Taksi-adressista

Isotalon Antti

Haluan esittää muutaman kysymyksen heille jotka ovat tämän adressin allekirjoittaneet:

(1) Oletteko koskaan ajanut taksia työksenne, taksiluvan haltjana tahi vaihtoehtoisesti kansansuussa "renkinä"?

(2) Osa teistä valittavat että taksin saaminen kestää liian kauan. Mihin aikaan vuorokaudesta on ollut tällaisia kokemuksia?

(3) Jos ei olisi takseja saatavana, ettekä "turvaudu" ns. pimeisiin takseihin, miten matkustatte? Omalla autolla, julkisilla, naapurinavulla, kävellen...?

(4) Jatkokysymys kolmoseen: jos ala vapautuu ja näin ollen päivystysvelvoite poistuu, miten kuvittelette että palvelu paranee autojen määrää lisäämällä kun asiakkaiden määrä pysynee arviolta samana?

(5) Millainen tietämys vapauttamisen kannalla olevilla on taksielinkeinon nykyisestä kustannusrakenteesta?

(6) Millainen tietämys vapauttamista vaativilla on esimerkiksi vakuutusalan suhtautumisesta ja/tai näkemyksestä ns. osa-aikaisesta taksitoiminnasta (eli suurin osa ajasta ajoneuvo yksityiskäytössä mutta satunnaisesti myös taksi-ajossa)

(7) Ovatko vapauttamista vaativillaa tietoa siitä, että kun auto kuljettajineen seisoo paikoillaan taksiasemalla, silloin ei tule palkkaa?

(8) Jatkokysymys seiskaan: Tuleeko mieleen muita (Suomessa) toimialoja jossa palkkatyöntekijä odottaa työtehtäviä vailla minkäänlaista palkkaa, ei minimipalkkaa eikä monesti minkäänlaista työterveyshuoltoa?

(9) Onko näkemyksenne sellainen, että kuka tahansa jolla on ajokortti voisi ryhtyä taksi-yrittäjäksi?

(10) Muotoilkaa analyysinne siihen ajatukseen että vapauttamalla elinkeinon totaalisesti, niin hinnat lähtisivät laskuun.

(11) Vapaamuotoinen kysymys -- vapaamuotoinen vastaus: kertokaa millä tavalla haluatte parantaa tätä elinkeinoa. Puskasta huutamalla saatte vain jotain pientä aikaiseksi, esittäkää itse oman näkemyksenne miten homma saataisiin kokonaisvaltaisesti toimimaan paremmin.

14

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adressin kannattaja

      1.Kyllä olen
      2.Aina taksin tulo kestää liian kauan
      3.omalla autolla
      4.auton saaminen helpottuu kun takseja on enenmmän.Taksit ARVOSTAA ASIAKKAITA ENENMMÄN JOSTA SEURAA PAREMPAA PALVELUA.
      5.Se on yhtä hyvä kuin nykysillä jos ei ole tervemenoa yrittäjäkursseille.höh...
      6.Soitto vakuutusyhtiöön niin eiköhän se selviä höh...
      7.Eihän yrittäjä saa millään alalla palkkaa jos ei ole asiakkaita(tyhmiä kysymyksiä :) )
      8.Työlaki on näitä tapauksia varten.
      9.KYLLÄ
      10.Ei välttämättä lähtisi laskuun,markkinatalous sen määräisi.
      11.Ala täysin vapaaksi ja äkkiä ettei tarvitsi puskasta huutaa.hih.

      • reynhetyen

        voi vittu sä oot idiootti!!!!hahha haaaahhhhhaahh


      • Ei koskaan enää ei

        Miten ajattelit selittää järkevästi, "Taksit ARVOSTAA ASIAKKAITA ENENMMÄN JOSTA SEURAA PAREMPAA PALVELUA."

        Miten taksi arvostaa? Tarkoitat taksin KULJETTAJAA?

        Miten kuljettaja arvostaa kun ei saa asiakkailtaan mitään arvostusta? Ei vaikka mitä tekisi. Ei ei, sähän olet vain säälittävä pateettinen paska likainen köyhä huora palvelija orja taksikuskiksi. Eihän sinua tarvi mitenkään arvostaa.

        Ei... Mutta ala vapaaksi, sitä kyllä vaaditaan vaikka ei ole mitään tietoa mistään, vapaaksi vapaaksi vain.

        Vapaaksi miten haluatte, ei enää kiinnosta kun sain alasta tarpeekseni, teenkin nykyään valkoisen ihmisen työtä. Ja milloin liikun taksilla, osaan antaa palvelusta arvoa. En tule koskaa unohtamaan miten nöyryyttävää oli, kuolemanväsyneenä kakkosduunia painavana, ensin toimistossa ja illat/yöt taksin ratissa. Ei ei ei. Ei koskaan koskaan koskaan enää. Silloin oli vähän pakko, nyt on talous ollut monta vuotta siedettävämmällä tasolla.

        Ei koskaan. Ei.

        Suosittelen puskista huutajille. Kokeilkaa. Edes kymmentä vuoroa. Näette.


    • vitosenhukka ahistaa

      on vain yksi vastaus kaikkiin kysymyksiin. Opetelkaa liikenneluvanhaltijat noudattamaan voimassaolevaa lainsäädäntöä ja katsotaan sitten oletteko kartellinne suojelmisen tarpeessa.

      • wtrhgr6jkilyioul

        buuuaaaahhhh idiootti


      • vitosenhukka ahistaa
        wtrhgr6jkilyioul kirjoitti:

        buuuaaaahhhh idiootti

        tiedätkö edes mikä idiootti on?


      • wtrhgr6jkilyioul
        vitosenhukka ahistaa kirjoitti:

        tiedätkö edes mikä idiootti on?

        SINÄ!!!!!!


    • 12

      Suuri osa vapautuksen vaatijoista ei tiedä alasta tuon taivaallista. Kuvittelevat että joku tulee jatkossa puoleen hintaan ajamaan juoppoja keskellä yötä ja juhlapyhinä.....ei onnistu. Tai totta kai onnistuu vähän aikaa, kunnes hoksataan että ilmaista työtä ei kantsi tehdä.

    • 13

      Suurin osa takseista ei tiedä markkinataloudesta tuon taivaallista.Kuvittelevat että joku tulee tuplahintaan ajamaa asiakkaita(joita kutsuvat juopoiksi.katsoisivat mielummin peiliin) keskellä yötä.. ja juhlapyhinä ei onnistu- Tai totta kai onnistuu kunnes huomaavat että muut ajaa halvemalla ja täytyy myös ajaa halvelmalla tai tulee nälkä.

      • KKK.....

        Mitä yhtestä on markkinataloudella ja kännisillä (juopot) asiakkaat? Ei ole kuule kuvitelmaa vaan totta. Mikäli taksiala vapautetaan kokonaan siitä kärsii ensimmäisenä nimenomaan asiakkaat. Hinnat nousee ja autot eivät ole ajossa 24/7 eli yöllä et taksia saa vaikka kuinka olis vapaata. Kukaan ei nimittäin silloin käki tolpalla/asemalla vapaaehtoisesti kuten nyt, kun on päivystys velvollisuus.


    • voihan jeesus

      Meinaatko että sun taksi tuottaa jotain parkkipaikalla???
      Kyllä varmaan joku käkkii tolpalla ilman päivystysvelvollisuuuttta.
      Nimittäin yrittäjä!!

      • taksiaut.......

        Yrittäjä EI PIDÄ tappiollista yritystä! Kaikille teille, jotka kuvittelevat, että vapautuksen myötä hinnat halpenisivat, olette vain toiveajattelijoita. Taksa on nyt niin halpa, ettei sitä voi enää alentaa. Kulujen jälkeen jää juuri ja juuri sen verran, että homma nipin napin kannattaa.

        Itse en ainakaan ala tekemään työtäni alipalkattuna, laitan lapun luukulle ja vaihdan alaa....


    • hullu..

      Mä menen loman jälkeen ehdottaa pomolle että palkataan
      meille 100% lisää työvoimaa.

      Mitä veikkaatte pomon mulle vastaavan?

    • art the dart

      'Käyhän se. Revitään sulle toinenkin persreikä.'

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe