Jeesuksen veri pesee puhtaaksi

synneistä!

Synti erottaa ihmisen Jumalasta. Ja Jumalalle ihmisen omat teot tähän eivät kelpaa. Tämän tähden Jeesus Kristus Jumalan ainoa Poika toteutti Isänsä tahdon ja meni Golgatalle. Itsestään Hän sanoo: "kukaan ei mene Isän luokse, muuta kuin minun kauttani. Siksi Hän vuodatti kalliin verensä, että jokainen joka uskoo Herraan Jeesukseen pelastuu iankaikkiselta kadotukselta ja tulijärvestä, joka on varattu Häntä vastaan kapinoineille enkeleille.

14

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tikapuita pitkin

      A B C kissa kävelee,,,,,,, 3-vuotiaiden oppitunti.

      • Syntinen.

        Jeesus itse sanoi seuraajilleen: "tulkaa tämän lapsen kaltaisiksi". Varmaankin ehkä tarkoittaen sitäkin, että tulemalla Hänen luokseen tekee oikean ratkaisun. Sillä ei kukaan itsekseen voi mennä Hänen luokseen, ellei Pyhä Henki vedä. Vaikka Hän onkin jokaisen oven takana ja valmiina synninkurjuudesta kärsivän ihmisen sieluntuskasta päästämiseen. Lepoon ja rauhaan, jonka Hän lupaa seuraajilleen.


      • selvennyksen vuoksi
        Syntinen. kirjoitti:

        Jeesus itse sanoi seuraajilleen: "tulkaa tämän lapsen kaltaisiksi". Varmaankin ehkä tarkoittaen sitäkin, että tulemalla Hänen luokseen tekee oikean ratkaisun. Sillä ei kukaan itsekseen voi mennä Hänen luokseen, ellei Pyhä Henki vedä. Vaikka Hän onkin jokaisen oven takana ja valmiina synninkurjuudesta kärsivän ihmisen sieluntuskasta päästämiseen. Lepoon ja rauhaan, jonka Hän lupaa seuraajilleen.

        http://www.saarnatuoli.net/saarnat/Antturi, Kai/Antturi Kai - Laki ja Armo.mp3


    • Mitä sanot?

      Mistä omista teoista on puhe? Onko siitä, että minä saan rauhassa panetella sinua ja silti olen puhdas?

      • ei kannata hyljätä

        Mieti Jeesuksen veren tarpeellisuutta tänään ja tätä Jumalan armoa, minkä saa katuva syntinen vastaanottaa lahjana. Eikä siihen voi armosta pelastunut, mitään lisätä, vaikka kuinka onnistuisi elämässään Jeesukseen uskovana, vain veren armo kelpaa yksin pääsylipuksi taivaaseen.

        http://tv7.fi/vod/player.html?id=6409&translation=FI

        Ef. 2:1-9

        "1 Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,
        2 joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,
        3 joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin;
        4 mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut,
        5 on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa - armosta te olette pelastetut-
        6 ja yhdessä hänen kanssaan herättänyt ja yhdessä hänen kanssaan asettanut meidät taivaallisiin Kristuksessa Jeesuksessa,
        7 osoittaakseen tulevina maailmanaikoina armonsa ylenpalttista runsautta, hyvyydessään meitä kohtaan Kristuksessa Jeesuksessa.
        8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
        9 ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi."


    • body

      Onko täällä teurastajat liikkeellä, sillä ulalle menee.

      Jeesus itse sanoi " joka usko ja kastetaan se pelastuu.." kaikki muu on ihmisten lisukkeita.

    • Ihmetellä täytyy

      Vai ei omat teot kelpaa. Miksi sitten Jeesus käski tehdä sitä ja tätä? Mikä kumman oppi tuo on jossa kielletään Jeesuksen opetukset ja käskyt?

      • Syntinen.

        Ihmisen täytyy ymmärtää, ettei voi palvella kahta herraa. Siksi ihmisen on jätettävä se, mikä ei kuulu Herran palveluksessa oleville ja Hänen perheväelleen. Esimerkkien kautta Jeesus kuvaili niitäkin periaatteita, joita ihmisten tulisi eritilanteissa noudattaa. Ja esimerkkien kautta Hän kertoi taivasten valtakunnan todellisuudesta.

        Ennen nettiä niin tehtiin ihmisten kesken? Ja nykyisinkään edes netissä ei tehdä niin? Kun jokainen on oikeassa mielestään. Vaikka on vain yksi joka sanoo itsestään: "Minä olen tie, totuus ja elämä".

        Joten siis, jos Hänessä pysyy on tiellä, totuudessa ja elämässä. Vaikka nämähän jo varmaan tiedetäänkin?


      • ei nimmaria
        Syntinen. kirjoitti:

        Ihmisen täytyy ymmärtää, ettei voi palvella kahta herraa. Siksi ihmisen on jätettävä se, mikä ei kuulu Herran palveluksessa oleville ja Hänen perheväelleen. Esimerkkien kautta Jeesus kuvaili niitäkin periaatteita, joita ihmisten tulisi eritilanteissa noudattaa. Ja esimerkkien kautta Hän kertoi taivasten valtakunnan todellisuudesta.

