja narsistisuus lisääntyy kaikkialla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      105
      7411
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      100
      5255
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3506
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3451
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      345
      1485
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      55
      1318
    Aihe