        Ennen nettiä niin tehtiin ihmisten kesken? Ja nykyisinkään edes netissä ei tehdä niin? Kun jokainen on oikeassa mielestään. Vaikka on vain yksi joka sanoo itsestään: "Minä olen tie, totuus ja elämä".

        Joten siis, jos Hänessä pysyy on tiellä, totuudessa ja elämässä. Vaikka nämähän jo varmaan tiedetäänkin?

        Jeesuksessa pysyminen tarkoittaa Hänen Sanassaan pysymistä.
        Sanan tunteminen ja pitäminen johtaa siihen, että Jeesus tulee asumaan ihmisen tykö.
        Jeesuksen Sanassa pysyminen on uskoa, joka muuttuu teoiksi. Jos uskoo esim. sen, että Jeesus käskee rakastaa lähimmäistä, niin kuin itseään, alkaa tavoitella tuon pitämistä. Jumala antaa tavoittelijalle voiman voittaa lihan vastustava tahto ja näin ihminen tulee kykeneväksi rakastamaan.

        Usko siis muuttuu teoiksi.

        Tai jos uskoo sen, että meidän tulee iloita joka tilassa, alkaa tavoitella uskon kautta tuota tilaa ja saa nähdä, että sekin käsky on oikeutettu, koska uskova saa voiman iloita. Usko vaatii hengellisen kasvun ja se tapahtuu uskon kautta Jumalan Sanaan, eli Jeesukseen.

        Omat teot sen sijaan ovat sellaisia joissa ihminen itse määrittelee millainen uskovaisen tulee olla. Ne teot johtavat ahdasmielisyyteen ja monenlaisiin ahdinkoihin.
        Jeesuksen uskon kautta ihmiselle tulleet teot johtavat rakkauteen ja vapauteen.


    • haista paska

      Haista sinä paska! Tarvitseeko tähän aloitukseesi muuta sanoa?

      • ihana veren voima!

        Miksi tulet hengelliselle palstalle, eikö ole ennen kohdannut Jeesuksen evankeliumia?

        Hepr. 13:20

        "Mutta rauhan Jumala, joka on kuolleista nostanut hänet, joka iankaikkisen liiton veren kautta on se suuri lammasten paimen, meidän Herramme Jeesuksen,"

        Hepr. 9:26

        "sillä muutoin hänen olisi pitänyt kärsimän monta kertaa maailman perustamisesta asti; mutta nyt hän on yhden ainoan kerran maailmanaikojen lopulla ilmestynyt, poistaakseen synnin uhraamalla itsensä."

        Hepr. 10:12

        "mutta tämä on, uhrattuaan yhden ainoan uhrin syntien edestä, ainiaaksi istuutunut Jumalan oikealle puolelle,"

        Hepr. 10:29

        "kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä!"

        1. Kor. 2:2

        "Sillä minä olin päättänyt olla teidän tykönänne tuntematta mitään muuta paitsi Jeesuksen Kristuksen, ja hänet ristiinnaulittuna."

        Gal. 3:1

        "Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?"

        http://www.saarnatuoli.net/saarnat/Rahnasto, Raimo/Rahnasto Raimo - Rakkaus ja Armo.mp3

        Mal. 3:18

        "Ja te näette jälleen, mikä on ero vanhurskaan ja jumalattoman välillä, sen välillä, joka palvelee Jumalaa, ja sen, joka ei häntä palvele."


    • suopursukka

      Aloituksesta:
      "Synti erottaa ihmisen Jumalasta. Ja Jumalalle ihmisen omat teot tähän eivät kelpaa."

      Aloittaja haluaa vahvistaa jaikalin erään uskonnäkemyksen. Uskova saa elää kuin sika pellossa, kunhan vain on ottanut hellareiden kasteen.
      Jos tämän jälkeen kastettu yrittää elää kuin kunnollinen ateisti, joutuu väistämättä helvettiin. Teot, siis hyvän elämän eläminen on pirun pirullista konstia yrittää päästä taivaan suosioon ja se on kielletty.

      Teot ovat aloittajan ja raamatun mielestä ulkokultaisuutta. Ainoastaan diktaattorin kumartaminen on sallittua.
      Niinpä niin. Aloittajan moraali......huh.

    • savonarola

      Kun taistelet rukouxessa syntiä vastaan niin että löydät Jeesuxen Veren Voima joka pese sut puhtaax kaikkista synneistä niin sulle käy hyvin !!! : )

      Mitään automaatio ei löydy !!

      Ei voi paeta Jumala jonkun kuviteltu veren peiton alle ja makaa siinä tyytyväisenä synnissä ja kuvitella että hyvin käy niinkuin monet uskovat ovat luullossa mennyt ansaan ja hokee hokemissaan pakene veren alle. Just joo..

      Eivät heillä ole pientä halu puhdistua synneistä kun se on heille niin niiiiin herkkua lihalle ...

      • suopursukka

        Jos Jeesuksen veri sattuisi loppumaan, kaupasta löytyy sian verta.

        Jeesushan taikoi sikalaumaan tuhansia pahoja henkiä niin, että siat sekosivat ja putosivat jyrkänteeltä ja kuolivat.
        Sian veressä on siis Jeesuksen syntikuormaa juyotavaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe